Būtiskākais bija nodrošināt normālu mācību  procesu
INESE ZONE

Lai arī BD jau vairākkārt ir informējusi par amatpersonu nosauktajiem datumiem, kad tiks uzsākta Jēkabpils Valsts ģimnāzijas  (JVĢ) audzēkņu ēdināšana, bet tas nav noticis. Nu ir minēts jauns datums – 13. septembris. Tas tika nosaukts 9. septembra finanšu komitejas sēdē, kur opozīcija interesējās, kāpēc JVĢ skolēniem nav pieejama ēdināšana.  
 
Vecāko klašu audzēkņiem pašiem jādomā, kur pusdienot 
      -Mēs rūpējamies par izglītību vai par ēdināšanu? Primārais ir izglītība. Mēs radām atrisinājumu normālam mācību procesam dažādās ēkās, toties klātienē. Problēma ar ēdināšanu ir, jo tā tagad ir jāpārstrukturē. 7. līdz 9. klasēm ēdināšana būs ar 13. septembri, bet vidusskolas klasēm jārod iespēja, kur varētu paēst pusdienas Palejas ielas tuvumā. Domāju, ka kompensēt vecākiem ēdināšanas izmaksas par šo vienu nedēļu nav vajadzības, - sacīja domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. 
      Uz Aivara Krapa jautājumu, kāpēc šīs problēmas netika risinātas augusta otrajā pusē, izglītības pārvaldes vadītājs Juris Līcis skaidroja, ka SIA “Margret”, kas ēdina ģimnāzistus, ilgi domājis, vai šogad vispār nodrošināt šo pakalpojumu, tāpēc ar viņiem par to bijis garš sarunu process.  Tad uzņēmums sakarā ar pārtikas cenu kāpumu tikai pēc 20. augusta iesniedzis jaunus izcenojumus pusdienu porcijām, kas tikai tagad finanšu komitejas sēdē tiks apstiprinātas, un viņi gaidīja šo lēmumu. Turklāt ēdinātājiem neesot veicies tik ātri kā plānots ar termokastu izgatavošanu. Kastes, kur ievietot pusdienu porciju traukus, lai 7. līdz 9. klašu skolēniem varētu piegādāt siltu ēdienu, uzņēmumam nācies izgatavot pašam, jo tādas neesot nopērkamas.
     Preses konferencē, kas notika pēc finanšu komitejas sēdes, arī izskanēja informācija par ēdināšanu JVĢ un arī lauku skolās. Domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos Alfons Žuks sacīja, ka JVĢ direktors ir runājis ar katru no vidusskolas klasēm, lai iegūtu viņu redzējumu par ēdināšanu šajos apstākļos. Risinājumi būšot dažādi. Audzēkņi varēs izvēlēties ēdienu piegādi ar termokasti no SIA “Margret” vai pusdienot 2. vidusskolā, kur pusdienas piedāvā “Bezdelīgas 3”, vai arī izvēlēties paši citus variantus: ņemt pusdienas līdzi vai iet uz kādu ēdināšanas iestādi. Esot viena klase, kas pati vienojusies ar kādu ēdinātāju, kas viņiem atved pusdienas. Pašvaldībai neesot iespējas vienoties ar kādu ēdinātāju, ka pie viņiem nāks ģimnāzisti. Risinājums vecāko klašu skolēniem un vecākiem esot jāmeklē katrai klasei vai katram skolēnam individuāli. Tāpēc JVĢ plānojot noteikt garāku pusdienu starpbrīdi - 50 minūtes, lai audzēkņi var paēst pusdienas. 
 
