Aicina pārgājienā «Pa Mazā bānīša pēdām»
ILZE BIČEVSKA

Biedrība «Sēlijas laivas» aicina savā kārtējā pārgājienā – ekspedīcijā. Šoreiz tā nosaukums – «Pa Mazā bānīša pēdām».  
     – Šajā reizē meklēsim «lauku platuma dzelzceļa» pēdas maršrutā Slate–Dominieki–Radze–Aknīste. Klausīsimies vēstures faktus, leģendas un likteņstāstus, kas ciešā mērā savijušies ar līganā gaitā ripojošo bānīti, – stāsta biedrības pārstāve Santa Šmite. 
     «Pa līdzenumu tāds vilciens gāja, samērā rāmi kratoties un ar mazajiem ritentiņiem sliežu salaidumos, mīlīgi piesitot takti. Pret kalnu gan lokomotīves sāka lēni un smagi pūst, reizēm pat noelšoties, un pasažieriem šķita, ka sastāvs tā kā būtu izstiepies garāks. Tīri vai gribējās kāpt laukā uz pastumt. 
     «Dzelzceļa sliedes regulāri pārbaudīja, remontēja, starp sliedēm kaplēja nezāles. Gar dzelzceļu malu stiepās  telefona līnija. Stabi un vadi vējainā laikā skanēja (..). Vagonā vienā stūrī lukturī dega svece - gaismai.  Krāsni kurināja konduktors. Biļetes pārdeva stacijā un vagonā (..) Bānītī pa ceļam trijās vietās iesūknēja ūdeni.» Citāti ņemti no vietējo iedzīvotāju atmiņu stāstiem.
     – Šis ir jau septītais pārgājiens, ko rīkojam, un dalībnieku netrūkst. Vidēji katrā reizē savācas vismaz divdesmit pieci interesenti, bet ir bijuši pārgājieni, kur grupā bija pat 46 dalībnieki. Pagājušajā gadā ceļā devāmies piecas reizes, šogad viens pārgājiens (no Ak­nīstes uz Elkšņiem, no «Bagātības salas» uz «Kafe­jas salu») notika janvārī, un nu klāt nākamais. Protams, ir arī jaunas idejas. Pie­mēram, centīsimies apstaigāt visas Sēlijas salas, aprīļa nogalē vai maija sākumā varētu būt svaigēšanas tūre, un vēl plānos ir kultūras brokastis Aknīstes novadā, – stāsta Santa Šmite.
     Pārgājiens notiks 15. februārī. Tikšanās vieta: Slates skola pulksten 9.00.  Ģērbšanās atbilstoši laika apstākļiem. Vēlami mitrumizturīgi apavi. Sīkāka informācija pa tālruni 28616357 (Santa).
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. Edīte
  Edīte
  pirms 4 mēnešiem

  Žēl, ka nav paskaidrojuma zem fotogrāfijas! Žurnālā "Ilustrētā Pasaules Vēsture" 8-2008, 66.lpp. Toma Altberga rakstā "Ņiprais mazbānīt's" ir šāds foto ar parakstu zem tā: "Iespaidīgā, vairāk nekā 10 metru augstā konstrukcija pār Ziemeļsusēju Aknīstē Pirmā pasaules kara gados. (Attēls no Manfrēda Homaņa kolekcijas)". Tikai kļūda - jo cauri Aknīstei tek Dienvidsusēja.

  Atbildēt
 2. Jurka
  Jurka
  pirms 4 mēnešiem

  Vajag taču ķerties pie mazā bānīša atjaunošanas pa vēsturiskajām vietām, no Viesītes uz Jēkabpili un Viesīte- Daudzeva, līnijas daudzviet vēl dabā ir saglabājušās, otrajā posmā arī uz Aknīsti.

  Atbildēt

Pievienot komentāru