Akūts saslimšanas ar koronavīrusu uzliesmojums Aknīstes Veselības un sociālās aprūpes centrā
ILZE BIČEVSKA

Šonedēļ saslimšana ar koronavīrusu strauji izplatījusies Aknīstes Veselības un sociālās aprūpes centrā (VSAC). Kā BD informēja Aknīstes VSAC valdes loceklis  Ivars Eiduks, no 42 centra iemītniekiem saslimuši 40, savukārt no 30 strādājošajiem – trīspadsmit. Pirmie testi aprūpes centrā veikti 8. februārī, un atbildes par to rezultātiem saņemtas jau nākamajā dienā. 
      -Patlaban notiek sarunas ar pašvaldību par to, kā šo situāciju atrisināt, jo jādomā, kā sociālās aprūpes centrā nodrošināt ēdienreizes. Mums nav kā lielajos pansionātos, kur virtuvē strādā, piemēram, divas pavāru maiņas. Mums nav ar ko aizstāt saslimušos darbiniekus. Ar dezinfekcijas līdzekļiem, bahilām, vienreizējiem halātiem u.tml. esam nodrošināti, bet no pašvaldības lūdzām palīdzēt finansiālā ziņā: piešķirt naudu no budžeta, lai varētu palielināt pie Covid slimniekiem strādājošo algas par 50%. Varbūt varēsim uzrunāt kādus palīgus, piemēram, no tiem pieredzējušajiem darbiniekiem, kuri strādā netālajā psihoneiroloģiskajā slimnīcā, - stāsta Aknīstes VSAC valdes loceklis Ivars Eiduks.
      Pēc viņa sniegtās informācijas, saslimušajiem (centra iemītnieku vidējais vecums ir ap astoņdesmit gadiem, t.sk. guloši cilvēki) patlaban slimības gaita noris vieglā formā, ar nelielu temperatūru, un pagaidām neviens stacionēts nav (trešdien, 10. februārī – aut.). Slimniekus pieskata ģimenes ārsts. VSAC telpās ir arī izolators, bet, tā kā saslimuši tikpat kā visi iemītnieki, tad viņi turpina atrasties savā iepriekšējā vidē. 
      -Patlaban galvenais ir atrast darbiniekus, kas apkopj saslimušos iemītniekus. Cerams, ka pašvaldība palīdzēs atrisināt minēto samaksas jautājumu, - teic I. Eiduks. 
        Uz jautājumu, vai un cik lielā  mērā šādas akūtas situācijas risināšanā iesaistās arī Labklājības ministrija (LM), Aknīstes VSAC vadītājs atbildēja, ka no ministrijas tiekot sūtītas tabulas, kas jāaizpilda monitoringa vajadzībām. Konkrētu palīdzības piedāvājumu no ministrijas (valsts) nav. Trešdien ar LM centās sazināties arī pašvaldība. 
      Kā ceturtdienas, 11. februāra, rītā BD informēja Aknīstes novada pašvaldības vadītāja Vija Dzene, ir vienošanās ar Labklājības ministriju, ka tiks piešķirta dotācija darbinieku algas pielikumam. 
     -Darbinieku jautājumu, ko piesaistīt saslimušo vietā, risina VSAC vadītājs. Otra lieta, ko palīdzējām nokārtot, ir aprūpes centra iemītnieku ēdināšana, un te talkā nāks vietējā kafejnīca “Kalniņā”, kas centra iemītniekiem gatavos ēdienu trīs reizes dienā, ko piegādās vienreizlietojamajos traukos, - stāsta V. Dzene.
     Trešdien labklājības ministre Ramona Petraviča rīkoja attālināto preses konferenci jautājumā par aprūpes centru iemītnieku un darbinieku vakcinēšanu ar “AstraZeneka” vakcīnu, ziņojot, ka būs pieejamas vairāk nekā 8 000 vakcīnas, un aicināja uzrunāt potenciālos vakcinējamos un veikt vakcinācijas telpu sagatavošanu. Ministre priecīgi ziņoja, ka pirmais rindā uz vakcināciju ir Rīgas pašvaldības sociālās aprūpes centrs. 
     BD nosūtīja LM šādu jautājumu: - Kādu palīdzību LM gatava sniegt Aknīstes novada VSAC, kur patlaban no 42 iemītniekiem ar koronavīrusu saslimuši 40, bet no 30 darbiniekiem – 13.  VSAC vadītājs prasa finansiālu palīdzību, lai palielinātu darbinieku algas par 50%, jo citādi nav, kas strādā. Saslimušie darbinieki strādāt nevar, jo ir slimi, savukārt daļa veselo atsakās strādāt, baidoties aplipināt savus ģimenes locekļus. Kādu vēl palīdzību varētu sniegt ministrija (valsts) šajā gadījumā? Cik zināms, patlaban LM no šā VSAC pieprasa datus saslimšanas monitoringam, savukārt reālo palīdzību organizē pašvaldība. 
     Atbildi sniedza LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš: - Tas nav valsts sociālais aprūpes centrs. Šeit acīmredzot ir runa par SIA “Aknīstes veselības un sociālās aprūpes centrs”, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumus. Jautājumā par atbalstu pirmkārt jārunā par motivējošo piemaksu darbiniekiem, kuri strādā ar Covid klientiem – šobrīd likumdošana nosaka, ka aprūpē iesaistīto darbinieku atalgojumu var palielināt par 50%, vispirms to nodrošina dibinātājs, tad no šīs  summas pusi (aut.) kompensēs valsts. 
     Otrkārt – ja nepieciešami papildu individuālie aprūpes līdzekļi, tad atbilstoši algoritmam ir jāziņo par aktuālajām vajadzībām. Tāpat visi SAC (arī jūsu minētais) bija un joprojām tiek  informēti par labās prakses piemēriem, nepieciešamo administrācijas rīcību, darbinieku piesaistes iespējām utt. Par konkrētiem problēmjautājumiem SAC vadību aicinām ziņot krīzes e-pastā: covid19@lm.gov.lv vai pa noteikto krīzes telefonu 80200992, tad mēģināsim rast risinājumu.
     Te gan jāpiebilst, ka minētais tālruņa numurs  80200992 (Labklājības ministrijas vienotais informatīvais tālrunis jautājumos par ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas darbību Covid-19 infekcijas izplatības apstākļos) trešdien, vairākkārt zvanot, nebija sazvanāms.
     

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

  1. A
    A
    pirms 3 gadiem

    Izslimos, iegūs imunitāti un tālāk dzīvos laimīgi. Galvenais, nesatraukties, elpot veselīgo lauku gaisu ar pilnu krūti. Tējas, medus, graķītis un būs labi

    Atbildēt
  2. Anda
    Anda
    pirms 3 gadiem

    Istabiņās, ar vairākiem uz gultas gulošiem, papildus vēl ar vīrusu saslimušiem cilvēkiem, kurus nav kas šobrīd aprūpē, asā smakā, bezpalīdzīgi pamesti vieni, kur daži ar mokām ieelpo pēdējo reizi un aiziet, jā, patiesi, šāda bezraižu, romantizēta pasaka ir tieši tas kas vajadzīgs.

Pievienot komentāru