Biedrība «Sēļu pūrs» Jēkabpils novada bibliotēkām dāvā grāmatu
ILZE BIČEVSKA

Pirmdien Zasā, amatniecības centrā «Rūme», notika trīs gadu darba — jaunizdotas grāmatas —prezentēšanas pasākums, domāts Jēkabpils novada bibliotekāriem. Klātesošajiem tika rādīts Raiņa dzejas krājums «Satik­šanās sabiedrībā», ko izveidojis  radošu  cilvēku  ko­pums — mākslinieki. Tajā ievietoto, savu mīļāko dzeju izvēlējušies paši izdevēji, kuri  ir arī krājuma ilustratori. Tie ir Latvijas un Lietuvas dažādu žanru mākslinieki, kā arī Jēkabpils Mākslas skolas Zasas filiāles audzēkņi. 
 
Kopā strādā Latvijas un Lietuvas mākslinieki
   Mākslas skolas filiāles pasniedzēja Anda Svarā­ne, stāstot par grāmatas tapšanu, uzsvēra, ka ideja par šo grāmatu radusies mākslinieku vasaras plenēru laikā, kā arī to, ka mūsu dižgara dzeja saista un dod impulsus radošām nodarbēm ne tikai latviešu māksliniekiem — gleznotājiem, gra­fiķiem, keramiķiem, tēr­pu dizaineriem, bet arī ie­dvesmojusi Baltu biedrības aktīvistus Šauļu universitātē ķerties pie Raiņa dzejas at­dzejošanas lietuviešu valodā, nebaidoties pat no tikai dzejniekam vien raksturīgajiem vārdiem, tādiem kā «rietenītis» un citiem grūti tulkojamiem. 
    — Tā kopīgā darbā mums atklājās, cik daudz abām brāļu tautām — latviešiem un lietuviešiem — ir kopīgā gan valodā, gan dze­jas un mākslas pasaules uztverē. Lietuvieši aktīvi piedalījās arī grāmatas prezentēšanas darbā, kad vasaras plenēra laikā viens no Lietu­vas māksliniekiem iejutās Raiņa lomā. Mēs jau esam saņēmuši pārmetumus par to, kāpēc uz grāmatas vāka dzejnieks ir tērpts peldkostīmā. Zasas skolnieces Tīnas Meļņikas glezna, kas likta uz grāmatas vāka, tapusi, ie­dvesmojoties no reālas foto­grā­fijas. Tas ir fotogrāfa Olī­va Mētras 1929. gadā fiksēts kadrs laikā, kad dzejnieks at­pūšas pie jūras Majoros. Sa­vukārt Tīna te piezīmējusi klāt bērnus, kuri panākas pretī Rainim. Mums visiem šāda dižgara, sociāldemokrāta, politiķa un dzejnieka sa­tikšanās caur laikiem ar mazajiem lasītājiem likās ļoti cilvēcīga, vienkārša, un, jā — tā dzejnieks varbūt kļūs tu­vāks mūsdienu bērniem. Uz­svēršu, ka mūsu izdevums un tā tapšanas darbs ir kā artava cīņā ar to, ka bērni mūsdienās maz lasa grāmatas. Tie, kuri piedalījās šā iz­devuma tapšanā, vairs vienaldzīgi nebūs. Un ceru, ka arī lasītājiem tas patiks, — sacīja A. Svarāne.
    Daudz darba dzejoļu krājuma tapšanā ieguldījusi arī centra «Rūme» vadītāja Dai­na Alužāne. Abas mākslinieces teic, ka viens no grūtākajiem darbiem bijusi ma­ketēšana, jo sadarbība ar maz pieredzējušo maketētāju bi­jusi gana nervoza — zī­mējumi lapā jāsabīda tā, lai viss labi izskatās, bet datorizētais zīmējums savukārt reizēm ne pārāk labi izskatās uz papīra. Toties bērni, kuri piedalījās krājuma tapšanā, ieguva daudz: gan iepazina dzejnieka daiļradi, gan uzzināja, kā strādā īsts grāmatu ilustrators. Šajā krājumā gan piedalījusies tikai viena profesionāla ilustratore — Gun­dega Muzikante. Izdevuma radītāji pauda apmierinātību arī par grāmatas praktisko kvalitāti: tā izdota cietos vākos un iešūta ar labiem diegiem, kas garantē tās ilgu kalpošanu. 
 
Raiņa dzejas grāmatu dāvās arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai
   No nodrukātajiem 700 eksemplāriem pa diviem šajā dienā kā dāvinājumu saņēma katra Jēkabpils novada, kā arī Jēkabpils Galvenā bibliotēka. Tāpat plānots, ka 28. martā būs vēl viena jaunā izdevuma prezentācija Latvi­jas Nacionālajā bibliotēkā, kas arī saņems vairākus ek­semplārus. Tāpat grāmatu dāvinājumā saņems Jēkab­pils novada dome.
   — Tā jau ir, ka darbs, kas darīts, ejot nevis plašumā, bet dziļumā, dod pat zināmā mērā neplānotus rezultātus. Kad pirms trim gadiem dzi­ma šī ideja, mēs pat neiedomājāmies, ka šis ir Raiņa ju­bilejas gads. Bet nu sanākusi novadnieku radīta dāvana dzejniekam viņa 150 dzimša­nas dienā. Trīs gadu laikā izauklēta ideja, izvēlēti dzejoļi, tapuši absolūti oriģināli mākslas darbi, ko esam arī rādījuši izstādēs. Un jāteic, ka no Raiņa dzejas tā arī netiekam vaļā. Manuprāt — mēs turpināsim vēl, jo ilustrēšana nu mums ir pielipusi uz ilgu laiku, — saka A. Sva­rāne.
    Mākslinieces teic, ka  2014. gads biedrībai «Sēļu pūrs» vispār sanācis ļoti ra­došs, jo sadarbībā ar Jēkab­pils NVO resursu centru realizēts projekts bērniem, un tā tapis kalendārs «Kazas dē­kas». Te katram mēnesim ir sava kaza, bet vārda dienu vietā ir atstāti tukšumi, lai kalendāra lietotājs var ierakstīt pats to sveicamo cilvēku vārdus, kurus viņš plāno ap­sveikt, jo visus jau apdāvināt neesot iespējams. 
    Grāmata «Satikšanās sa­biedrībā» tapusi ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu, Zemgales Kultūras programmas projekta «Raiņa Saules zeme» ietvaros, kā arī Jēkabpils novada pašvaldības atbalstu. Ilustrāciju auto­ri ir: Gundega Muzikan­te, Margarita Katkeviča, Re­da Uogintiene, Inga Miezīte, Ieva Jaundāldere, Daina Eg­līte, Sandra Sabīne Jaun­dāldere, Anda Svarāne, Ro­berts Rāviņš, Ignas Uogints, Eugēnijs Raugs, Arūns Augutis, Arūns Uogints, Sandris Jaudzems. Vāka zī­mējuma autore — Tīna Meļ­ņika. 
 
D. Gagunova foto: Arī Jēkabpils Mākslas skolas Zasas filiāles audzēkņi ir biedrības «Sēļu pūrs» izdotā Raiņa dzejas krājuma «Satikšanās sabiedrībā» ilustratori. Roberts Rāviņš ir zīmējis ilustrāciju dzejolim «Zirņa bērni», bet Tīna Meļņika ir vāka zīmējuma autore.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru