Izsaka iebildumus Sēlijas vēsturiskā ģerboņa tapšanas sakarā
ILZE BIČEVSKA

      Pēc publikācijas “Brīvajā Daugavā” “Sēlijas vēsturiskajam novadam būs arī ģerbonis” iebildumus par tajā vēstīto izsacīja Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe. Viņa norādīja, ka Stendera biedrība, izsakot priekšlikumus Valsts heraldikas komisijai, nav ņēmusi vērā Sēlijas novadu apvienības esamību un vēlmi piedalīties šajā procesā. 
      -Es painteresējos Valsts heraldikas komisijā, un tās locekle Ramona Umblija man izskaidroja šāda ģerboņa tapšanas nosacījumus, to, ka faktiski šo procesu nosaka likums. Līdz ar to ne biedrībai, ne kam citam šajā ziņā laikam nav lielas teikšanas. Vēlos atgādināt, ka Sēlijas novadu apvienība allaž ir bijusi ieinteresēta visos ar Sēlijas kultūrvēsturisko novadu saistītajos jautājumos, un, mūsuprāt, Stendera biedrība varētu ar mums sadarboties ciešāk, nekā tas ir bijis līdz šim, - sacīja Irēna Sproģe. 
      Valsts heraldikas komisijas locekle, mākslas vēsturniece Ramona Umblija BD pastāstīja, ka bijušas divas sarunas ar Salas novada domes priekšsēdētāju I. Sproģi, kura interesējusies, vai un kā arī Sēlijas novadu apvienība varētu iesaistīties Sēlijas novada ģerboņa tapšanas gaitā. Tāpat bijusi saruna ar šīs novadu apvienības pašreizējo vadītāju, Neretas novada domes priekšsēdētāju Arvīdu Kviesi. 
     -Pastāv noteikta valstiskās heraldikas sistēmas hierarhija: pašā augšā ir Latvijas valsts ģerbonis, tālāk seko esošie četru vēsturisko novadu – Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales - ģerboņi, kuriem nu pievienosies piektais – Sēlijas vēsturiskā novada ģerbonis. Tad seko pašreizējo novadu ģerboņi, pēc tam - pagastu ģerboņi. Piektā kultūrvēsturiskā novada ģerboņa jautājums nonāca darbakārtībā tad, kad Valsts prezidents Egils Levits iesniedza  likumprojektu par Latvijas vēsturiskajām zemēm. Sēlijas novada ģerbonis nav lokāls, bet gan valsts līmeņa jautājums. Kompetence to veidot un iesniegt apstiprināšanai ir Valsts heraldikas komisijai, un šī kompetence ir nostiprināta ar likumu. Jāpiebilst, ka, ja arī notiktu kāda sabiedriskā apspriešana vai kas tamlīdzīgs, tad tik un tā šā ģerboņa izveidei nebūtu iespējami daudzi varianti. Principi un stratēģija vēsturiskā novadu ģerboņa izstrādē tika izveidoti jau pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, kad tapa četri jau esošie vēsturisko novadu  ģerboņi. Un, turpinot šo tradīciju, tāpat kā  pirmskara laikā, tā arī tagad ģerboņa izgatavošana tiks uzticēta māksliniekam. Skiču vērtēšanas konkursa nebūs. Tad, kad komisija taisīja tagadējo novadu vairāk nekā simts ģerboņus, bija savādāk: tad apspriešanā iesaistīja arī sabiedrību, - stāsta Ramona Umblija. 
     Kādi ir šie vēsturiskā novada ģerboņa parametri? R. Umblija stāsta, ka tā ir kāda figūra uz sarkana vai zila fona. Ģerbonī nevar būt skaldītas (vairākas) figūras, un figūrai jābūt zīmētai tādā stilistikā, kāda ir jau esošajiem ģerboņiem. 
     Kad Sēlijas kultūrvēsturiskā novada ģerbonis varētu būt gatavs? - Grūti pateikt. Tas nav tikai skiču un variantu jautājums, bet arī juridisks jautājums. Patlaban ir spēkā esošie normatīvie akti, kas izdoti attiecībā uz heraldikas lietām, kā arī top likumi par Latvijas vēsturiskajām zemēm, kuru pielikumos arī jābūt iestrādātiem nosacījumiem par novadu ģerboņiem. Kurš būs noteicošais normatīvais akts, tas ir likumdevēju kompetencē. Tajā pašā laikā likumu nevar apstiprināt, ja tā pielikumā nav visu piecu kultūrvēsturisko novadu ģerboņu, - tālāko notikumu gaitu ieskicē Ramona Umblija. 
     Savukārt Sēlijas novadu apvienības priekšsēdētājs Arvīds Kviesis BD informēja, ka īpašu pretenziju pret Stendera biedrības aktivitātēm viņam neesot, jo arī biedrībām ir tiesības iesniegt priekšlikumus dažādos jautājumos. 
     -Mēs gan vēlētos labāku šīs biedrības sadarbību ar Sēlijas novadu apvienību, jo mums taču ir līdzīgi mērķi. Jā, idejas mūsu vēsturiskā novada ģerboņa izveidei ir arī mūsu apvienībai, un mēs tuvākajā laikā tās iesniegsim heraldikas komisijai. Tās nebūs ģerboņa skices, bet tikai idejiski priekšlikumi, - stāstīja A. Kviesis. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

 1. A
  A
  pirms 1 mēneša

  Šausmas!!! Irēnai Sproģei nepaprasīja?! Šīvecā tak pieraduse, ka visu uz vēder lien un atļauju prasa. Tā jau pirms nedēļas bija ar kultūras darbinieku zoom sapulci, kur Sproģe aizliedza piedalīties. Vai tagad viņa maisīsies ne tikai Salā, bet visā lielajā novadā un visur kavēs darbu? Umblija bez Sproģes starpniecīv=baspaskaidrotu biedrībai kā top ģērboņi, betn;ē viņai vajag skandālu un visiem mutes aiztaisīt

  Atbildēt
 2. Z
  Z
  pirms 1 mēneša

  Bijušai Viesītes mērs izlielījās televīzijā un avīzē,ka viņi būs tie ģerboņa taisītāji,bet izrādās ,ka ka īstie darītāji būs Heraldikas komisija,bet tev jau kā vienmēr ļoti patīkama procedūra liet samazgas Sproģei virsū: DDDDD

 3. Grifs un Lauva
  Grifs un Lauva
  pirms 1 mēneša

  Mazajiem novadiem tā heraldika ļoti svarīga. Sacepa kargus un ģerboņus, dažs novads pat himnu mēģināja sacerēt. Tagad atkal, nav vēl vēsturiskais Sēlijas novads nostiprināts likumos, kad jau ķērušies pie ģerboņa. Nu nomierinieties un pagaidiet mazliet. Pienāks arī ģerboņa laiks, karogs jau cik saprotu ir.

  Atbildēt
 4. no laukiem
  no laukiem
  pirms 1 mēneša

  vai Sproģes kundzei nav laiks doties pensijā

  Atbildēt
 5. no laukiem arī
  no laukiem arī
  pirms 1 mēneša

  Sproģes kundze lai tik strādā!Tev būtu viņas enerģija un darbaspars, nekūkotu komentārus rakstot no bezdarbības

Pievienot komentāru