Valstī jau bijuši mēģinājumi, kad novadu pašvaldības mēģina pretoties gaidāmajai administratīvi teritoriālajai reformai.
Viens no pagaidām skaļākajiem mēģinājumiem bija referenduma rīkošana Ikšķiles novadā, ko Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apkaroja ar speciāla rīkojuma palīdzību. Nupat iedzīvotāju parakstu vākšanu īstenoja Salas novads. Šomēnes sākās un patlaban turpinās iedzīvotāju publiskā apspriešana par administratīvi teritoriālo reformu Jaunjelgavas novadā. To rīko pašvaldība, lai noskaidrotu savu iedzīvotāju viedokli par VARAM sagatavoto administratīvi teritoriālās reformas projektu.
Pašvaldība noteikusi, ka šajā apspriešanā var piedalīties ar Jaunjelgavas novada pašvaldību saistīti LR valsts piederīgie, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un atbilst vienam no nosacījumiem, kā: deklarētā dzīvesvieta vai darbavieta atrodas Jaunjelgavas novadā vai personai pieder nekustamais īpašums šajā novadā. Anketas drukātā veidā ir iespējams saņemt un iesniegt divpadsmit Jaunjelgavas novada iestādēs: novada domes ēkā, visās novada pagastu pārvaldēs un bibliotēkās. Tāpat anketu var lejupielādēt pašvaldības interneta vietnē www.jaunjelgava.lv. Aizpildītu anketu var iesniegt arī attālināti, ar elektroniski parakstītu dokumentu vai www.latvija.lv.
Aptaujas rīkotāji norāda, ka Jaunjelgavas novads kā atsevišķa administratīvi teritoriālā vienība tika izveidots 2009. gadā. 2019. gada 1. janvārī šajā novadā bija 5 140 iedzīvotāji. Aptaujas rīkotāji arī uzsver, ka šajos gados iedzīvotāju skaits nav krasi samazinājies, tāpat novada pašvaldība veic tai uzticētās funkcijas. Savukārt VARAM nav vietējai sabiedrībai sniegusi pārskatu par to, kā reforma ietekmēs iedzīvotājus – pašvaldības pakalpojuma saņēmējus. Nav arī informācijas par finansiālo un sociālo ietekmi uz novada iedzīvotājiem.
Pašvaldība norāda, ka, par spīti Jaunjelgavas novada sociālekonomiskajiem rādītājiem un spējai īstenot uz attīstību un izaugsmi vērstu budžetu, reformas ietvaros šo novadu paredzēts pievienot Aizkraukles novadam. Turklāt pievienošana tiek plānota, neizvērtējot novada iedzīvotāju iespējamos ieguvumus vai zaudējumus.
Minētajā anketā ir tikai viens jautājums: «Vai Jūs atbalstāt Jaunjelgavas novada kā patstāvīgas Latvijas Republikas administratīvās teritorijas saglabāšanu?» Anketā arī atvēlēta vieta respondenta komentāram.
Kā BD pastāstīja Jaunjelgavas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Vectirāne, patlaban anketu aizpildīšana notiekot samērā aktīvi. Plānots, ka šīs aptaujas rezultāti būs apkopoti jau nākamajā nedēļā pēc tās noslēguma. Aptauja noslēgsies 30. augustā.