6 iemesli, kāpēc izvēlēties biotualeti sausās tualetes vietā
Apmaksāts raksts

Simtiem gadu, no vecvecāku laikiem lauku saimniecībās un mājokļos ir bijušas sausās tualetes, tomēr laikmetam un gadiem ejot uz priekšu, tiek izgudroti progresīvi risinājumi, lai atvieglotu cilvēka dzīvi. Pat, ja Jums šķiet, ka sausā tualete ir pierasta un klasiski labs risinājums, šajā rakstā mēs iepazīstināsim Jūs ar šī gadsimta alternatīvu - biotualeti. Kāpēc biotualete būtu ērtāks un labāks risinājums par parasto, sauso tualeti?
 
Sausā tualete ir vieta, kur cilvēki nokārto savas dabiskās vajadzības. Klasiski tā ir koka būdiņa, zem kuras ir izrakta bedre, turpretim biotualete ir mehanizēta tualete (apskatīt biotualešu piedāvājumu šeit), kas sadala esošo saturu tvertnē, izmantojot īpašas baktērijas - aerobas un anearobas. Šīs baktērijas tvertnē esošo atkritumu saturu pārvērš metāna gāzē, oglekļa dioksīdā un ūdenī.
 
1. Aromāts
Iedomājieties, ir karsta vasara, Jums ir sausā tualete. Dabisko atkritumu slānis bedrē ir pilns, visapkārt ir mušas un spēcīgs, sasmacis aromāts, kas tikai pastiprinās, līdz ar saules sakarsēto gaisu. 
Biotualete ir ērts risinājums, jo atkritumu saturs nonāk slēgtā tvertnē, tāpēc tā aromāts ir gandrīz vai vispār nejūtams. 
 
2. Platība
Biotualete sava kompaktā izmēra dēļ, aizņem nelielu platību, turpretim sausā tualete ir kā neliela būve saimniecībā, kas prasa arī uzturēšanu un kopšanu. Dēļi ar laiku var sākt trūdēt vai spēcīgas vētras ietekmē sabrukt.
Ja biotualeti Jūs varat pārvietot uz vietu, kur tā neaizņems daudz vietas, tad sausā tualete atradīsies vienā vietā tik ilgi, kamēr neuzbūvēsiet kādu citu citā vietā. 
 
3. Izmaksas
Sausās tualetes būvniecība ir ne tikai sarežģīta, bet arī finansiāli dārga - bedres rakšana, dēļi un naglas, vēlāk arī ķīmiskie līdzekļi, lai dabiskie atkritumi ātri neaizpildītu bedri, bet sairtu organiskā procesā. Abu tualešu gadījumos ir vajadzīgi ķīmiskie vai dabīgie pārstrādes līdzekļi - biotualetes gadījumā tie ir jāiegādājas īpaši biotualetēm, lai saturs pārveidotos mikroorganismos. 
 
4. Pārvietošanas iespēja
Sauso tualeti var pārvietot retos gadījumos, drīzāk tās mēdz uzbūvēt no jauna. Neatsverama biotualetes priekšrocība ir iespējā to arī pārvest uz vasarnīcu, mājas koridoru vai kādu citu telpu. 
 
5. Komforts ziemā
Ceļš ziemā līdz sausajai tualetei ir tāls un visdrīzāk tās laikā var nosalt, kas nevienam cilvēkam nav komfortabls pasākums. 
 
6. Atkritumu pārstrādes iespējas
Biotualete ir dabai draudzīgs risinājums, jo tās saturu ar speciāliem mikroorganismiem var pārstrādāt izmantojamā kompostā. Sausās tualetes saturu var ķīmiski apstrādāt, lai tas saplok, bet tās saturu kā kompostu nemēdz nekad izmantot. Bedres saturs var ietekmēt arī apkārtējo zemi, nonākot pazemē. 
Biotualete nepiemēslo zemi un ūdeni. 
 
Biotualešu veidi
Biotualetes izdala divos veidos - ķīmiskās un kūdras komposta biotualete. Biotualetes funkcionēšanai ir jāiegādājas papildus speciālas ķīmiski aktīvās vielas, kas neļauj aukstā laikā tvertnes saturam sasalt. Šie līdzekļi atkritumus sadala, iznīcinot sliktos mikrobus un nepatīkamo aromātu. 
Ķīmiskā biotualete sastāv no divām tvertnēm, kas ir savā starpā savienotas. No augšējās tvertnes ieplūst ūdens, kas ir domāts atkritumu noskalošanai, bet apakšējā tvertne ir vieta, kur cilvēks nokārto savas dabiskās vajadzības. Ķīmiskajām biotualetēm dažkārt ir komplektācijā indikators, kas brīdina par pilnu tvertni.  Kad tvertne ir pilna, to atvieno un tās esošo saturu izlej tam paredzētajā vietā. 
 
Kūdras komposta biotualetei nav divas tvertnes, tai ir tikai viena. Tā darbojas uz kūdras maisījuma, ieberot to tvertnes dibenā. Pateicoties tam, cilvēka atkritumi pārstrādājas par kompostu. Kūdras komposta biotualetei nav ūdens skalošanas sistēmas. Vērts pieminēt arī, ka šādu tualeti var tīrīt ik pēc pusgada, jo tā neprasa papildus skalošanu vai speciālu kopšanu. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. nieki
  nieki
  pirms 5 mēnešiem

  Sausajā tualetē pa starpām jāber kūdra un iznāk labs mēslojums.

  Atbildēt
 2. šķibais
  šķibais
  pirms 4 mēnešiem

  Visas kakātavas smako - bioloģiskās vai zooloģiskās.

  Atbildēt
 3. Lietotajs
  Lietotajs
  pirms 1 mēneša

  Praktiski bio/sausajā tualetes tvertnē nav jāiznīcina " sliktie " mikrobi, u.t.t., šie organismi jau dabīgi ir tie kas noārda organiskos atkritumus. Un nav jāuztraucas par kaku nonākšanu pazemē, jo tajās nav tādu vielu daudzums , kas atstātu negatīvas sekas. Un jārēķinās ar tādu ķīmisko vielu klātbūtni , ko izvada mūsu organisms, kuras nespēj neviena kanalizācijas sistēma atdalīt un neitralizēt.

  Atbildēt

Pievienot komentāru