Amatniecības centrā «Māzers» turpinās projekta «Krustpils novada segas» īstenošana
Inese Bramane, Vīpes amatniecības centra «Māzers» vadītāja

Krustpils novads ir bagāts ne vien ar grezniem tautastērpiem, bet arī ar rotātu sadzīves priekšmetu kultūru. Lai saglabātu sadzīves tekstiliju darināšanas prasmes, Vīpes amatniecības centrā «Māzers» noris projekts «Krustpils novada segas».
     Ar Valsts kultūrkapitāla fonda tradicionālās kultūras nozares atbalstu amatniecības centrā «Māzers» 2019. gadā uzsākts projekts «Krust­pils novada segas». Tas veiksmīgi turpina jau iepriekš Valsts kultūrkapitāla fonda un «Latvijas valsts mežu» atbalstītās Zemgales kultūras programmas finansēto projektu mērķus – apzināt un izpētīt Krustpils novada tekstiliju bagātības, kā arī nodot to darināšanas prasmes mūsdienu amatniekiem.
      Projekta gaitā amatniecības centra dalībnieki pētīja Krustpils novadam raksturīgos segu rakstus, krāsu salikumus un aušanas materi­ālu veidus. Tādējādi arī mūsdienās radīti rokdarbi saglabā apkārtnei raksturīgas iezīmes un projektā radītās segas pilnīgi noteikti iekļausies tradicionālajā kultūras mantojumā.
Sarežģītākais mācību process segu aušanā ir rakstu veidošana, materiālu aprēķināšana un velku uzmešana stellēs. Katrs projekta dalībnieks pirms aušanas veido tehnisko zīmējumu, kurā atzīmē nītījumu, paminu sējumu un minumu. Krustpils novada segām raksturīgi audu ripsa sējumi, atvasinātie trinīši un audu rakstotie audumi. Katrs projekta dalībnieks rakstu izvēlas pēc savas patikas un amatniecības prasmju līmeņa.
     Segu darināšana prasa zināmu pieredzi aušanā. Tieši sarežģītie tehniskie priekšdarbi un laikietilpīgais process šo tradīciju ir padarījis mazāk iecienītu Latvijas audēju vidū. Kā atzīst et­nogrāfs Uģis Niedre, viens no 2018. gadā izdotās grāmatas «Latvijas segas Lat­vijas tūkstošgadei» autoriem, «atdot segām pienācīgu godu varētu būt grūtāk nekā ar tautastērpu un rakstainajiem cimdiem, jo kā gan tās parādīt citiem?» Tomēr pamazām dažādās Latvijas vietās šī tradīcija atdzimst – skalu deķu aušana Baltkrievijas pierobežā, šatiera segu darināšana Ziemeļvidzemē, Latgales rožu deķi vai Kurzemes ķēžu segas un Zemgales zvaigžņu segas. Tagad šo tradicionālo tekstiliju darināšanas prasmi iespējams apgūt arī Krust­pils pusē.
     Šodien rakstainās segas lielākoties izmanto kā dīvānu pārklājus, dažviet kā sienas dekoru. Taču visspilgtāk visā Latvijā deķu izmantošanas tradīcija saglabājusies bērēs – joprojām cilvēkiem ir svarīgi savu tuvinieku zārku pārklāt ar siltu, rakstainu segu. Šī latviešiem tik būtiskā tradīcija vienlaikus arī pagaisina daudzus vērtīgus tekstiliju piemērus, kas ļautu etnogrāfiem un audējiem dziļāk izpētīt tradīciju.
     Projekta laikā dalībnieki darina kopdarbu «Sega nākotnei», kas kā spilgta liecība par radošo procesu tiks saglabāta amatniecības centra krājumā. Tāpat kā šobrīd paralēli esošā projekta «Zemgales keramiķu ieguldījums Latvijas keramikā» noslēgumā, arī šis projekts noslēgsies ar darbu izstādi. Aicinām Krustpils novada un apkārtējo novadu iedzīvotājus piedalīties izstādes veidošanā, sniedzot ziņas par segu audējiem! Tāpat izstādē līdzās mūsdienu amatnieku darinājumiem labprāt eksponēsim arī Krustpils apkārtnē mantotās vēsturiskās segas.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru