10 padomi, kā izvēlēties portatīvo datoru
Apmaksāts raksts

Šodien portatīvos datorus var iegādāties un izvēlēties tikpat ikdienišķi kā jaunu grāmatu grāmatnīcā vai stilīgas kedas kādā no tirdzniecības centra veikaliem izpārdošanu laikā. Kafejnīcas, taisot remontu, plānos arvien biežāk iekļauj zem galdiņiem iebūvētas elektrības rozetes, jo studenti mājas darbus vairs īsti burtnīcās un kladēs nepilda. Tāpat pusdienu pārtraukumos biroju cilvēki izskrien pēc kafijas un turpat palasa ziņas vai ātri steidz paveikt iestrēgušos projektus. Un, protams, tas viss tiek darīts portatīvajos datoros.
     Ja esat ieplānojis iegādāties portatīvo datoru, Jums ir jāizvērtē vairāki faktori, jo galu galā dators ir prece, kuru iegādāsieties ilgākam periodam. Piedāvājumu klāsts un to tehniskās specifikācijas ir milzīgas, tāpēc, ja meklējat datoru darbam, studijām vai izklaidei, tad var nākties nedaudz iesvīst pārdomās un izvērtēt savu nākamo pirkumu pēc vairākiem kritērijiem, kurus zemāk šajā rakstā apskatīsim. 
 
1. Portatīvie datori sievietēm vai vīriešiem
      Klasiskie paradumi starp Venēru un Marsu pastāv tikpat ilgi, cik esam dzīvojoši ar Gregora kalendāru. Vīrietim ir svarīgi, lai portatīvais dators ir tehniski ietilpīgs, praktisks, ar ietilpīgu atmiņu, jaudīgu procesoru, tehnisko bāzi un saturu, kas sievietei tikmēr var būt mazsvarīgāk. Sievietei nereti svarīgāks būs zīmols, vizuālais izskats un portatīvā datora vieglums. 
 
2. Portatīvo datoru izmantošanas mērķis
     Filmu skatīšanās online, YouTube, jaunāko mūzikas klipu atskaņošana ballītes laikā vai darba vajadzībām- katram ir savas vēlmes un vajadzības. Ja dators ir paredzēts video montāžai, animāciju radīšanai vai programmēšanai, tad tam ir un būs savas atšķirības, nekā datoram, kurā lietotājs iepērkas online, ikdienā lasa ziņas vai raksta diplomdarbu. 
     Tā kā mūsdienās tehnoloģijas strauji attīstās, piedāvājumu klāstā ir arī 4k monitori, kas ļauj baudīt filmas un spēlēt datorspēles daudz labākā kvalitātē, tāpēc vēlmes un kvalitātes latiņa vajadzībām ir būtisks pirmais kritērijs datora izvēlē. 
 
3. Procesora jauda
     Ja meklējat datoru programmēšanai, montāžai vai grafiskā dizaina veidošanai, tad jāskatās procesora jauda- jo lielāks procesors, jo labāk (skatieties atzīmi specifikācijā- GHz). 
      Mūsdienās diezgan populāri ir Intel Core i3, i5 un i7 procesori, jo tie ir paši jaudīgākie savā klasē. To ražošanā ir piestrādāts pie tā, lai, strādājot ar programmām, tās būtu ātras. Katrs no procesoriem ir kā nākamā paaudze ģimenē, tiem ir jaunas rakstura iezīmes, kas var būt arī ļoti būtiskas datora izvēlē. Piemēram, i5 un i7 procesorus ieteicams izvēlēties, ja darbs ir ar Excel vai lielākām tabulām un datu apstrādēm, projektēšanas programmu AutoCAD, video apstrādi vai profesionālu fotogrāfiju renderēšanu. 
    i5 un i7 procesorus ir ieteicams izvēlēties, ja ir darbs ar Excel datubāzēm, AutoCAD vai profesionālu foto un video apstrādi, tāpat arī ar šo materiālu renderēšanu. Starp citu, jo jaunāks procesors, jo lielāka iespēja, ka iegādāsieties datoru vizuāli plānāku un vieglāku, kā arī ar bateriju, kas ikdienas gaitā tik ātri neizlādēsies, kas ir milzīga vērtība steidzīgajā ikdienā.
 
4. Videokarte
     Šis faktors ir ļoti svarīgs, jo video kartes jauda un esamība parāda, cik labi dators tiks galā ne tikai ar attēliem un video, bet arī datorspēlēm. Video kartēm ir divas iespējas, kas var būt norādītas specifikācijā- iebūvēta vai diskrēta- 95% datoru videokaršu ir iebūvētas. 
     No videokartes esamības ir atkarīgs, cik ērti būs skatīties filmas ar augstu izšķirtspēju, kā arī kāda būs efektivitāte sarežģītākiem darbiem, kas strādā jau ar radošākām programmām, piemēram, grafikām, montāžām vai datorspēlēm. Video kartes izvēlē spēlēm jāpievērš uzmanība jaudai, lai dators, kā saka, “nebremzē” un “nekaras”. Bez tā, pērkot datorus ar mērķi spēlēt datorspēles, izpētiet piedāvājumu, kur portatīvie datori ir ar divām iebūvētām videokartēm- tas lieti noderēs.
 
5. Svars un baterija
    Ja darba vajadzībām ir jāstrādā ar Google drive, e-pastu vai Word dokumentiem, tad tā izmantošanai atgriežamies pie punkta par portatīvā datora vieglumu un ērtumu. Arī ikdienā portatīvie datori ir paredzēti vieglai lietošanai un pārnēsāšanai, piemēram, ja dosieties pie klienta prezentēt savus projektus un idejas. 
Šādā brīdī ir svarīgs papildus faktors - baterijas ilgums. To noteikti vajadzētu izpētīt tehniskajā specifikācijā, kur ir norādīts, cik ilgi baterija darbojas bez elektrības pieslēguma. 
 
