6 veidi, kā palīdzēt pieaugušajam
Apmaksāts raksts

Pat tad, kad Tavs bērns jau ir sasniedzis 18 gadu vecumu, absolvē vidusskolu un dodas prom no mājām, lai studētu, mums, vecākiem, viņš joprojām ir un paliek bērns, neatkarīgi no gadu skaita. Diemžēl par spīti vēlmei pēc brīvības un neatkarības, studenti nereti turpina izmantot vecāku finansiālo palīdzību vēl ilgu laiku pēc izvākšanās no viņu mājokļa. 
   Ir gadījumi, kad mātei vai tēvam naudas došana savai atvasei katru mēnesi problēmas nesagādā, taču lielākajā daļā situāciju viņi vienkārši nesaka savam bērnam to, ka patiesībā ļoti vēlas, lai viņš sāktu pelnīt pats. Piedāvājam sešus veidus, kā vecāki saudzīgā veidā var pārgriezt “nabas saiti”, palīdzot savam bērnam kļūt finansiāli neatkarīgam. 
 
1. Nosaki robežas pakāpeniski. 
    Lai bērns vairs nebūtu finansiāli atkarīgs tikai no vecākiem, mātei un tēvam šajā ziņā ir jārīkojas lēni un prātīgi, neko nesasteidzot, lai neradītu šoku un bezpalīdzības sajūtu.
    Sāc ar sarunu. Pasaki savam bērnam, cik ļoti viņu mīli, ka tici viņam. Protams, reizēm viņš Tevi ir pievīlis. Taču vecāku mīlestība ir neizmērojama – mēs piedodam un ticam, lai kas arī notiktu. Tāpēc šajā brīdī centies fokusēties uz tiem brīžiem, kad Tavam bērnam izdevās sasniegt iecerēto, aizmirstot par neveiksmes brīžiem. 
   Pasaki savai atvasei, ka vecāki vienmēr būs viņai līdzās. Un tad pievērsies sarunai par viņu finansiālo atbildību. Pajautā bērnam, vai ir kādi citi, ar naudu nesaistīti, veidi, kā tēvs un māte varētu viņam palīdzēt. Ja tādi ir, centies tos izpildīt. 
 
2. Izveido detalizētu plānu, kā izbeigt dot naudu savam bērnam.
   Ir pašsaprotami, ka nebūs viegli to izdarīt, jo šis ir nopietns lēmums, kas ietekmē ne tikai bērnu, bet arī pašus vecākus. Vispirms savai atvasei jāpasaka, ko viņa no vecākiem var un nevar sagaidīt. Izveido pakāpenisku plānu ar mērķiem, kurus sasniegsi. 
    Ja iespējams, pastāsti arī bērnam par savu plānu, tā mērķiem un kā tos sasniegsi. Iesaistot viņu šajā procesā, Tu parādi cieņu un atbalstu bērna neatkarībai. Tāpat, protams, tas arī palīdz jaunietim saprast, ka, piemēram, pēc pusgada vecāki vairs nevarēs iedot tik daudz naudas, kā šobrīd un ka ir jāsāk domāt par alternatīvām. Ņem vērā, ka var būt arī pretēja reakcija, proti, ka bērns nespēj pieņemt vecāku vēlmi samazināt finansiālo atbalstu. 
 
3. Palīdzi jaunietim plānot savu budžetu. 
   Ja viņš vai viņa vēl nav apguvis naudas taupīšanas, ienākumu un izdevumu plānošanas pamatus, pamāci viņu. Vieglākais veids, kā to sākt, plānojot katras nedēļas vai mēneša budžetu. Sākumā, lai iemācītos, kā tas strādā, pietiek ar nedēļu. Pirmajā vietā, protams, ir regulārie izdevumi, piemēram, par īri, telefonu, internetu u.tml. Pēc tam nāk paša vēlmes, kurām var atvēlēt 30% no ienākumiem. Un atlikumu būtu ieteicams atvēlēt iekrāšanai. Atceries, ka šajā gadījumā taupīšanai ir ļoti liela loma, turklāt labi, ja jaunietis to apgūst pēc iespējas ātrāk. 
 
4. Atkāpies lēnām. 
   Neatņem bērnam visu finansiālo palīdzību uzreiz. Mēģini to izdarīt viena vai divu gadu laikā, lai jaunietis varētu paspēt tikt pats uz savām kājām. Sākumā vari beidz atbalstīt mazākos izdevumus. Piemēram, Tu vari pateikt, ka no šī brīža pusgadu maksāsi par internetu, bet pēc tam tas būs jāsāk darīt studentam pašam. 
  Tādas lietas, kā, piemēram, studiju kredīts, kurš pie mums parasti jāsāk atmaksāt gadu pēc absolvēšanas, ir jākontrolē, ir īpaši, ja esi galvotājs. Ja pat pēc augstskolas beigšanas jaunietis nespēj atvēlēt maksājumus šim mērķim, tad tā jau ir pamatīga problēma. 
 
5. Rādi labu piemēru. 
    Iespējams, pagātnē Tu bērnam nestāstīji par ģimenes budžetu un tā plānošanu. Tā dara daudzi pieaugušie, domājot, ka mazajiem ķipariem nav daļas gar lielo cilvēku lietām. Taču patiesībā tā ir kļūda. Bērnam jāsaprot, no kurienes nāk nauda, un kādēļ tā jātērē prātīgi. Tāpēc, ja vēlies, lai jaunietis prot rīkoties ar naudu, rādi viņam labu piemēru. Apmaksā rēķinus laicīgi, atgādini, ka ātrie kredīti ir noderīgi, taču domāti tikai ārkārtas situācijām, kad ir pārliecība par to, ka visu varēs atmaksāt, veido iekrājumus utt. 
 
6. Uzslavē.
  Kad redzi, ka Tava atvase būs spērusi pirmos soļus patstāvīga un finansiāli neatkarīgi cilvēka dzīvē, piemēram, atrodot kaut pusslodzes darbu, neaizmirsti viņu paslavēt un novērtēt. Tā ir laba motivācija. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru