Krustpilī nozagts un aizvests uz postamenta uzstādītais lielgabals
D. Gagunova foto

      24. februāra rītā konstatēts, ka no piemiņas vietas Otrā pasaules karā kritušajiem Sarkanās armijas virsniekiem Rīgas ielā nozagts un aizvests lielgabals, kas bija novietots uz objekta pamatnes. 
     Jēkabpils pašvaldības izpilddirektors Guntars Gogulis informē, ka šāds fakts konstatēts 24. februāra rītā un tūlīt par to mutiski informēta gan pašvaldības, gan Valsts policija, kas uzreiz sākusi  veikt procesuālas darbības. Tikšot vērtēti arī pilsētā esošo novērošanas kameru ieraksti. Tāpat ir sagatavots un Valsts policijā iesniegts arī rakstisks pašvaldības iesniegums par šo faktu. 
     Valsts policijas Jēkabpils iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš informē, ka  24. februārī ap pulksten 9.00 ir saņemta informācija no pašvaldības un uzsākta krimināllieta pēc Krimināllikuma panta “Noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu”  un notiek izmeklēšana.
     Piemineklis – lielgabals Jēkabpilī, vēsturiskajā Krustpils parkā, uzstādīts pagājušā gadsimta 40. gados, pieminot trīs Otrā pasaules karā kritušos Sarkanās armijas artilērijas komandierus, kas turpat apglabāti. Ik gadu parkā notika 9. maija svinības. Diskusija par kritušo karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu uz Brāļu kapiem notiek jau gadiem, un BD arī par to ir informējusi. Taču pieminekli - lielgabalu nav vienkārši pārvietot, jo to aizsargā Krievijas - Latvijas līgums par karavīru apbedījumu saglabāšanu un aizsardzību. Turklāt pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū toreizējais kultūras ministrs Ojārs Spārītis ir parakstījis dokumentu, kas šī līguma ietvaros Jēkabpils lielgabalam piešķir “aizsargājama objekta” statusu.
     Otrā pasaules karā kritušo karavīru pārbedīšanas un pieminekļa-lielgabala pārvietošanas nepieciešamība tiek pamatota ar to, ka parka teritorija Rīgas ielā atrodas  vidi degradējošā stāvoklī un nepieciešams veikt parka teritorijas labiekārtošanu. Ir izstrādāts parka pārbūves plāns,  kura izmaksas  ir ap 900 000 eiro, ko pašvaldība cer gūt no investīciju fondiem nākotnē, bet minimāliem labiekārtošanas darbiem šogad budžetā tika atvēlēti 20 000 eiro. Un tas bija pēdējais gadījums pirms lielgabala pazušanas šogad, kad sabiedrības uzmanība tika pievērsta šim objektam, jo februāra sākumā Nacionālā apvienība nāca klajā ar paziņojumu, ka,   apvienības ieskatā, tas ir nepieņemami, jo pauž atbalstu padomju režīma noziegumiem un ideoloģijai. Pēc tam Jēkabpils dome publiskoja informējošu materiālu par  piemiņas vietas pārvietošanas ieceres norisi un to, ka finansējums paredzēts nevis memoriāla, bet parka atjaunošanai un labiekārtošanai. Pārpratums radies tāpēc, ka teritorijas labiekārtošanas tehniskā projekta nosaukums ir “Otrā pasaules kara memoriāla labiekārtojuma pārbūve Rīgas ielā 205, Jēkabpilī”, kas esot neveiksmīgs formulējums.
     Diskusijā par pieminekļa pārvietošanu ir arī viedokļi, ka to nevajag darīt. Pie pieminekļa ir bijusi novietota plāksne ar uzrakstu, kur iebilsts pret pārvietošanu. 
     Jēkabpils pašvaldība ir informējusi, ka turpinot sarunas par pieminekļa pārvietošanu, 2019. gadā tā  nosūtīja Aizsardzības ministrijai un Brāļu kapu komitejai adresētu vēstuli par atļaujas izsniegšanu karavīru apbedījumu vietas izpētei, zondāžas un ekshumācijas darbu veikšanai un pārapbedīšanai. Vēstulē tika lūgts atbilstoši noteiktajai kārtībai saskaņot ar Krievijas Federācijas kompetento iestādi plānotos darbus un izsniegt atļauju 2. pasaules karā kritušo karavīru apbedījumu pārapbedīšanai, kā arī saskaņot virs apbedījumiem uzstādītā pieminekļa – lielgabala pārvietošanu uz Brāļu kapiem Varoņu ielā.
     Dome 2019. gada 8. oktobrī ir saņēmusi Latvijas Aizsardzības ministrijas vēstuli par atbalstu iecerei, un pērnā gada 15. jūnijā saņēma Brāļu kapu komitejas rakstisku atļauju karavīru apbedījumu vietas izpētes, zondāžas un ekshumācijas darbu veikšanai un pārapbedīšanai. Dome ir ziņojusi, ka arī Jēkabpilī darbojošās nevalstiskās organizācijas ir akceptējušas pašvaldības ieceri par kritušo karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu Brāļu kapu teritorijā. 
      