6. Cena 
     Cena pirkuma izvēlē arī ir svarīga. Ja ir pienākuši Ziemassvētki, janvāra izpārdošana, “Black friday”, kā arī citas izpārdošanas, tad atlaižu piedāvājumu ir daudz un dažādi. Ja dators ir paredzēts lietošanai ikdienā mājās, lai palasītu ziņas, uzrakstītu kādu referātu, vai kādām citām mazāk vai vairāk nenozīmīgām lietām un darbībām, tad noteikti izmantojamai tehnikai nav jābūt no augstās klases budžetu kategorijas.
    Tomēr, ja zināt, ka izmantosiet savu portatīvo datoru arī datu apstrādei vai sāksiet apstrādāt foto un video, tad labāk gan ieguldiet vairāk naudas un neskatieties uz cenu (akciju laikā tāpat viss izskatās izdevīgi), bet gan uz datora parametriem.
 
7. Ekrāns
     Izvēloties datoru, arī ekrāna virsmai ir liela loma. Matētas darba virsmas ir vairāk piemērotas darba vajadzībām, jo neļaus atspīdēt ekrāna saturam un neļaus gaismai uzvarēt, bet glancētas darba virsmas, skatoties video, paspilgtinās toņus un priecēs daudz krāšņāk ar redzamo. Specifikācijā šo var atšifrēt pēc Glare (glancēts ekrāns) un Anti Glare (matēts, pret atspīdumu). Cenu ziņā portatīvie datori ar matētu ekrānu būs nedaudz dārgāki, tomēr tas nemaina to, vai dators ir kvalitatīvāks vai mazāk kvalitatīvs. 
    Vēl daudzi pievērš uzmanību ekrāna izšķirtspējai pikseļos. Tomēr, ja vien darbs ar datoru nav paredzēts Adobe programmās un grafikā, tam nav tik milzīga nozīme. Standartā iesaka izvēlēties vismaz Full HD izšķirtspēju ar 1920x1080 pikseļiem.
 
8. Ekrāna izmērs
     Portatīvā datora ekrāna lielums ir viens no izvēles kritērijiem. Profesionāli datoru pārdevēji saka, ka, ja portatīvais dators ir lielāks par 13 collām, tad tas vairs nav ērts biežai ikdienas pārnēsāšanai, piemēram, ja to izmantosiet darba vajadzībām tiekoties ar klientiem vai ņemot līdzi uz universitāti, var būt arī smagi, jo neglābjams paradokss ir arī tas, ka, jo lielāks ekrāns, jo lielāks ir dators un, jo lielāks dators, jo tas ir smagāks!
 
9. Operētājsistēma
     Šī ir tā sadaļa, kur bieži vien tehniskajā specifikācijā varam apjukt, jo ir burtu savirknējums, kas parastam lietotājam var neko neizteikt. Labā ziņa ir tā, ka ražotāji lielākoties jau automātiski uzinstalē operētājsistēmu, kas uzreiz ir ar iebūvētām programmām un draiveriem. Tiesa, ir arī portatīvie datori bez operētājsistēmas (DOS- apzīmējums), kas ļauj jaunajam lietotājam savā datorā un turpmākajā dzīvē ieviest sev vēlamās korekcijas.
Ir četras iespējas- Linux, OS X (Apple), Windows un Google Chrome OS.
     Linux noteikti nav iesācējiem un šādu operētājsistēmu izmantos tie, kuriem tiešām tā ir vajadzīga un pazīstama. OS X ir Apple sistēma, kas bieži vien pēc Windows lietošanas ir kā Morzas ābece un ķīniešu valoda, bet pēc tam neviens nesaprot, kā bez tās varēja dzīvot. Vēl ir mums ļoti pazīstamais Windows, ar kuru trīsdesmitgadnieku paaudze uzsāka pirmos soļus datoru lietošanā, un, visbeidzot, Google Chrome OS, kas mūsu platuma grādos ir gana svešs nosaukums. Vieglākā un saprotamākā vidusmēra datora lietotājam ir un paliks Windows un Apple sistēma.
 
10. Operatīvā sistēma jeb atmiņa
    Operatīvā atmiņa, kas saīsinājumā ir RAM, ir tehniskā specifikācija, kas veic īslaicīgu datu saglabāšanu, un no tās lieluma un apjoma ir atkarīga portatīvā datora ātrdarbība. Jo lielāka ir operatīvā atmiņa, jo labāk un kvalitatīvāk spēs darboties portatīvā datora operētājsistēma un ātrāk ielādēsies datorā esošās programmas.
     Mūsdienās standarts, ko min tehniskie datoru speciālisti, lai dators darbotos raiti, ir vismaz 8 un vairāk GB (gigabaiti). Specifikācijās tas slēpjas zem apzīmējuma RAM.
      Dažkārt kā vēlamu parametru iesaka apskatīt arī brīvo spraudeņu skaitu, kas arī var ietekmēt atmiņu- te jāskatās uz brīvajiem spraudeņiem un atmiņas spraudeņiem.
 
    Portatīvie datori un personālie datori interneta veikalā 220.lv ir pieejami lielā klāstā, ar dažādām tehniskajām specifikācijām, dodot iespēju ikvienam atrast sev ikdienā piemērotāko datoru. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru