Aizvadīts ukraiņu biedrības tradicionālais pasākums «Zelta rudens»
ILZE BIČEVSKA

Krustpils kultūras namā pilsētas pašvaldības projekta «Tautas tradīciju kamols» ietvaros notika tradicionālais Jēkabpils ukraiņu biedrības literāri muzikālais pasākums «Zelta rudens», ko biedrība rīkoja kopā ar savu pastāvīgo sadarbības partneri – Jēkabpils Galveno bibliotēku (JGB). 
 
    – Šo literāri muzikālo pasākumu rudenī mēs rīkojam kopš pastāv biedrība – vairāk nekā desmit gadus. Praktiski tikpat ilggadēja mūsu norišu rīkošanā ir sadarbība ar Jēkabpils Gal­veno bibliotēku. Vienīgi šogad «Zelta rudens» tika iekļauts šā projekta norišu sastāvā, un sarīkojums kalpoja kā «Tautas tradīciju kamola» noslēguma pasākums. Laika gaitā tā programma ir kļuvusi bagātīgāka, daudzveidīgāka, – stāsta biedrības «Javir» pārstāve Valentīna Zarņicka.
Literāri muzikālajā pēcpusdienā notika ukraiņu tautas tērpu skate, uzstājās biedrības dalībnieki ar priekšnesumiem, bet kā viena no šā gada pasākuma sastāvdaļām bija dzejnieka Aleksandra Lalova dzejoļu krājuma «Četri dzīves gadalaiki» atvēršana. Grāmatu izdevusi biedrība «Javir», sponsorējusi Jēkabpils dome, tās tehniskā un mākslinieciskā redaktore ir Jēkabpils 2. vidusskolas skolotāja  Ludmila Movčane, kura veikusi dzejoļu atlasi. 
    – Ludmila palīdzēja izdomāt krājuma nosaukumu, kas simbolizē cilvēka mūžu. Atlasīti dzejoļi, kas stāsta par A. Lalova dzimteni – Ukrainu, par mīlestību, par Latviju, par dabu. Te ir arī dzejoļi par Jēkabpili, kā arī veltījumi atsevišķiem cilvēkiem, – stāsta V. Zarņicka.
    Pasākumā «Zelta ru­dens» izskanēja dzeja autora un citu dalībnieku lasījumā un notika dziesmas «Tu stāvi rudens putenī» ar A. La­lova vārdiem, ko izpildīja Aleksandrs Ļubenko un Viktors Golosovs, pirmatskaņojums. 
   Dzejoļu autors pateicās daudzajiem šīs pēcpusdienas dalībniekiem, organizatoriem un sveicējiem, dalījās atmiņās par savu bērnību Ukrainā, turienes cilvēkiem, dabu, kultūru un vēlāko dzīvi kopā ar ģimeni Latvijā, kas saistās ar Sunākstē pavadīto laiku, ar Daugavu, ar Jēkabpili, un viņa pašreizējo dzīvesvietu Draudzības alejā. 
    – Aleksandrs Lalovs, tāpat kā biedrība «Javir», ir mūsu sadarbības partneris. Bibliotēka kopā ar ukraiņu biedrību svinēja A. Lalova 85 gadu jubileju 2013. gadā. Viņa izdotās grāmatas ir rodamas arī mūsu krājumos. Laika gaitā izdoti septiņas A. Lalova dzejas grāmatas un viens kopizdevums. Šogad 4. novembrī dzejnieks atzīmēs 90. dzimšanas dienu, – stāsta JGB bibliotekāre Anta Klints.
    Pasākumu «Zelta ru­dens» atklāja Jēkabpils 2. vidusskolas 4. klases skolniece Anastasija Jeršova ar dziesmu «Višivanka». Tērpu «defilē» ukraiņu tautastērpus demonstrēja Jēkabpils pamatskolas 4.e klases un Jēkabpils 2. vidusskolas skolēni kopā ar skolotāju Tatja-nu Novikovu un viņas mazmeitiņu Poļinu. Šajā skatē piedalījās arī JGB bibliotekāre Anita Katiņa un viņas mazmeitiņa Elizabete, kā arī biedrības «Javir» brīvprātīgā palīdze Liene Milere ar bērniem Samantu un Adri­anu, tāpat arī Natālija Sko­penko ar dēlu Iļju. Skates norisi latviešu, ukraiņu un krievu valodā komentēja Ņina Zakrevska. Biedrība «Javir» tradicionāli dāvina izšūtu tautisko dvieli (rušņiku) tiem cilvēkiem, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu biedrības darbībā.  Šo­gad to saņēma Valērija Kostuševiča un Ņinas Zakrev­skas ģimene. Savukārt skolām, kuru pārstāvji piedalījās projektā, kā pateicība par sadarbību dāvanā tika bērnu tautisko rakstu zīmējumu kolāža, – stāsta projekta vadītāja Valentīna Zarņicka.
    Plašajā koncertprogrammā piedalījās ukraiņu biedrības ansamblis «Javir» un duets «Čarziļļa», ukraiņu biedrības pārstāve Jeļena Martukāne, baltkrievu biedrības «Spatkanne» ansamblis «Zaviruha», krievu vokālais ansamblis «Bariņa» un krievu literatūras kluba «Istok» vadītāja Lidija Anosova. 
 
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem mērķprogrammā «Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programma». 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. GedertsPiebriedis
    GedertsPiebriedis
    pirms 1 gada

    Raigainc jau ar ir liels dzejneks. Viņč tikai latviski dzejo, bet Lalovs vēl ukrainisk māk.

    Atbildēt

Pievienot komentāru