Administratīvi teritoriālās reformas komisija lemj: Jēkabpilij jābūt kopā ar novadiem (papildināts)
INESE ZONE

12. maijā Jēkabpils domes un apkārtējo novadu vadībai bija iespēja attālināti piedalīties Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) komisijas sēdē. Sēdē bija plānots izskatīt jautājumu par likumprojektu „Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums”, lai to nodotu izskatīšanai galīgajā lasījumā Saeimā. Skatot arī jautājumu par Jēkabpili, ATR komisija atbalstīja administratīvi teritoriālās reformas likumprojektu un noraidīja deputāta Viktora Valaiņa priekšlikumu par Jēkabpils pilsētu kā atsevišķu pašvaldību pēc reformas veikšanas. No šī lēmuma jāsecina, ka topošajā Jēkabpils novadā, kā iepriekš plānots, būs gan Jēkabpils pilsēta, gan Jēkabpils, Krustpils, Salas, Viesītes un Aknīstes novads. 
    Reforma paredz 42 pašvaldību veidošanu pašreizējo 119 pašvaldību vietā. Paredzēts, ka izmaiņas stāsies spēkā 2021. gada vidū, līdz ar pašvaldību vēlēšanu procesu. Lēmums arī paredz, ka valstspilsētas statuss tiks piešķirts Rīgai, Daugavpilij, Jūrmalai, Liepājai, Rēzeknei, Jelgavai, Ventspilij, Valmierai, Jēkabpilij un Ogrei. Par šo un citiem priekšlikumiem vēl jālemj Saeimai. 
      BD jau informēja, ka Jēkabpils domes 7. maija ārkārtas sēdē izskatīja lēmumu par likumprojektu “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums”, un deputāti ar 10 balsīm „par”, vienam atturoties un diviem deputātiem sēdē nepiedaloties, atbalstīja lēmumu, ka Jēkabpils pilsēta vēlas palikt esošajās administratīvās teritorijas robežās ar valsts nozīmes pilsētas statusu. Tā kā ATR līdz tam jau bija lēmusi, ka neatbalsta Sēlijas novada izveidi Sēlijas novadu apvienības robežās un Jaunjelgavas un Neretas novads jāpievieno Aizkraukles novadam, bet Ilūkstes novads - Daugavpils novadam, tad, ļaujot Jēkabpils pilsētai palikt atsevišķi, jauns novads būtu jāveido, apvienojot visus bijušajā Jēkabpils rajonā ietilpstošos novadus. Pret to nebija iebildumu ne novadu, nedz Jēkabpils domes vadībai. Taču jau pirms ATR 12. maija sēdes 11. maija vakarā parādījās informācija, ka valdības koalīcijas sadarbības sanāksmē nolemts neļaut Jēkabpilij palikt atsevišķas pilsētas statusā. Kā jau informēts, 8. maijā ATR komisija atlika šī jautājuma izskatīšanu, un izskanēja informācija, ka par to vēl jālemj koalīcijā. Lai gan „Jaunā vienotība” rosināja izskatīt jautājumu par Jēkabpils kā atsevišķas pilsētas saglabāšanu arī pēc reformas un to atbalstīja arī «KPV LV», tomēr valdošās koalīcijas sadarbības sanāksmē ideja neguva atbalstu. Koalīcijas padomē secināts, ka, atverot Jēkabpils jautājumu, diskusijas atvērsies arī par daudzām citām teritorijām, kas nebūtu vēlams. 
     Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps BD sacīja, ka koalīcijas padomē tieši „Jaunā vienotība” mainījusi savu nostāju attiecībā uz Jēkabpilī. Viņš pauda neizpratni, kāpēc tagad tiek uzsvērts, ka, mainot nostāju Jēkabpils jautājumā un ļaujot tai palikt bez novadiem, tiktu atsāktas diskusijas par izmaiņām attiecībā uz citām teritorijām. 
     A. Kraps sacīja, ka ATR komisijas sēdē savu viedokli paudis viņš un Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe. I. Sproģe paudusi atbalstu atsevišķi apvienotiem novadiem. Savukārt A. Kraps skaidrojis, kāpēc Jēkabpils dome mainījusi viedokli un tagad vēlas atsevišķu statusu, jo tāds jau atvēlēts citam lielajām pilsētām. 
