Jēkabpilī darbu sāk «Covid–19» analīžu mobilais punkts
INESE ZONE

No 23. marta Jēkabpilī, Sporta nama telpās, Brīvības ielā 2j darbojas Centrālās laboratorijas «Covid–19» analīžu mobilais pieņemšanas punkts. Kopā ar Jēkabpils punktu Latvijā tādi jau būs pieci – Ventspilī, Jēkabpilī, Valmierā, Daugavpilī un Liepājā. Plānots nodrošināt mobilos autobusiņus analīžu ņemšanai, kas apkalpos Kuldīgu un Madonu. 
        Centrālās laboratorijas valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa stāsta, ka mobilajā punktā valsts apmaksātas analīzes, tātad bez maksas, varēs nodot personas, kurām ir aizdomas par viegliem «Covid–19» simptomiem, ja šis cilvēks ir pēdējo 14 dienu laikā atgriezies no ārzemēm vai arī viņš ir bijis kontaktā ar kādu saslimušo, kā arī par maksu personas, kuras vēlas veikt analīzes, lai pārliecinātos, ka ir veseli. Abos gadījumos cilvēki kājām, ar taksometru vai sabiedrisko transportu nedrīkst doties uz mobilo analīžu pieņemšanas punktu, jo analīzes varēs nodot tikai, iepriekš pierakstoties pa tālruni. S. Lapiņa atgādina, ka tas ir kategoriski aizliegts, lai izvairītos no infekcijas riska, un lūdz cilvēkus to ievērot. Iepriekš citos punktos bijuši gadījumi, kad cilvēki neņem vērā informāciju un brīdinošos  uzrakstus un mēģina nākt un bez pieraksta iekļūt punktā. Tieši tāpēc mobilie punkti arī tiek izveidoti, lai cilvēki paši nenāk uz poliklīnikām, uz Centrālo laboratoriju un neizplata infekciju. Ja nav sava transporta un citos gadījumos, kad tas nepieciešams veselības problēmu dēļ, mediķi paņemt analīžu paraugus ieradīsies pie pacienta mājā. Personām ar simptomiem ir jāzvana 8303 uz neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, kur viņus iztaujās, un, ja tas būs nepieciešams, reģistrēs valsts apmaksātas analīzes saņemšanai un nodos informāciju Centrālajai laboratorijai. Ja persona būs no Jēkabpils reģiona, viņu reģistrēs analīžu nodošanai Jēkabpils mobilajā punktā, un Centrālā laboratorija zvanīs šim cilvēkam un informēs, kad un cikos viņš var ierasties punktā. Ja simptomu nav un analīzi grib veikt par maksu savam sirdsmieram, jāzvana uz Centrālo laboratoriju pa tālruni 20033722, un laboratorija informēs, kad jāierodas mobilajā punktā. S. Lapiņa lūdz cilvēkus būt iecietīgiem, ja uz zvanu uzreiz neatbild, jo interese esot milzīga un līnija un darbinieki ir ļoti noslogoti. Plānots, ka cilvēkus, kuri nodos maksas analīzes, apkalpos rīta stundās no pulksten 9.00 līdz 11.00, bet pacientu ar simptomiem, kuriem analīzes veiks bez maksas,  pieņems pēcpusdienā. Katra pacienta apkalpošanai nepieciešamas vismaz 15 minūtes, un pēc katra analīžu parauga ņemšanas veiks dezinfekciju.
     Pierakstoties analīzei mobilajā punktā, jāatceras, ka uz to var ierasties tikai ar personīgo transportu. Personu, kas ieradusies noteiktajā laikā pēc pieraksta, sagaidīs pašvaldības policists, kas regulē pacientu plūsmu, kurš parādīs, kur novietot automašīnu. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments. Personu reģistrēs. Analīzēm paraugus ņem no rīkles un deguna, katru paraugu atsevišķi iepako, ieliek aukstumsomā un dienas beigās nogādā  analīžu veikšanai Latvijas Infektoloģijas centrā. Analīzes veic un veiks arī Centrālā laboratorija, bet  šobrīd  ir mazāks reaģentu daudzums, bet 5000 reaģentu jau ir ceļā uz laboratoriju.  Informāciju par analīžu rezultātiem pacientam pa tālruni aptuveni pēc diennakts paziņos Slimību profilakses un kontroles centrs. Primāri ātrāk cenšas ziņot par gadījumiem, kad tests ir pozitīvs, tātad konstatēta «Covid–19» infekcija. Ja analīzi būs veikusi Centrālā laboratorija, rezultātu pacientam nosūtīs arī pa e- pastu.  
