Cāļi, truši, suņi un citi mīļdzīvnieki Cāļu dienās Lonē
ILZE BIČEVSKA

Lonē notika trešās Cāļu dienas – izglītojošs un vienlaikus izklaidējošs pasākums, kura centrālais notikums ir seminārs putnkopjiem, bet paralēli tam notiek arī izklaidējošā un atpūtas programma, domāta ģimenēm ar bērniem. 
     – Pie mums uz semināru «Putnkopības veicināšana piemājas saimniecībās» atbraukuši putnkopji no Balviem, Liepājas, Valmieras, Bērzgales, kā arī interesenti no tuvākās apkārtnes. Jaunums mūsu jomā ir tas, ka pirms trim mēnešiem ir nodibināta Latvijas Putn­kopības asociācija. Līdz ar to šā gada seminārā runāsim arī par to, ko mums dos šī putnkopju organizācija, kādi ir mūsu uzdevumi, ko vēlamies sasniegt. Mēs – putn­kopji – esam atklāti un dalāmies cits ar citu savā pieredzē. 
    Jāteic – patlaban putn­kopība ir modē. Ir liels pieprasījums pēc olām un jaunputniem un līdz ar to arī pēc vistu barības un aprīkojuma – dzirdnēm, barotavām un inkubatoriem. Cilvēki vēlas turēt kaut dažas vistiņas, lai viņu galdā būtu garšīgās māju vistu olas, un vēlas dējējas paturēt arī ziemas apstākļos. Ir modē pie sevis paņemt vistas no lielfermām un dot tām otrās mājas. Tāpat cilvēkiem patīk turēt šos mājputnus ne tikai olu ieguvei, bet arī skaistumam – dažādas dekoratīvo vistu šķirnes, – stāsta pasākuma organizatoru putnkopības saimniecības «Vilciņi» Sau­kas pagastā pārstāve Sabīne Zupa. 
    Cāļu dienas tika rīkotas sadarbībā ar Viesītes novada pašvaldību un Saukas pagasta pārvaldi, kā arī ar Lones Tautas namu. Kultūras programmā bija gan vietējā bērnu deju kolektīva hip-hop dejas, gan šķirnes suņu parāde. Pasākumu kuplināja arī tirgotāji, kas piedāvāja saldumus, cukurvati, amatnieku izstrādājumus, stādus, plūškoka ogu sīrupu veselībai, kā arī mājputnu barību un putnu novietnes aprīkojumu. 
     – Mūsu pašreizējais bizness sākās ar to, ka mums bija dažas vistas, kuru vajadzībām sākām meklēt labas dzirdnes un secinājām, ka Latvijā tādu nav. Atradām ražotāju Ķīnā. Joka pēc pasūtījām vairākas iekārtas, un, pirms vēl tās bija piegādātas Latvijā, pasūtītāji jau bija tās izķēruši. Tā tas aizgāja, un nu tirgojam gan barotavas, gan dzirdnes, gan cāļu inkubatorus un daudzas citas putnu turēšanai vajadzīgas lietas. Rie­tumeiropā patlaban vistu turēšana ir modes lieta, cilvēki atzinuši, ka ola – tas ir labs produkts. Latvijā patlaban ir ap 80 000 mājsaimniecību – tie visi ir potenciālie mūsu klienti, – stāsta «inkubatori.lv» pārstāvis Artūrs Iskorostenskis. 
    Kā stāsta citi Cāļu dienu viesi – Vietalvas pagasta truškopības saimniecība jeb biedrības «Trusis un citi» pārstāve Līga Lipenīte, cilvēki arvien vairāk izrādot interesi arī par trušu audzēšanu: gan tos vēlas ieviest kā mīļdzīvniekus, gan gaļas ieguvei. Šī saimniecība apmeklētājiem bija atvedusi parādīt četru savu trušu šķirņu pārstāvjus, kuri mierīgi ganījās nelielos aplociņos, bet viens trušu puika ar brūnu kā vilkvālīte kažociņu, par kuru saimniece sacīja, ka tas ir rūdīts izstāžu dalībnieks, skraidīja brīvībā un ļāva sevi arī paglaudīt. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

  1. vista
    vista
    pirms 5 gadiem

    Tukšs raksts kā jau vairums bičevskas šedevru, ne par ko, tik visur trallala- trallala, bibliotēka, izstāde, seminār.i, rokdarbi, kam tas vispār interesē. Arī te virsrakstā, cāļi, truši - kur tie cāļi un kādi bija? pat bildēs nav.

    Atbildēt
  2. piekrītu
    piekrītu
    pirms 5 gadiem

    Būtu pastaigājusies pa supernetto apļa puķēm, saskaitījusi, veikusi pētījumu, vai tiešām ir tik dārgi. Gājēju pārejas arī vairs nemālē, kāpēc? Ceļu bedrītes nelāpa. Kādi darbi tiek veikti pilsētā, kur domes klenderi klenderē, vasara jau tomēr, kāds jau izmet līkumu uz budžeta rēķina. tik dauda gribētos zināt, bet nekā nav avīzē. kas par lietu? Pašslavināšanas rakstus var izlasīt novadu avīzēs, bet BD ir jābūt dinamiskai, spraigai, visaptverošai. Jāveic dažādi pētījumi novados, ko tur labu dara, vai nekā nedara, tikai guļ un perž krēslos. Dzīvīguma pietrūkst BD. Kādreiz avīze bija interesantāka. Tagad, ja kaspars Ģirģens kādu jautājumu paceļ, tad tas ir arī viss.

  3. Jefs
    Jefs
    pirms 5 gadiem

    Mūsu seno Dievu - Zalkti nedrīkstēja aizmirst.

    Atbildēt

Pievienot komentāru