Aprīlī Jēkabpilī būs dažādi veselības nedēļas pasākumi
ILZE BIČEVSKA

Jēkabpilī jau ceturto gadu pēc kārtas sadarbībā ar atbalstītājiem un sadarbības partneriem – bibliotēkām, mācību iestādēm, pašvaldības Sociālo dienestu, Dienas aprūpes centru utt. – notiks veselības nedēļas pasākumi. Tie pārsvarā plānoti laikā no 22. līdz 28. aprīlim. Par šīs idejas rašanos, sadarbības partneriem un pasākumu kopumu stāsta veselības veicināšanas koordinētāja Jēkabpilī Žanete Tiltiņa.
     – Jau sākot ar otro gadu, mums veselības nedēļai bija konkrēta tēma: 2017. gadā runājām par insultu, pagājušajā – jēkabpilieši vingroja, bet šogad mūsu tēma ir cilvēka garīgā veselība. Darbu pie veselības nedēļas pasākumu gatavošanas es sāku jau janvārī, kad domāju, kādus lektorus uzrunāt, kas un kādā veidā visas norises varētu atbalstīt, kur un kad tās notiks. Zvanu, sūtu e-pastus, bet visefektīvākās tomēr ir sarunas klātienē, jo tad rodas vislabākās idejas un potenciālie sadarbības partneri izsaka savu redzējumu. Viens no stabilākajiem veselības nedēļas sadarbības partneriem ir Jēkabpils Galvenā bibliotēka (JGB), kuras darbinieki dalībai tajā pieteicās paši. Tāpat atsaucīgi un radoši ir Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolotāji un audzēkņi. Piemēram, pagājušajā gadā skolā ik rītu notika rīta vingrošanas radiopārraide. Te par iniciatīvu un izdomu liels paldies Dacei Druveniecei! Arī šogad ģimnāzijas skolotāji jau aizpildījuši aptauju par to, kur un kādus veselības nedēļas pasākumus tie ap­meklēs. Jaunums ir sadarbība ar Jēkabpils reģionālo slimnīcu. Un, protams, bērnudārzi, kuru audzinātājas un vadība aktīvi rīko vese­lības nedēļas pasākumus katrā pilsētas pirmsskolas iestādē, turklāt izdomājot paši savas idejas, – stāsta Ž. Tiltiņa.
     Viņa ar veselības veicināšanas pasākumu koordinēšanu Jēkabpilī nodarbojas kopš 2012. gada nogales, kad Veselības ministrijā tika pieņemts lēmums, ka pašvaldībās jābūt konkrētam darbiniekam, kurš dara šādu darbu. 
      – Mani uzrunāja, un es piekritu. Vispirms aptuveni pusgada garumā bija jāapmeklē kursi. Koordinatora darbs sākotnēji man bija kā papildu pienākums pie pamatdarba Sociālajā dienestā. Bet tad 2017. gadā pašvaldībās sākās lielā Eiropas Sociālā fonda finansētā veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu projekta realizācija, kas prasa daudz darba. Tam drīz apritēs pirmie trīs darbības gadi. Patlaban esmu tikai šā projekta koordinatore. Taču vienlaikus koordinēju arī šo – veselības nedēļas norisi, kas savukārt ir Jē­kabpils pašvaldības atbalstīta. Par mums – koordinatoriem – Veselības ministrija (konkrēti tās paspārnē esošais Slimību profilakses un kontroles centrs) joprojām rūpējas: regulāri apmeklējam kursus, mācāmies, smeļamies idejas cits no cita. Tā, piemēram, veselības nedēļas Jēkabpilī ideju es savulaik aizguvu tieši šādās kursu nodarbībās, kas notika Liepājā. Klausoties liepājnieku stāstu par savu veselības mēnesi, es izdomāju, ka pie mums arī varētu notikt vismaz veselības nedēļa. Kas zina, varbūt ar laiku arī mēs nonāksim līdz pat veselības mēnesim pilsētā, – domā Ž. Tiltiņa.  
    Šogad veselības nedēļas pasākumu klāstā: no 15. līdz 29. aprīlim Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā būs skatāma tematiska izstāde «Tava garīgā veselība» (grāmatas, raksti no periodiskajiem izdevumiem, kas var informatīvi palīdzēt veicināt izpratni par garīgo veselību, veselīga dzīvesveida nozīmi depresijas profilaksē, riska faktoriem u.c.), bet 23. aprīlī pulksten 17.00 JGB notiks saruna par pozitīvu skatījumu uz sevi un dzīvi. Uz to aicina neirolingvistiskās programmēšanas meistare un specializēto kursu trenere Silvija Strušele. 
