5 padomi, kas ļaus efektīvāk plānot ģimenes budžetu
Apmaksāts raksts

Budžeta plānošana palīdz labāk pārvaldīt finanses, būt drošākam par nākotni un sasniegt mērķus. Tas arī ļauj saglabāt mieru neparedzētās situācijās un izvairīties no lielām parādsaistībām. 
 
Turpinājumā 5 padomi, kas ļaus efektīvāk plānot ģimenes budžetu. 
 
Novērtējiet šī brīža situāciju 
 
Lai sastādītu reālistisku ģimenes budžeta plānu, vispirms jāgūst skaidrs priekšstats par šī brīža situāciju. Tas palīdzēs saprast, kā veidot efektīvu budžetu un kur nepieciešams veikt izmaiņas. 
 
Vispirms jāpieraksta, kādi ir ģimenes ikmēneša ienākumi. Ja ir viens vai tikai pāris ienākumu avoti (piemēram, darba algas), turklāt šī summa katru mēnesi ir vienāda, uzdevumu paveikt būs vienkāršāk. Sarežģītāk, ja ienākumi katru mēnesi būtiski atšķiras - šādā gadījumā kā atskaites punkts jāņem vidējais ienākumu apmērs. 
 
Ja ar ienākumiem viss ir skaidrs - kontu bilanci pārbaudīt ir vienkārši, tad ar izdevumiem gan situācija var būt sarežģītāka, jo bieži vien nav ne jausmas, kam un cik daudz tiek tērēts. Tādā gadījumā pirms budžeta sastādīšanas jāveic sagatavošanās darbi - ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi jāpieraksta visi ģimenes izdevumi. Tas palīdzēs izprast savus naudas tērēšanas paradumus un veikt korekcijas, ja tādas nepieciešamas. 
 
Sadaliet izdevumus kategorijās 
 
Kad ir skaidrs, kādi ir ikmēneša izdevumi, nākamais solis ir tos sadalīt noteiktās kategorijās - tas atvieglos budžeta veidošanu. Piemēram:
 
  • Ikdienas tēriņi - tajos ietilpst pārtika, kafija ārpus mājas, transporta izdevumi un citi ikdienas izdevumi;
  • Regulārie maksājumi - ietver komunālos maksājumus, mājokļa īri, kredītu maksājumus, kā arī citu ikmēneša rēķinu apmaksu;
  • Uzkrājumi - ja tiek veidots uzkrājums, izdevumos ierēķiniet arī šo summu;
  • Neregulārie maksājumi - šajā kategorijā ietilpst, piemēram, apģērbs un apavi, medicīniskie pakalpojumi, svētki, brīvdienas, automašīnas apdrošināšana un citi neregulārie tēriņi
 
Plānojot izdevumus, svarīgi sekot līdzi, lai izdevumi nepārsniegtu ienākumus. Ideālā gadījumā izdevumiem būtu jābūt mazākiem par ienākumiem, vai vismaz vienādā līmenī. Ja tomēr plānotie tēriņi pārsniedz ienākumus, jāmeklē veidi, kā izdevumus samazināt. Dažkārt pietiek ar izdevumu pārskatīšanu un lieko tēriņu izslēgšanu. 
 
Nosakiet finansiālos mērķus 
 
Lai arī kādi būtu jūsu ģimenes mērķi - uzkrājums bērnu izglītībai, mājas remonts vai jauna automašīna, ja būs skaidra vīzija, ievērot budžetu būs daudz vienkāršāk. Ir arī svarīgi saprast, kāda summa nepieciešama konkrētā mērķa sasniegšanai, kā arī, cik ilgā laikā to plānots sakrāt. Svarīgi atcerēties, ka mērķim jābūt reālam, samērotam ar finansiālajām iespējām. 
 
Ja mērķi ir vairāki, tos var sadalīt kategorijās - īstermiņa (piemēram, mājokļa remonts, ceļojums), vidēja termiņa (bērnu izglītība, mājas renovācija) un ilgtermiņa (uzkrājums pensijai). 
 
Ņemiet vērā neparedzētas situācijas
 
Neplānoti izdevumi ir daļa no dzīves, tādēļ budžeta plānā jāparedz vieta arī tiem. Dažkārt neparedzētu situāciju risināšanai var noderēt arī kredītlīnija, kas iepriekš noteikta kredītlimita ietvaros ļauj aizņemties tik reižu, cik nepieciešams. Vairāk par kredītlīnijas sniegtajām iespējām var izlasīt šajā mājas lapā
 
Sekojiet līdzi budžeta izpildei 
 
Budžeta plānošana var nebūt tik izaicinoša, kā tā ievērošana pēc tam. Īpaši, ja šis budžets attiecas uz ģimeni. Taču tas nav nekas neiespējams. Te daži ieteikumi, kas var noderēt:
 
  • Regulāri pārrunājiet, kā jums veicas ar budžeta izpildi, kādi ir tālākie plāni, ko nepieciešams mainīt vai uzlabot;
  • Ja viss nesanāk, kā plānots, nevajag padoties. Atrodiet iespējamos iemeslus un meklējiet risinājumus, lai budžeta plānu pielāgotu tieši jūsu situācijai;
  • Esiet godīgi. Atcerieties, ka jūs kā ģimene esat komanda, kas darbojas viena mērķa labā;
  • Izmantojiet mūsdienu tehnoloģiju sniegtās priekšrocības, lai vienkāršāk sekotu līdzi tēriņu plūsmai. Te palīdzēt var speciāli šim mērķim izveidotās mobilās aplikācijas, ko ērti var sinhronizēt ar vairākiem tālruņiem, līdz ar to sekot plāna izpildei būs daudz parocīgāk. Ar to palīdzību var sekot līdzi ienākumu un izdevumu plūsmai, kā arī progresam attiecībā uz mērķu sasniegšanu.
 
Budžeta plāns nevis ierobežo jūs, bet palīdz dzīvot labāk ilgtermiņā - ļauj saglabāt finansiālo stabilitāti un uzlabot dzīves kvalitāti. To der paturēt prātā gan sastādot budžeta plānu, gan arī ikdienā, kad apkārt ir tik daudz iespēju un allaž jāizvērtē prioritātes. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!