Risinājumu nācies meklēt šoka situācijā
    BD vecāki ir vaicājuši, vai šo problēmu nevarēja sākt risināt ātrāk, tad ēdināšana neiekavētos. Ir arī pausta neapmierinātība ar garo mācību dienu. 
-Ja būtu otrā maiņa, būtu vienkāršāk un kvalitatīvāk organizēt ēdināšanas jautājumu. Taču tad bērni nevarētu apmeklēt interešu izglītības nodarbības, kas notiek pēcpusdienā. JVĢ vecāku padome arī atbalstīja variantu, lai mācības pēc iespējas tiktu organizētas rīta periodā. 10. līdz 12. klasēm mācības pulksten 10.45 uzsākam telpu trūkuma dēļ, - sacīja Juris Līcis. 
    R. Ragainis minēja, ka apsvērts arī jautājums par divām maiņām, kad stundas sāktos pulksten 15.00 ar pusdienām, un ilgtu līdz pulksten 21.00. Tad bērni būtu pilnībā izslēgti no ārpusskolas dzīves un varētu būt problēmas ar mācību procesu, jo vecāki no rīta, esot darbā, nevarētu palīdzēt un sekot mācību procesam mājās. Tāpēc nolemts, ka 7. līdz 9. klases mācās rīta ciklā, bet vidusskolas klases pagarinātajā grupā, jo visi eksaktie priekšmeti, kam vajag speciāli aprīkotu klasi, pieejami tikai 2. vidusskolā, mācības, kur to nevajag, notiekot Palejas ielā.  Esot bijusi cerība, ka JVĢ tomēr sakārtos mācību darbam līdz septembrim. 
    Atbildot uz jautājumu, vai tad tiešām bija cerība, jo jau iepriekšējā deputātu sasaukuma laikā vasaras sākumā tika runāts, ka darbi JVĢ iekavēti un nāksies mācības organizēt uz 2. vidusskolas bāzes, R. Ragainis sacīja, ka droši vien sava ietekme ir reformām un vadības maiņai un arī iepriekš nepadarītajiem darbiem, jo novada dome tagad cīnās ar mantojumā saņemtajām problēmām. Dome tagad varot runāt par savu atbildību par ēdināšanu. Tur esot bijis šoka stāvoklis, kad ēdinātājs sacījis, ka var lauzt līgumu. Pēc tam pēdējā brīdī sekojis iesniegums par lielāku pusdienu cenu, un steigā nācies to visu risināt. 
-Vairāk domājām par to sadaļu, kur ir domes apmaksātās pusdienas. Bijām cerējuši, ka varbūt “Margret” un “Bezdelīgas 3” varēs vienoties un “Bezdelīgas 3” ēdinās vidusskolēnus, bet uzņēmēji nevienojās. Tas bija sarunu process, kas lauza mūsu redzējumu, kā tam vajadzētu būt, - sacīja Raivis Ragainis.
 
Nākamgad visās skolās bezmaksas ēdināšana būs vienāda 
   Informējot par situāciju novadu skolās, amatpersonas stāsta, ka katrā bezmaksas ēdināšana tiks nodrošināta tām klašu grupām, kas to saņēma arī līdz šim. Tā tas būs līdz jaungadam, taču no 2022. gada visās novada skolās stāsies spēkā vienāda kārtība. Kāda tā būs un kuras klases saņems pašvaldības atbalstu ēdināšanā, vēl tiks lemts. Esot aprēķināts, ka tad, ja gribētu nodrošināt bezmaksas pusdienas līdz 9. klasei, kā tas ir Jēkabpilī, no novada budžeta vajadzētu atvēlēt 1 200 000 eiro gadā. 
Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka, vienādojot atbalsta apmēru tur, kur ēdināšanu līdz šim saņēma vairāk klašu grupu, situācija var pasliktināties, konkrēta atbilde netika sniegta. Tikai minēts, ka tas neesot izlemts, vai būs iespējams atvēlēt ēdināšanai vairāk nekā miljonu. 
-Ēdināšanas iepirkums novada teritorijas skolām tika izsludināts šogad, un visās skolās nodrošina ēdināšanu. Ābeļu pamatskolai ir izsludināts jauns  iepirkums,  jo esošais uzvarētājs atteicās sniegt šo pakalpojumu. Pagaidām ēdināšanu Ābeļu skolā nodrošina SIA “Margret”, kas piegādā pusdienas uz mēnesi, kamēr noslēgsies iepirkums. Aknīstes un Viesītes vidusskolā ēdināšanas pakalpojumus sniegs “Bezdelīgas 3”, un ir skolas, kur ēdināšanu nodrošina skolu virtuves. Jēkabpils skolās līgums par ēdināšanu ir noslēgts uz vairākiem gadiem. Ēdināšanas maksa par domes dotētajām pusdienām šogad būs par 15 centiem dārgāka, kā mēs to tikko apstiprinājām, un tie būs1,73 eiro, - informēja Raivis Ragainis.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru