Būs otrie «Svētki kopā ar zirgiem» Krustpils novadā
ILZE BIČEVSKA

Otro gadu pēc kārtas Krustpils pagasta «Līčos» notiks pasākums «Svētki kopā ar zirgiem», ko sadarbībā ar vietējo Mīļdzīvnieku biedrību un daudziem lieldraugiem 3. augustā rīko Krustpils novada pašvaldība.
     Kā stāsta biedrības pārstāve Zanda Bojere, šogad būs līdzīga programma, kā bija pagājušajā gadā. Proti – pasākuma centrālā ass būs jāšanas sporta sacensības piecos maršrutos, no kuriem pēdējais – 1,2 m augstumā. 
     – Sacensības tiek rīkotas tā, lai tajās katram, arī vismazākajam, būtu iespēja piedalīties. Mums būs gan profesionālie, gan neprofesionālie maršruti. Sacen­sības tiesās starptautiskas kvalifikācijas tiesneši – Egīls Broks un Laura Tomsone. Pagājušajā gadā «Svētkos kopā ar zirgiem» sacensības tiesāja viens, bet šogad - jau divi tiesneši. Augam, attīstāmies. Mūsu sacensībām domātais laukums «Līčos» novērtēts kā patlaban Lat­vijā labākais. Te mums no­tiek ne tikai sacīkstes, bet arī treniņi, tāpat te brauc arī, piemēram, kāzinieki, lai rīkotu fotosesijas, jo vieta ir skaista: Aiviekstes piekraste, – stāsta Z. Bojere, kura ir arī sertificēta trenere un vada jauno jātnieku skolu bērniem. 
       Bet 3. augusta pasākuma programma veidota tā, lai būtu interesanti ne tikai jāšanas sporta cienītājiem, bet ikvienam, arī cilvēkam, kurš ar šo sporta veidu līdz šim nav bijis pazīstams. Bērniem būs atrakcijas un radošās darbnīcas. Piemē­ram, šoreiz varēs izlēkāties ne tikai pa parastām piepūšamajām atrakcijām, bet pa milzu traktoru, piepūšamu «John Deer», savukārt radošajās darbnīcās interesenti varēs iemēģināt roku keramikas izstrādājumu veidošanā kopā ar keramiķiem no Ērgļiem. Tā kā pasākums notiek Aiviekstes krastā, būs arī braucieni ar laivām un supošana. Bet tiem, kuri vēlēsies izbaudīt kopā būšanu ar draudzīgajiem zirgiem, domātas izjādes lielo zirgu un poniju mugurā, kā arī vizināšanās pajūgā. 
     – Šogad «Svētki kopā ar zirgiem» veltīti slavenā zirgkopja Viļa Stukula 110. dzimšanas dienai. Mēs lepojamies, ka šis zirgkopības entuziasts ir mūsu novadnieks! Cilvēks, kurš savulaik ieviesis vairākas zirgu šķirņu līnijas, rakstījis ciltsgrāmatas, pirmās Latvijas brīvvalsts laikā ievedis jaunu šķirņu zirgus. Pasākuma laikā mums būs arī zirgu parāde, un skatītāji varēs iegūt priekšstatu par to, kādas to šķirnes izveidotas un saglabātas līdz mūsdienām. Kādam nolūkam mums zirgi ir: sportam, jūgšanai pajūgā, braukšanai, šķēršļu pārvarēšanai utt. Arī to, kādas ir eksotiskākas zirgu šķirnes, kā piemēram, «Frīzs» – skaists, melns, graciozs zirgs. Pie mums uz šiem svētkiem atbrauks zirgi no Jēkabpils novada, no Salas, Cēsu novada, kā arī no Rīgas puses. Tā ir mūsu biedrības misija – slavināt savulaik sadzīvē ļoti izmantoto cilvēka palīgu – zirgu, kuru skaits nupat ir dramatiski mazinājies: 1929. gadā  Latvijā uz 100 iedzīvotājiem bija 19 zirgi un 0,1 automašīna, bet patlaban – 0,4 zirgi un 36 automašīnas. Tā nu zirgs mums ir kļuvis ekskluzīvs dzīvnieks, – stāsta Zanda Bojere. 
     Pasākuma apmeklētāji drīkstēs zirgus paglaudīt, pabužināt, pabarot (protams, saprāta robežās) ar kādu našķi. 
      – Zirgu un visa, kas ar tiem saistās, popularizēšanas nepieciešamība mūsu izpratnē ir svarīga arī dēļ tādas mūsdienu problēmas, kā bērnu dzīvošana virtuālajā vidē – datoros un jo īpaši viedtālruņos. Kontaktēšanās ar šo lielo, silto, maigo un draudzīgo dzīvnieku viedierīču nogurdinātajā bērnā izraisa neaprakstāmas reakcijas, kādas mēs esam jau pieredzējuši. Piemēram, kādas skolas ceturtās klases audzēknis akcijas «Labie darbi» ietvaros kopā ar klasi bija viesos pie mūsu zirgiem. Noslēgtais puisis pēkšņi pārvērtās: viņš ilgi stāvēja apkampis zirga kaklu un jutās tik laimīgs… Mīļie vecāki, dodiet saviem bērniem iespēju kontaktēties ar zirgiem! Tas ir relaksējoši un dziedinoši! – aicina Zande Bojere. 
     Kā jau brīvdabas pasākumos piedien, būs arī amatnieku un mājražotāju tirdziņš: keramika, rotas, ēdamas, dzeramas un mugurā velkamas lietas. 
Ar citiem cilvēka draugiem – suņiem – pasākuma dalībniekus iepazīstinās biedrība «Lūšu ķepas K9». Tas būs dienesta suņu paraugdemonstrējums, kā arī iespēja konsultēties ar kinologu. Būs Valsts policijas hipologu (patruļas zirgi un viņu jātnieki) demonstrējums ar zirgiem. Vēl «Svē­tkus kopā ar zirgiem» kuplinās Zemessardzes 56. bataljona pārstāvju dalība, rādot zemessargu ekipējumu, un zemessargi ļaus pavizināties ar apvidus automašīnu. Veiklākie varēs izmēģināt pārvietošanos iekārtajās Tarzāna jeb Mežakaķa tipa trasēs. Un, protams, būs arī koncerti, kuru laikā uzstāsies Krustpils novada paš­darbnieki, atraktīvās dejotājas no Bērzaunes pagasta, arī Vīpes un Atašienes dejotāji un līnijdeju pratējas no Variešiem. Un būs arī īpašs priekšnesums – deja «Es izjāju prūšu zemi» kopā ar zirgiem. Kā uzsver Zanda Bojere dejos arī zirgi. 
    «Svētki kopā ar zirgiem» ir, iespējams, vienīgais šāda veida pasākums, domāts plašam dalībnieku lokam. Tāpēc ikviens, kurš vēlas, ir aicināts tajā piedalīties. Pasākuma sākums – plkst. 10.00. Ieeja –- brīva.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru