1940. gada Latgales dziesmu svētkus atceroties
Jānis Apīnis

     Tieši pirms 80 gadiem – 1940. gada 16. jūnijā – Dau­gavpils Stropu estrādē trīs reizes pēc kārtas izskanēja Latvijas valsts himna un tautas lūgšana «Dievs, svētī Lat­viju!». To izpildīja 10 000 koristu un  vairāk nekā 50 000 skatītāju. Izrādījās, ka turpmākajos gandrīz 50 gados publiski to izpildīja pēdējo reizi, jo nākamajā dienā – 17. jūnijā – Latvijā skanēja jau citas dziesmas, ko pāri netālajai valsts robežai atnesa  lielā austrumu kaimiņa tanki.
    Daugavpilī notika Latgales dziesmu svētki. Kā vēlāk, atceroties savas tā brīža sajūtas un vērtējot no pagājušo gadu skatpunkta, teikuši daudzi dalībnieki, šie svētki bija tēvzemes mīlestības izcils demonstrējums, bet vienlaikus ļaunu priekšnojautu, neizsakāmu skumju svētki un valsts beigu akords. Tāpēc jau  baisās priekšnojautas tautas lūgšanai lika skanēt pavisam īpaši.
    Svētku dalībnieku vidū bija arī daudzi simti Jēkab­pils apriņķa un Krustpils un citu apkārtējo pagastu koristu, pūtēju orķestru mūziķi, daiļamata meistari un citi. Daudzas dzimtas glabā atmiņu stāstus un fotogrāfijas albumos kā apliecinājumu šī notikuma īpašajai vietai mūsu valsts un kultūras vēsturē. Latviešu dziesmu svētku vēstures pētnieki minētos Latgales dziesmu svētkus nozīmīguma un repertuāra ziņā ierindo līdztekus Vispārējiem dziesmu svētkiem. Jubilejas reizē kā neliels atgādinājums par tiem ir tapis  šis ieskats notikumos pirms 80 gadiem.
 
Pilns teksts –   16.  jūnija "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 16. jūnija numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. rasa
  rasa
  pirms 6 mēnešiem

  Liels paldies Jānim Apīnim par šo vērtīgo rakstu! Liels paldies Edgaram Bindemanim par unikālajiem fotoattēliem! Dziesmu svētki ir mūsu tautas augstā dvēseles dziesma, bet Latgales dziesmu svētki ir īpaši - skaisti un skaudri. Būsim zinoši, gudri un modri! Sargāsim savu un Dziesmas brīvību!

  Atbildēt
 2. Andrejs
  Andrejs
  pirms 6 mēnešiem

  Jā! Raksts riktīgi vietā un laikā! Latgales dziesmu svētki - svēta lieta. Tos nedrīkst aizmirst! Tencinu BD un redaktoru!

  Atbildēt

Pievienot komentāru