     -Cilvēki strādā 12, 14, pat 24 stundas diennaktī, arī bez brīvdienām. Bet tas šobrīd ir nepieciešams. Visi to apzinās un darbojas uz tāda pacēluma viļņa. Restorāni mums piegādā siltu ēdienu. Sākumā gan iztikām ar  bulciņām un kādu picu. Jau nāk cilvēki un piesakās palīdzēt kā brīvprātīgie, un tas mums noderēs. Šajās dienās esam sapratuši, ka mūsu cilvēki ir fantastiski vienoti šādos brīžos, kad kopējais labums ir atkarīgs no katra. Ikdienā tas tā nešķita, katrs darbojās par sevi, bet tagad visi ir tik izprotoši un saliedēti. Un tas ir būtiski, jo infekcija ir kā tāds ārējais uzbrukums valstij, un spēja turēties pretī un to atvairīt ir atkarīga no mūsu vienotības. Esam pārguruši, bez punktiem vēl taču ir arī izbraukumi. Padomājiet, cik prasa laika aizbraukt, piemēram, uz Liepāju. Ja pa šoseju, tad vieglāk. Bet jābrauc arī pa lauku, pa meža ceļiem. Mediķu darbs neelpojošajā spectērpā un maskās ir ļoti grūts – karsti, brilles nospiež seju. Mediķi cenšas brīžos, kad tas iespējams, novilkt tērpu. Atbrauc uz galapunktu, kamēr izvērtē situāciju:  ir, nav suns, un tamlīdzīgi, apvelc tērpu, paņem analīzes, tad dezinficē visu, tas prasa stundu uz pacientu. Ap Rīgu, Jūrmalu, kas tuvāk, mājās var apkalpot astoņus līdz 10 cilvēkus dienā, tālāk laukos jau mazāk. Šobrīd vismazāk pozitīvu analīžu rezultātu ir ap Krāslavu, visvairāk Jūrmalā. Pozitīvas analīzes sāk parādīties arī Kurzemē, kur iepriekš to nebija. Esam pārslogoti, bet tas ir nepieciešams, ja gribam infekciju apturēt. Citādi situācija izvērtīsies negatīva un ietekme uz ekonomiku būs tāda, ka visi to jutīs, un 2008. gada krīze šķitīs salīdzinoši maza. Mēs esam pagodināti, ka valsts uzrunāja mūs – Centrālo laboratoriju – veikt šīs analīzes, jo mēs esam izveidojusi plašu  darbības tīklu un apkalpojam arī ģimenes ārstus. Slodze ir liela, visi iesaistās, arī valde, mārketinga un IT speciālisti, – stāsta Stella Lapiņa. Viņa arī atgādina, ka «Covid–19» nav izņēmums citu vīrusu starpā, jo arī no gripas radītajam komplikācijām ik gadu mirst slimnieki. Tā 2017./2018. gada gripas sezonā reģistrēts 91 nāves gadījums, kas bija saistīts ar gripas infekciju. Lielākajai daļai mirušo bijusi viena vai vairākas hroniskas saslimšanas, un rezultātā saslimšana ar gripu novedusi pie letāla iznākuma.
    Šobrīd Jēkabpils analīžu punkta darba laiks ir noteikts no pulksten 9:00 līdz 19:00, bet tas var mainīties atkarībā no pieteikumu skaita. 
Kā arī pēc vārdiem, ka analīzes bez maksas var veikt ja ir Covid -19 simptomi pievienot, ka arī - ja šis cilvēks ir pēdējo 14 dienu laikā atgriezies no ārzemēm vai arī viņš ir bijis kontaktā ar kādu saslimušo
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. Dīna
  Dīna
  pirms 4 mēnešiem

  Paldies par jūsu rūpēm!

  Atbildēt
 2. Alvis
  Alvis
  pirms 3 mēnešiem

  Bez maksa analīzes uz koronu! Labais. Es ar klepu, temperatūru ārzemēs nebiju, cilvēkos eee biju pirms nedēļas. Neviens neteica ka slims, i ko? Nevaiga ļaut man taisīt analīzi par velti?

  Atbildēt
 3. dakters
  dakters
  pirms 1 mēneša

  Slimnīcas laboratorijai nav jaudas? Pilsētā trīs komerclaboratorijas...mazliet dīvaini.

  Atbildēt

Pievienot komentāru