     – Piecu novadu un Jēkabpils vārdā informēju, ka Jēkabpils kopā ar novadiem ir gatava sadarbības teritorijas modelim ar kopīgu būvvaldi, izglītības, kultūras un citu jomu pārzināšanu, kā tas ir lemts attiecībā uz Rēzekni ar novadiem. Taču bez kādiem paskaidrojumiem ātri tika nolemts, ka Jēkabpils nesaglabā savu teritoriju un tiek apvienota ar novadiem. Man tiešām nav saprotams, kā politiķi vienas nakts laikā maina savus viedokļus, pat nepaskaidrojot, kāpēc. „Jaunās vienotības” pārstāvis Arvils Ašeradens 8. maijā rosināja atlikt Jēkabpils jautājuma skatīšanu ATR komisijas sēdē, atbalstot nākamajā sēdē lemšanu par Jēkabpili kā atsevišķu pilsētu. Arī “KPV LV” pauda atbalstu šādam variantam, bet 12. maijā bez komentāriem lemj citādi. Nav saprotams, kāpēc pirms tam attiecībā uz Ventspili, Jelgavu pati ATR komisija ir pieļāvusi izmaiņas sākotnējā reformas plānā, bet tagad pie Jēkabpils to vairs nevar. Pa šo laiku ir bijušas dažādas izmaiņas un pārsteidzoši lēmumi. Redzēsim, ko beigās lems Saeimā, kur arī vēl viss ir iespējams. Un tikai pēc tam varēs domāt tālāko. Nav īsti skaidrs, kad par to varētu lemt. Ir versija, ka - jūnijā pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas, lai reformas jautājumu var izdiskutēt klātienē, ja ārkārtas stāvokli atcels, - sacīja Aivars Kraps, atbildot uz BD jautājumu, vai pēc ATR komisijas lēmuma sekos sarunas par sadarbību ar novadiem. 
    Jēkabpils domes deputāts, Jēkabpils reģionālās partijas (ir sadarbības līgums ar „Jauno vienotību”, kas pagājušonedēļ teicās atbalstīt Jēkabpils patstāvību) līderis un finanšu ministra Jāņa Reira padomnieks Leonīds Salcevičs, kurš pagājušonedēļ atzina, ka iniciējis ideju par Jēkabpili kā atsevišķu valsts pilsētu bez novadiem, jautāts, kāpēc tad „Jaunās vienotības” viedoklis attiecībā uz Jēkabpili tik pēkšņi mainījās, skaidro, ka iemesls, visticamāk, esot „Kam pieder valsts” jeb KPV LV attieksme. Šis partijas Saeimas deputāts jēkabpilietis Kaspars Ģirģens bija izplatījis publisku paziņojumu un informējis medijus, ka KPV LV atbalsta Jēkabpili kā atsevišķu pilsētu. L. Salcevičs min, ka KPV LV par savu balsojumu par Jēkabpils „brīvlaišanu” varētu mēģināt saistīt ar atsevišķa Pāvilostas un vēl kādu divu novadu izveidi, kas nav iekļauti esošajā reformas kartē. Savukārt „Jaunā vienotība” neesot bijusi gatava politiskiem darījumiem, kas vēl vairāk saplosītu reformas karti. Turklāt partija vienmēr bijusi par sākotnējo reformas ideju, ka pilsētām jāapvienojas ar novadiem un jāveicina lauku attīstība. Tāpēc arī tāds balsojums 12. maijā. Diemžēl karte līdz šim esot vairākkārt mainīta, un tagad reformas sākotnēja ideja esot zudusi, un vēl jau priekšā balsojums Saeimā. Arī L. Salcevičs esot par pilsētām kopā ar novadiem, bet ideja par Jēkabpili bez tiem radusies, kad šādas tiesības, pateicoties to vai citu politisko spēku lobijam, dotas citām lielajām pilsētām. 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. nu ja
  nu ja
  pirms 3 nedēļām

  Jābūt kopā līdz nāve šķirs.

  Atbildēt
 2. aha
  aha
  pirms 3 nedēļām

  PAREIZI, KOPĀ JAUTRĀK. :)

 3. aha
  aha
  pirms 3 nedēļām

  PAREIZI, KOPĀ JAUTRĀK. :)

Pievienot komentāru