Auto apdrošināšana – ko par to der zināt?
Apmaksāts raksts

Katram transportlīdzekļa īpašniekam vismaz reizi gadā jāizdara 2 lietas: jāiziet tehniskā apskate un jāiegādājas transportlīdzekļa apdrošināšana jeb OCTA. Protams, ir vadītāji, kuri iegādājas arī KASKO jeb brīvprātīgo apdrošināšanu, kas rada papildu drošību. Ko der zināt par auto apdrošināšanu? Kā izvēlēties sev piemērotāko auto apdrošināšanu?
 
Kas ir OCTA?
OCTA ir transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. Bez šī dokumenta ir aizliegts piedalīties ceļu satiksmē. OCTA sedz transportlīdzekļa īpašnieka ceļu satiksmes negadījumā nodarītos zaudējumus trešajai personai, vienkāršāk sakot, tā sedz zaudējumus gadījumā, ja transportlīdzekļa vadītājs nodarījis bojājumus apkārtējiem cilvēkiem vai svešai mantai.
 
Kā tā darbojas?
OCTA polise darbojas visā Eiropas Savienībā, kā arī Šveicē, Islandē un arī Lihtenšteinā. Ja ir paredzēts ceļojums ar transportlīdzekli, kuram iegādāta OCTA, tad ir iespējams doties ārpus Latvijas robežām, neuztraucoties par formalitātēm. Drošības dēļ gan ieteicams paņemt līdzi izdrukātu apdrošināšanas polisi.
 
No kā atkarīga auto apdrošināšanas cena?
Auto apdrošināšanas cena katram autovadītājam tiek piemērota individuāli. Ja vēlaties noskaidrot savu OCTA polises cenu uz šo brīdi, dodieties uz OCTA kalkulators. 
Katrai  apdrošināšanas kompānijai ir citādāka cena šai polisei, kā arī tiek ņemti vērā arī dažādi kritēriji, kuri arī dažādām kompānijām var atšķirties. 
Šie ir daži no kritērijiem, kuri tiek ņemti vērā visbiežāk, izvērtējot auto apdrošināšanas individuālo cenu:
  • Transportlīdzeklis (veids, gads, motors, utt.);
  • pilna transportlīdzekļa masa;
  • autovadītāja stāžs;
  • apdrošināšanas  termiņš;
  • transportlīdzekļa īpašnieka juridiskais statuss – fiziska vai juridiska persona;
  • bonus – malus klase.
 
Kas ir bonus- malus?
Bonus – malus klase ir kritērijs, kas palīdz apdrošinātājam izvērtēt apdrošināmā risku. Šo kritēriju ieviesa, lai autovadītājiem, kuri ceļu satiksmē nav izraisījuši avārijas vai darījuši to daudz mazāk nekā citi, apdrošināšanas polise būtu izdevīgāka. Tātad, jo apzinīgāk autovadītājs piedalās ceļu satiksmē, jo lētāka tam OCTA. Bonus – malus tiek iedalīta dažādos līmeņos un klasēs, no kurām izriet autovadītāja pieredze uz ceļa un tam atbilstošas cenas.
 
Kas ir KASKO?
KASKO ir brīvprātīga transportlīdzekļa apdrošināšana, kas sedz zaudējumus transportlīdzekļa bojājumu, laupīšanas vai zādzības gadījumā. Taču KASKO apdrošināšana neaizstāj OCTA apdrošināšanu, kas ir obligāta. KASKO apdrošināšana ir obligāta tikai tad, ja automašīna iegādāta līzingā.
Lai automašīnu būtu iespējams apdrošināt ar KASKO, tai jābūt aprīkotai ar skaņas signalizāciju vai jābūt aprīkotai  ar imobilaizeri. Tā ir obligāta prasība, lai tiktu piešķirta šī KASKO brīvprātīgā apdrošināšana.
KASKO darbības teritorija atšķirībā no OCTA polises ir vienīgi valsts, kurā šī apdrošināšana iegādāta (konkrētajā gadījumā- Latvija).  Ja vēlaties būt pilnīgā drošībā, atrodoties arī ārpus Latvijas teritorijas, iespējams iegādāties KASKO, kas darbojas Baltijas valstīs un arī Eiropas Savienībā.
Tāpat kā OCTA polisei, KASKO apdrošināšanas polises cena atkarīga no dažādiem kritērijiem, tādēļ dažādiem auto/autovadītājiem tā maksā atšķirīgi.
 
Ja ir pienācis vai pavisam drīz pienāks brīdis, kad Jums nepieciešams iegādāties auto apdrošināšanu – esiet apdomīgi! Izvērtējiet dažādu apdrošinātāju piedāvājumus un, balstoties uz šajā rakstā uzzināto, izvērtējiet sev izdevīgāko.
Ja vēlaties būt pilnīgi drošs, ka Jūsu auto vienmēr ir drošībā, iegādājieties arī KASKO brīvprātīgo transportlīdzekļa apdrošināšanu - tā Jums sniegs garantiju jebkurā situācijā un neradīs galvassāpes. 
Tomēr, ja vēl līdz šim brīdim nesaprotat, kas jāzina, iegādājoties auto apdrošināšanu, apmeklējiet Polisubanka.lv jau tagad, un turpmāk, kad runa ir par auto apdrošināšanu, esiet īsts profesionālis!
 
 
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru