Aicinājums dāvināt muzejam
Edīte Balode, novadpētniecības ekspozīciju organizatore

No 20. marta līdz 20. maijam Jēkabpils novada pašvaldības «Sēlijas prasmju muzejs» organizē akciju «Dāvana nākamajām paaudzēm». Ikviens ir aicināts muzejam dāvināt senas lietas un priekšmetus. 
   Iespējams, ka jums šīs lietas vairs nav nepieciešamas, bet, uzdāvinot tās muzejam, jūs papildināsiet eksponātu krājumu. Tiek gaidītas dažādas lietas. Aicinām tagadējos un bijušos novadniekus, kuriem saglabājušās fotogrāfijas, dažādi dokumenti, ēku vēsturiskas detaļas, dažādi priekšmeti, kas bija atrodami seno Sēlijas zemnieku sētā, piedāvājiet tos novada muzejam. Muzejā vietu atradīs vietējo amatieru gleznas, tautastērpu elementi: jostas, saktas, matpīnes, vainagi, prievītes, sagšas, tautiskie brunči, cimdi un zeķes ar novadam raksturīgiem musturiem vai krāsām; labi saglabājušās sieviešu kurpes, cepures, 19. gs. beigām un 20. gs. sākumam raksturīgas kleitas un citi apģērbi, seni aksesuāri. Īpaši gaidītas ir sprēslīcas, šujmašīnas, mustavas, dzirnaviņas, piestas, dažādi galdnieku piederumi. Gai­dīsim arī zirglietas, ragavas, arklus, arī dzirnavas, skapjus, gultas, lādes, mucas, kubulus, grozus, tīnes un cibas, skalu grozus, ķipīšus, abras, muldiņas, puķu galdiņus, arī biškopja darba piederumus, mežsaimniecības un medību lietas. Lielā­ka izmēra eksponātus izvietosim citās telpās novadā. Krājumā gaidām arī senas galda spēles, rakstāmlietas, Bībeles, senas mācību grāmatas.
    Piedāvājiet arī senos mūzikas instrumentus, kas agrāk mūsu pusē godos spēlēti. Tagad, no kādas istabas augšas nocelti, tie būtu pelnījuši vietu muzejā, lai stāstītu jaunajai paaudzei katrs savu stāstu. Senajās fotogrāfijās visos godos redzams vismaz viens muzikants!
     Muzejam var dāvināt arī padomju laika (1940–1990) priekšmetus – lieciniekus. Visos laikos darbīgi cilvēki savas prasmes ir likuši lietā un ir ko sameistarojuši. Godāsim senču prasmes un tās nodosim nākamajām paaudzēm! Kāds amatnieks kokgriezējs kādā tikšanās reizē stingri noteicis: «Amata prasmi sev kapā līdzi neaiznes!» Šogad muzejs plāno uzņemt filmu par novadnieku amata prasmēm. Ceram uz jūsu atsaucību!
   Neturēsim sveci zem pūra! Nākas dzirdēt, ka žēl bija atdot, paturēju, glabāju skapī, bet kodes saēda – ne pašai, ne citiem ko parādīt. Ļoti daudz bojā ir aizgājuši mūsu puses senie tautastērpi. Muzejs sola dāvātās vērtības saglabāt un pret tām izturēties ar īpašu atbildību. To prasa Muzeju likums. Jau iepriekš pateicos tiem, kuri papildinās muzeja krājumu ar jauniem eksponātiem.
 Edīte Balode, novadpētniecības  ekspozīciju organizatore
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Frīdis
    Frīdis
    pirms 1 gada

    Būs jāpārskata savs arhīvs,iespējams,ka kaut ko noderīgu atradīšu.

    Atbildēt

Pievienot komentāru