Biedē nepārdomātas reformas
SARMĪTE RUTKA

Vēlēšanu rezultātus komentē Viesītes novada domes priekšsēdētājs Alfons Žuks
 
    Joprojām rit valdības veidošanas sarunas. Iespējamie premjerministri no 13. Saeimā ievēlētajiem jaunajiem politiskajiem spēkiem Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija, 16 vietas), Aldis Gobzems (politiskā partija «KPV LV», 16 vietas) un Artis Pabriks («Attīstī­bai/Par!», 13 vietas) jau tikušies ar Valsts prezidentu R. Vējoni, tomēr vēl aizvien nav skaidras ne jaunās valdības aprises, ne potenciālais premjerministrs, ne arī darba prioritātes. Komentēt vēlēšanu rezultātus no pašvaldības skatupunkta un uz jauno valdību liktās cerības lūdzu Viesītes novada domes priekšsēdētāju Alfonu ŽUKU («Viesītes novads – mūsu mājas»):
 
– Šajās vēlēšanās cilvēki izteica vēlmi redzēt Saeimā jaunas partijas un jaunas sejas. Ieraudzīs... Tikai – vai tas viss nebeigsies kā 90. gadu vidū, kad pārliecinoši tika ievēlēta populistiskā Zīgerista partija? Faktiski ar vilšanos.
    Nevienas 12. Saeimā pārstāvētās partijas deputātus (izņemot ZZS) visu četru gadu laikā nav interesējis Viesītes novads. Te neviens nav bijis apskatīties, kā dzīvojam, ko darām, kas mūs uztrauc. Izskatās, ka visai varai Latvija beidzas aiz Rīgas robežām. Varbūt vēl lielās pilsētas var uz kaut ko cerēt, bet mēs esam atstāti novārtā. Tādēļ arī mani visvairāk uztrauc teritoriālā reforma, ko kā galveno dar­bu skandina vairākas partijas.  Nupat biju iedzīvotāju sapulcēs Ritē, Elkšņos, Lonē. Man cilvēki jautā, kā būs tālāk, kādi attīstības plāni? Neko nevaru atbildēt. Jau pēc 2009. gada teritoriālās reformas pagastos cilvēki jūtas aizmirsti. Domāju, ja atkal apvienos visus novadus ap lielo centru, kaut vai, piemēram, ap Jēkabpili, kāda tad padomē būs pārstāvniecība Viesītei? Bet par kādu var runāt šīs mazās apdzīvotās vietas?  Tagad mēs ma­zos ceļus tīrām un kārtojam, cik jau varam. Bet vai tad lielas pašvaldības centrs ar to tikpat daudz nodarbosies? Viesīte kā maza pilsēta jutīsies tikpat aizmirsta kā tagad pagasti, bet šie pagasti pazudīs vispār. Nevar valsts ekonomiku pacelt, likvidējot laukus. Amerikā uz darbu brauc pat 300 km tālu ceļu, bet pie mums  tos pašus 100 km nekādi nevar salabot, lai būtu labs ceļš. Domāju, ja skolas pāries valsts pārziņā, kā te daži ierosina, arī Viesītes vidusskolu noteikti gaida slēgšana. 
    Protams, solītāji runā arī par lielajiem štatiem novadu domēs, kas apēd valsts naudu, par to, ka par 30% jāsamazina amatpersonu skaits. Bet vai kāds ir apkopojis statistiku, cik cilvēku tagad strādā pašvaldībās, salīdzinot ar situāciju pirms iepriekšējās reformas? Vai kaut viens ir painteresējies, ko kurš darbinieks te dara? Lai tad vispirms vismaz uz pusi samazina tos milzīgos papīru kalnus, kuri mums ir jāsaražo. Agrākos laikos ar roku rakstījām daudz mazāk dokumentu, nekā tagad, digitālajā laikmetā.  Vai lielajā pašvaldībā būs vajadzīgs mazāk darbinieku? Ja nemaina birokrātijas prasības, tad pagastā tā grāmatveža vai jurista, protams, nevajadzēs, bet lielajā pašvaldībā tāpat būs jāpalielina darbinieku skaits, lai varētu visas prasības īstenot. Un ne jau Jēkabpilī šis speciālists strādās par tādu atalgojumu, par kādu ir gatavi strādāt cilvēki laukos...
     Turklāt, piemēram, mūsu sporta skolas direktors J. Osis jau sen ir veicis savu teritoriālo reformu – mūsu Sēlijas Sporta skola darbojas gan Viesītes, gan Jēkabpils, gan Aknīstes, gan Pļaviņu un Salas novadā. Tāpat mūzikas un mākslas skola darbojas Viesītē, Salā, Biržos, Neretā un Mazzalvē. Sadarbība starp novadiem izpaužas kopīgā būvvaldē, izglītības un kultūras koordinācijā.  
    Rūpēs par lauku izdzīvošanu man nemaz nav priecīgs prāts, vērtējot valdības tapšanu. Ļoti biedē nepārdo­mātas, neizvērtētas, sa­steigtas reformas, jo atbilstoši pašreizējiem plāniem man izskatās, ka pēc to ieviešanas ļoti daudzas apdzīvotas vietas no Latvijas kartes var izzust vispār. 
 
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem mērķprogrammā «Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programma». 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

 1. Huligāns
  Huligāns
  pirms 1 gada

  Tāds bailīgs tas Alfons...

