A. Nitišs: Kapsēta attīstās ar nenormālu ātrumu
INESE ZONE

Jēkabpils domes attīstības un tautsaimniecības komitejas sēdē deputāti diskutēja par iespēju samazināt pilsētas kapsētas straujo paplašināšanos ar finansiāliem stimuliem.
      Diskusiju par šo tēmu uzsāka deputāts Aigars Nitišs. Viņaprāt, ir jāveicina virsapbedījumu izmantošana, lai tā mazāk tiktu izmantota jaunā kapsētas daļa, tā tik strauji nepaplašinātos un tādējādi samazinātos izdevumi par kapsētas uzturēšanu. Viņš rosināja par kapavietu vecajā kapsētas daļā, kur vismaz pirms gadiem 20 kāds jau bijis apbedīts, bet kaps netiek kopts un ir pamests, prasīt simbolisku samaksu vai pat piedāvāt tās bez maksas. Savukārt jaunajā kapu daļā noteikt augstāku maksu par kapavietu vai vismaz neļaut bez termiņa rezervēt vairākas kapavietas blakus vienam apbedījumam. Nosacījums būtu tāds: ja pēc noteikta laika rezervētās vietas nav aizņemtas, par tām jāsāk maksāt nomas maksu un tai jābūt prāvai. Ieceri atbalstīja arī pārējie komitejas locekļi. 
     Uz sēdi informēt par situāciju un par kapsētas uzturēšanas izmaksām bija aicināts SIA «Jēkabpils pakalpojumi» valdes priekšsēdētājs Jānis Hauka. Viņš informēja, ka 2016. gadā kopējie kapsētas uzturēšanas izdevumi bijuši 80000 eiro. Ieņēmumi no kapličas un saldētavas — aptuveni 4000 eiro no katras, par kapavietām un pakalpojumiem — 6800 eiro, kopā — 15700 eiro. Ja kapliča un saldētava vēl sevi vismaz atpelnot, tad, salīdzinot kopējos izdevumus ar ieņēmumiem, esot redzams, ka cena par kapavietu būtu jāpalielina vismaz desmitkārt, lai segtu izdevumus. 
      — Nav doma palielināt cenu, lai segtu izdevumus. Kapsēta attīstās ar nenormālu ātrumu, un runa ir par to, ka jāmudina cilvēkus izmantot virsapbedījumus, un to varētu panākt ar cenu atšķirību, — sacīja A. Nitišs.  J. Hauka stāstīja, ka to gan cilvēki darot nelabprāt un parasti atsakoties no šāda piedāvājuma. Gada laikā tikai kādi četri pieci ir ar mieru izmantot virsapbedījumu. Taču vecajā kapu daļā tādu vietu esot daudz — kādas 300 —, un tas atbilstot skaitam, ko kapsētā apbedī gada laikā. Tad pat izskanēja doma, ka varbūt vispār aizliegt glabāt jaunajos kapos, līdz nebūs aizpildīti vecie. Un vispār Rīgā jaunas kapavietas neesot ne tuvu tik lētas, tur par tām jāmaksā pat 600 eiro. Taču beidzot secināja, ka no spēka pozīcijām to jautājumu risināt nevar. Ir jāmudina cilvēki to darīt ar kapavietu cenu atšķirību. Vienojās, ka vēl jāanalizē situācija, ar kādiem nosacījumiem ļaut rezervēt kapavietas un par kādu cenu vai vispār bez maksas piedāvāt virsapbedījumus, un tad jāpieņem lēmums. Deputāte Kristīne Ozola, kas nav komitejas locekle, bet piedalījās sēdē, iebilda, ka, viņasprāt, kapu uzturēšana ir pašvaldības uzdevums, un par to nebūtu ko gausties un mēģināt izdevumus mazināt uz iedzīvotāju rēķina. Aptuveni 50000 eiro, kas domei jāpiemaksā, jo kapavietu un pakalpojumu cenas nesedz izmaksas, taču neesot tik liela nauda, lai pašvaldība to nevarētu atļauties.        

Saistītais raksts:

Apstiprināts Jēkabpils kapu paplašināšanas detaļplānojums

 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (8)

 1. kapeņu stāsts
  kapeņu stāsts
  pirms 1 gada

  domes deputātiem novēlu lai tad kad viņi vai ģimenes locekļi aizies uz savu tuvinieki kapiem, tiem virsū būtu ierīkots virsapbedījums - sveiki, esmu jusu jaunā īrniece! Negaidījāt?! Cik var to naudu grāpt! maz un maz!

  Atbildēt
 2. Anita
  Anita
  pirms 1 gada

  Krematoriju vajag!

  Atbildēt
 3. xx
  xx
  pirms 1 gada

  Es arī gribētu zināt, vai ir plānots celt krematoriju Jēkabpilī. Tikai pirms vēlēšanām to nav prātīgi jautāt. Tagad jau sasola baltus brīnumus

  Atbildēt
 4. Frīdis
  Frīdis
  pirms 1 gada

  samazināt pilsētas kapsētas straujo paplašināšanos ar finansiāliem stimuliem ------------------------------------------------------------- Jā, tiem kas grib dzīvot ilgāk,trīskāršot pensijas.

  Atbildēt
 5. kazis
  kazis
  pirms 1 gada

  Strādājosie pie nitiša sabeidz savu veselību, tāpēc drīzumā arī tās zemes nepietiks , kur guldīt aizgājējus, Piekrītu, ka rullē,bet cilvēku domas ir materiālas.

 6. šis ir labs!
  šis ir labs!
  pirms 1 gada

  ja pēc noteikta laika rezervētās vietas nav aizņemtas, par tām jāsāk maksāt.....:) Tātad - ģimenes sapulce un lozēšana,kurš pirmais dosies aizņemt rezervēto vietu. Laiks negaida.

  Atbildēt
 7. nitiša fane
  nitiša fane
  pirms 1 gada

  pilnīgi piekrītu, ierosinu nitišam ierosināt pieņemt saistošos noteikumus ka katrā 'gimenē jānolemj par izvēli par diviem variantiem - vai nu potenciālais mirējs nemirs līdz nakošām vēlēšanām, vai arī būs virsapbedījumā. Domāju ka vairums izvēlēsies variantu a), un tad balotētiem tagadējiem deputātiem būs katram atkal pa 300 balsīm kas vajadzīgas lai ievēlētu, un kas ir no potenciālajām mirušajām dvēselēm, kuras par atkritumu sadārdzināšanu neiebilst jo iebilst pret virsapbedījumiem. Jēkabpils dome un tās opozicija ar nitišu rullē

 8. keksis
  keksis
  pirms 1 gada

  Man jautajums "tautas" kalpam: 1. Cik lielu algu oficiali maksa saviem darbiniekiem? Nez vai pietiks kapu irei:) 2. Par kadu summu sanemti domes pasutijumi deputesanas laika? Un tur bus ari visas atbildes kapot tautas intereses:))))

  Atbildēt

Pievienot komentāru