   24. aprīlī Jēkabpils 3. vidusskolā laikā no pulksten 17.30 līdz 19.30 notiks lekcija par uztura un psihiskās veselības kopsakarībām. Vai trauksme un depresija ir ietekmējama ar sabalansētu uzturu? Uzmanības deficīta sindroms bērniem – vecāku slikta audzināšana vai uzturs? Lektore – uztura speciāliste Anda Radziņa. 
   25. aprīlī Jēkabpils pašvaldības Dienas aprūpes centrā tā klientiem tiks piedāvāta iespēja piedalīties mūzikas terapijas nodarbībā. To vadīs mākslas terapeite ar specializāciju mūzikas terapijā Vita Krūmiņa.
    25. aprīlī no pulksten 15.00 līdz 17.00 Jēkabpils Sociālā dienesta konferenču zālē uz sarunu «Komunikā­cija ar smagi slimiem cilvēkiem» smagi slimo cilvēku tuviniekus, draugus, paziņas un visus interesentus aicina Jēkabpils reģionālās slimnīcas interniste un paliatīvās aprūpes speciāliste Dr. Jeļena Buceniece. 
    Ar dažādām aktivitātēm garīgās veselības nedēļu atbalstīs vairākas pirmsskolas izglītības iestādes: «Zvaniņš», «Bērziņš», «Au­seklītis», «Zvaigznīte» un «Kāpēcītis», kur notiks fiziskās veselības diena, sporta svētki, sarunas par labu miegu un  veselīgu ēdienu, draudzību, kārtību un labu uzvedību, mīklu minēšana, diskotēka u.c. interesantas nodarbes.
    Jēkabpils pamatskolā būs sarunas ar skolas psihologu un sociālo pedagogu par tādām tēmām kā pozitīva komunikācija, prasme plānot savu laiku, kā arī garo starpbrīžu laikā plānotas kustību aktivitātes mūzikas pavadībā skolas pagalmā. Jēkabpils 2. vidusskolā tiks aktualizētas tādas tēmas kā «Cilvēki ir dažādi», «Kas ietekmē labu pašsajūtu», «Kaitīgo ieradumu negatīvā loma». Savukārt ar vecāko klašu audzēkņiem būs sarunas par garīgo pārslodzi, fiziskās un psihiskās veselības savstarpējo saistību un to, kā pašam veidot savu karjeru, lai tā būtu veiksmīga. Ģimnāzijas darbinieki 23. aprīlī laikā no 15.45 līdz 17.00 tiks aicināti uz semināru «Izdzīvot vai plaukt un attīstīties jeb Kā pasargāt sevi no profesionālās/emocionālās izdegšanas riska?». To vadīs Jēkabpils Izglītības pārvaldes psiholoģe Diāna Strause. Skolā arī būs emocionālajai un garīgajai veselībai veltīts tematiskais radiopārraižu cikls, kuru sagatavos un realizēs mācību iestādes darbinieki un audzēkņi. 
    Jau ceturto gadu veselības nedēļu Jēkabpilī atbalsta arī Agrobiznesa koledža. 24. aprīlī koledžas sporta zālē jaunieši un pedagogi pildīs dažādus spēka vingrinājumus, bet uz sarunu «Pozitīvs skatījums uz sevi un dzīvi» aicinās skolotāja Silvija Strušele. Būs darbnīcas «3L. Labi domāt. Labi runāt. Labi darīt», bet  25. aprīlī pulksten 12.30 notiks aktīvas fiziskas un emocionālas atpūtas pēcpusdiena Jēkabpils Meža­parkā
Žanete Tiltiņa ikvienu, kurš vēlas sniegt savu artavu veselības nedēļas veiksmīgākai norisei, aicina pieteikties, rakstot uz e-pastu: jekabpils.veseliba@ inbox.lv.     Plašāka informācija par garīgās veselības nedēļas un arī citiem veselības veicināšanas pasākumiem Jēkabpilī pieejama mājaslapā: www.jekabpils.lv sadaļā «Sabiedrība–veselība».
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. he he
    he he
    pirms 1 gada

    nevis kājas tirinājušas, bet kaut ko reāli padarījušas sabiedrības labā. besī šitādas izrādīšanās. veselības pamats ir darbs kustībā.

    Atbildēt

Pievienot komentāru