  Atbildēt
 2. faktiski
  faktiski
  pirms 1 gada

  ŌŌŌ, Alfons ir apmeklējis dažas apdzīvotas vietas, ticies ar iedzīvotājiem. Iedzīvotājiem tik stulbi jautājumi vietējai vari, kā būs tālāk? Kā būs tālāk, vien Dievs to zina. Sak, mazos celiņus tīram, cik varam. Nu sūdīgi. Tīriet labāk! Ja būs reforma un galvenā bāze būs Jēkabpils, tad sniegu vairs netīrīs un ceļus neremontēs? Nekas neapstāsies, viss turpināsies, un vēl labāk, jo vairs nebūs fantastiskas summas jāizgrūž novadu administrācijas izmaksām, kas ir visbūtiskākais pie jaunās reformas. Par to naudu varēs sniegu tīrīt kaut katru dienu un remontēt ceļus kvalitatīvi, nevis kā papala. Vai par 9 gadiem novadā iedzīvotāju dzīves līmenis ir uzlabojies? Kaut kā nevar redzēt. Cilvēki turpina izbraukt no laukiem. Šī novadu reforma, kas ir patreiz, bija vislielākā muļķība un kļūda! Pagasti jau ir pazuduši ar visu jūsu pareizo reformu. Darbavietu nav, dzīvu cilvēku pa dienu neieraudzīsi. A te tik avīzēs triņģit- simtgades dāvanai lupatu deķi, māla podi, un vēl visādi piņķekļuški. Bet galvenā problēma, kā sākt attīstīt valsti, ko darīt, sākt cīnīties uz vietām ar vietējiem stagnātiem, par to ģerevņa neviena vārda, nav laika, jāmīca māli. Novads iedod bezģelušku kantoriem naudu, cilvēki ir nodarbināti, miers un klusums mājās. Cilvēki, kuri paceļ daudz jautājumus, redz paviršības un nolaidības novada darbā, dod ierosinājumus, kā būtu labāk, skaiti, ka uz tiem novadi uzēdas. Es nerunāju par šo novadu, bet vispārināti. Tāpēc vien jau vajag izdzenāt šos aizsēdējušos stagnātus. Piem Polijā arī lielus gabalus vadā skolniekus, jo uz katra pakša, kā pie mums, tur skolu nav. Bet tur ir ceļi kā galdi. Bet pie mums par ceļiem neviens nedomā. Bez ceļiem nebūs nekā!!! Ļoti ceru, ka beņķi tiks izsisti zem pakaļām.

  Atbildēt
 3. *
  *
  pirms 1 gada

  Nu re,esi pierakstījis garu dapešu, bet pat nezini, ka ir arī valsts ceļi un par tiem neatbild pašvaldības.Vai tad tāpēc cilvēki aizbrauc no laukiem ,ka ir neliela pašvaldība?Protams, ka nē. Viens ir neapdomīgi aizņēmies, citam par maz maksā,vēl cits gaida labākus laikus, kad palikušie būs uzklājuši galdu un sagājuši labus apstākļus. Kas uzlabosies, kad saliks lielās pašvaldībās? Pareizi saka,ka Viesītes mazo apdzīvoto vietu intereses neaizstāvēs neviens, jo ar balsošanu lems, kuram naudu iedot.Vienmēr jau pamatojumu varēs atrast, kāpēc nauda jāatstāj pilsētā.Tā jau rajona padomes laikā bija, kad liekos latus pilsēta dabūja sev .Būs vēl tukšāki lauki un lielās pašvaldības tur daudz galvu nelauzīs. Jau tagad arī lielās pilsētas nevar sevi uzturēt par saviem nodokļiem, tāpat kā mazie novadi.Tāda nu ir patiesība

 4. aha
  aha
  pirms 1 gada

  Salīdzināji valsts ceļus ar pašvaldības. Valsts ceļi vēl kaut cik rūpējas par saviem ceļiem, kamēr Krustpils pašvaldība pasaka, ka uz četrām mājām ceļu neremontēs. Un iepūt ļipā! Palikušie galdu klāj, jā, jau 30 gadus, tikai tur tie, kuri augšāk, norij labākos kumosiņus, kamēr lejējiem pat drupata pāri nepaliek. Nu ko darīt? Jākrāmē čemodānus, jo ar stagnātiem cīnīties, tas ir tikpat kā ar vējdzirnavām. Patiesība ir tāda, ka reformu vajag, jo tā sevi nav pierādījusi. Rezultāts ir tāds, ka puse LV iedzīvotāji ir aizlaidušies pāri dīķim un turpina to darīt. Kas Alfonam nekait? Alga laba, dienesta autiņš pie sāniem cauru diennakti ar pilnu bāku, ar tehnisko apskati, pie pilna remonta servisa, tad var gudri runāt. Varbūt nolaidīsim Alfonam un visiem pārējiem kolēgām aldziņu 450 uz rokām, noņemsim dienesta autiņu, kādu dziesmu tad dziedās? Ka tikai nez pašam nevajadzēs reizē ar visiem laisties pāri dīķim? Kredītus cilvēki ņem, jo par minimālo algu vai pensiju pat tolkam izdzīvot nevar, kur nu vēl kaut ko nopirkt lielāku.

 5. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 gada

  Žuks kankretna ir nobijes.

  Atbildēt

Pievienot komentāru