Biedrībai “Aloksnīte” Variešu pagastā - sava jauna mājvieta
ILZE BIČEVSKA

Gada nogalē Variešu pagasta biedrība “Aloksnīte” īstenoja projektu “Biedrības “Aloksnīte” atbalsta centra izveide”. Kā stāsta tās vadītāja Rasma Rācene, iecere par atbalsta centra izveidi radās jau 2016. gada vasarā. Rakstīti projekti, sākotnēji atbalsts gan nav saņemts, taču, neatlaidīgi ejot uz mērķi, iecerētais izdevies: 2018. gada jūnijā lauku partnerībā “Sēlija” tika iesniegts kārtējais „Aloksnītes” projekts, un jau 17. augustā saņemts LAD lēmums par tā apstiprināšanu. 
      -Biedrības mērķis bija iegūt sev telpas, jo sākotnēji mūsu biedrība bija reģistrēta dzīvoklī. Šī ēka, kas agrāk piederēja pastam, tad nonāca pašvaldības īpašumā, ilgāku laiku stāvēja tukša un pamazām gāja postā. Nu tā atguvusi jaunu dzīvi, un biedrībai ir savas mājas, - stāsta R. Rācene. Ēka ar skaisto adreses nosaukumu „Kokles” ir mājvieta ne tikai biedrībai „Aloksnīte”, kurā ir vienpadsmit dalībnieces, bet arī vietējiem aktīvajiem jauniešiem un senioriem. Kā rakstīts projekta dokumentos, tā mērķis ir atbalsta centra izveide mūžizglītības prasmju apgūšanai, tādā veidā aktivizējot vietējo sabiedrību, jo īpaši seniorus un sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas. Biedrība plāno savā jaunajā mājvietā rīkot pasākumus, kas nodrošinātu socializācijas iespējas. 
      Bet biedrība, kas dibināta 2013. gadā, jau daudz paveikusi arī līdz šim.  Sešu darbības gadu laikā sadarbībā ar Krustpils novada pašvaldību ir realizēti astoņi projekti, tādi kā latviešu virsnieka Voldemāra Pincera piemiņas vietas sakārtošana, kapu apmales uzlikšana, projekts „Mans dārzs” (lekcijas par dārzkopību), „Eiro nāk! Esi zinošs” – praktiska lekcija par eiro ieviešanu, „Latviskās dzīves dziņas praktizēšana” – latvisko tradīciju izzināšana un apgūšana. Arī projekts „Variešu pagasta laiku lokos” (realizēts 2016. gadā) ir viens no vērienīgākajiem biedrības veikumiem, kas foto un gleznu izstādē vēstīja stāsta par  Variešu pagastu pirms 100 gadiem un mūsdienās. Vēl biedrības „Aloksnīte” veikums ir projekts „Ceļojums laikā un telpā” (realizēts 2017. gadā, bukleta izdošana par pagastu, vēsturiskā materiāla saglabāšana un popularizēšana), „Gadsimts pūra lādē” (realizēts tajā pašā gadā, izzinoša, vēsturiska izstāde no vecmāmiņu un vecvecmāmiņu darbiem. Biedrība arī rīkoja mācības seno jostu aušanas tehnikā, darinot Ungurmuižas un Krustpils jostas. Projekts „Iestādi stādu pagastam, Latvijai” bija biedrības organizētais apkārtnes labiekārtošanas pasākums.
      Turklāt projekta guvums nav tikai agrākās pasta ēkas pārveide par mājīgu sabiedrisko centru. Jaunākā projekta rezultātā iegādāti arī pamatlīdzekļi: mēbeļu komplekts un žalūzijas, galda stelles un gobelēna stelles (rāmis gobelēnu aušanai), tāpat griežamie velku koki un adāmmašīnas. Nu biedrībai ir ne tikai šie līdzekļi, bet arī dāvinājumā saņemtās veclaicīgas, darba kārtībā esošas stelles. Darbs turpināsies. Interesenti varēs tālāk attīstīt savas prasmes tekstilmākslas zinībās, aust, apgūt etnogrāfiskos rakstus, jo kārta nākamajam ELFLA projektam „Aušana krāsu un zīmju maģijā”. 
       Kopumā atbalsta centra izveides projekts izmaksāja 14 250,25 eiro (ELFLA LEADER projekta finansējums - 12 825,22 eiro, bet Krustpils novada pašvaldības līdzfinansējums – 1 425,03 eiro).
    Uz biedrības „Aloksnīte” atbalsta centra atklāšanas pasākumu „Koklēs” bija aicināti biedrības biedri, Krustpils novada pašvaldības un pagasta pārvaldes pārstāvji, remontdarbu veicēju – SIA „LC būve” - vadība, kā arī pārējie draugi, atbalstītāji un interesenti, kuri biedrības aktīvistiem vēlēja veiksmi ieceru arī turpmākajā ieceru realizēšanā. 
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Kapeles kapu gars
    Kapeles kapu gars
    pirms 6 mēnešiem

    Par pulkvežleitnanta V.Pincera kapavietas apzināšanu, sakārtošanu un piemiņas saglabāšanu lielāko darbu paveica god. Jānis Amats. Nav smuki viņu nepieminēt!

    Atbildēt

Pievienot komentāru