     
     
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (16)

 1. Jānis Iesalnieks
  Jānis Iesalnieks
  pirms 1 mēneša

  Padomju okupācijas varas simboliem nav vietas Latvijā. Malači, kas to izdarīja.

  Atbildēt
 2. Damba
  Damba
  pirms 1 mēneša

  Tev jāarstējas

 3. haha
  haha
  pirms 1 mēneša

  Liels paldies par darbu

  Atbildēt
 4. pirms 1 mēneša

 5. Maniaks
  Maniaks
  pirms 1 mēneša

  Labākā šīs dienas ziņa :)

  Atbildēt
 6. Partizanen
  Partizanen
  pirms 1 mēneša

  Gan jau ka nato zaldāti nozaga un tagad ar to puļīs pa Voroņežu.

  Atbildēt
 7. Nudien
  Nudien
  pirms 1 mēneša

  Saņēmu dienas smieklu devu. Kā viņi to panāca, viš tak bij milzīgs.

  Atbildēt
 8. prieks
  prieks
  pirms 1 mēneša

  Vai cik laba ziņa! Ordeni darba veicējiem.

  Atbildēt
 9. Martins
  Martins
  pirms 1 mēneša

  Zb jau rakstit juridiska persona bijusi ar meža tehniku vai ar frontalo ir piejams video retajam ta stastot un neliels hints mentiem juridiska persona jekabpils robežas kura ar mežiem nodarbojas

  Atbildēt
 10. Fuj, Martin!
  Fuj, Martin!
  pirms 1 mēneša

  Cik tev par stučīšanu pasolīts jūdasa grašu?

 11. Caps meklē atkal
  Caps meklē atkal
  pirms 1 mēneša

  Jāskatās, vai sniegā nebija iekrāsots dzeltens P burts. Ja tā, tad mēs zinām, ka tas bija spruksts.

  Atbildēt
 12. he
  he
  pirms 1 mēneša

  Vakar TV ziņās Kristīne taču teica, ka bijis vasarā to paredzēts aizvākt, bet nezināmie pasteidzās. Kā eksotisks muzeja eksponāts tas ir noder. Rudenī lasīju internetā Krievijas portālā, ka pie Ļipeckas zēni bija aizdzinuši norakstītu tanku T-34, kas atradies veco tanku poligonā un gaidījis kārtu sagriešanai. Dzinējs bijis kārtībā, degviela pietiek un laiž tik prom. Nezinu kā tas viņiem beidzās.

  Atbildēt
 13. Pinkertons
  Pinkertons
  pirms 1 mēneša

  Pavedienus var sniegt pie pieminekļa atrastās odekolona pudelīte. Tie kas smaržo pēc Rīgas ceriņiem ieskaitāmi 23. februāra svinētājos, kas nē - tte pie potenciālajie zagļiem. Tādā veidā iespējams stipri samazināt aizdomīgo personu loku.

  Atbildēt
 14. jā
  pirms 1 mēneša

  Gluži manas domas.

Pievienot komentāru