Atklāj atjaunoto Krustpils pils strūklaku
INESE ZONE

2018. gadā sāktie Krustpils pils A korpusa, pils pagalma un strūklakas vērienīgie restaurācijas darbi, kas ilga divus gadus, faktiski noslēgušies.  
     Projekts paredzēja Krustpils pils A korpusa un fasādes vienkāršotu atjaunošanu un pils pagalma atjaunošanu, tai skaitā pils strūklakas un dārza pārbūvi, ko agrāk sauca par priekšdārzu un kur bija grezna strūklaka. Tagad atjaunota gan strūklaka, gan apstādījumi ap to, un kopš aprīļa beigām strūklaka darbojas un noteikti kļūs par vēl vienu iemīļotu jēkabpiliešu atpūtas vietu, kā arī priecēs tūristus.
     Pārbūvējot Krustpils pils strūklaku un iekārtojot dārzu, ir demontēts esošais strūklakas betona baseins, izbūvēti no jauna strūklakas baseina monolītie pamati un ārējie elektrotīkli strūklakas tehnoloģijai un ēkas ārējam apgaismojumam, izbūvēta arī lietusūdens kanalizācijas sistēma un ārējais ūdensvads strūklakai. 
Jēkabpils Vēstures muzeja direktore Inese Berķe stāsta, ka, muzejam pārvācoties uz Krustpils pili, vēl bija saglabājušies pils strūklakas fragmenti. Tāpat muzeja rīcībā arī ir fotogrāfijas, kas liecina par pils priekšdārza un strūklakas vēsturisko izskatu. 
     -Mums visu laiku bija doma atjaunot strūklaku, bet nevarējām to finansiāli atļauties. Tagad lielais pils rekonstrukcijas projekts deva finansiālu iespēju. Strūklakas atjaunošanu veica SIA „Restaurators”, bet tās centrā esošā vāze ir izgatavota Lietuvā. Covid-19 ārkārtas situācijas dēļ uz laiku pat aizkavējās vāzes piegāde. Nu tā ir atceļojusi pie mums, strūklaka ir iedarbināta, un turpmāk tā priecēs jēkabpiliešus. Cilvēki jau tagad nāk, nāk māmiņas ar bērniem, fotografējas, - stāsta Inese Berķe. 
     Ņemot par pamatu vēsturiskās fotogrāfijas, atjaunotas arī puķu dobes ap strūklaku.
Projekts «Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā» ir viens no kopumā desmit kultūras un dabas mantojuma saglabāšanai un attīstībai veltītiem projektiem, kuri pēc Kultūras ministrijas organizētas projektu ideju priekšatlases saņēma iespēju pieteikties ERAF līdzfinansējam. Projektu «Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā» Jēkabpils pašvaldība realizē sadarbībā ar Koknesi un Ogri.
 
D. Gagunova foto

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. tikai
    tikai
    pirms 4 nedēļām

    Strūklaka ir laba lieta, bet kad beidzot ķersies pie Kalpaka laukuma sakārtošanas?!

    Atbildēt

Pievienot komentāru