Atašienes baznīcā uzstādītas mehāniskās ērģeles
ILZE BIČEVSKA

Decembrī, laikā pirms Ziemassvētkiem, Atašienes Svētās Dievmātes Romas katoļu baznīcā notika dievkalpojums un koncerts par godu faktam, ka dievnamam nu ir mehāniskās ērģeles, kas patlaban jau tikpat kā darba kārtībā. 
-Instrumentu ieguvām no Balvu baznīcas, kur tas kopš 1998. gada, kad tur sākās renovācija, stāvēja izjaukts, un arī pēc remonta beigām netika salikts. Nu balvēniešiem iegādātas jaunas  -  digitālas ērģeles, un tāpēc vienojāmies ar turienes priesteri, ka šīs ērģeles savā īpašumā varam iegūt mēs. Atašienes baznīcā nekad nav bijušas mehāniskās stabuļu ērģeles, dievkalpojumos spēlētas tā sauktās mājas ērģeles, kas darbināmas ar plēšām.  Patlaban mūsu jaunieguvumam, kam kopumā ir septiņi reģistri, uzstādīti trīs, un ceram, ka sadarbībā ar profesionālo meistaru līdz Lieldienām instruments iegūs pilnu skanējumu - stāsta prāvests Viktors Naglis. Ērģeļu uzstādīšanā piedalījās meistars A. Melnbārdis, patlaban šo darbu turpina J. Pelše, kurš šajā dienā kopā ar mūziķi A. Paukšēnu un vokālisti L. Priedi sniedza koncertu Atašienes baznīcā. 
Lai arī ērģelēm vēl nav uzstādīti visi reģistri, to skanējums jau tagad ir labs. Kā stāsta V. Naglis, instruments savulaik izgatavots Polijā, un tam ir t.s. burdona (franču bourdon - kamene) skanējums, un ērģeļu spēlēšana ir vieglāka, jo nav jāmin plēšas. 
-Tātad tikai jāpabeidz reģistru uzstādīšana, baznīcēniem jāapgūst dziedāšana šo ērģeļu pavadībā – jāpierod pie instrumenta, un vēl mans ir uzdevums šīs ērģeles, kas ir iekļautas kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā, pārreģistrēt no Latgales saraksta uz Zemgales, - stāsta V. Naglis.
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru