Ceļvedis pagalma vai dārza iekopšanā
Apmaksāts raksts

Katrs latvietis sapņo par savu zemes gabalu, taču ne katrs zina, ko darīt tad, kas pie tāda ir reāli ticis. Lai piemājas dārziņu vai pagalmu pārvērstu par idillisku vietu, kurā vasarā atpūsties un vērot saulrietus, ir jāiegulda liels darbs. Turklāt, neprofesionāļiem ne vienmēr ir skaidrs, no kura gala darbiem ķerties klāt, lai labiekārtošanas process būtu ātrs un veiksmīgs. Ja arī Tu nezini, kā vislabāk rīkoties, izlasi šo dārza iekopšanas ceļvedi un Tev iespējams radīsies iedvesma sākt darbus līdz ar pirmajām patiešām siltajām pavasara dienām.
 
Iegādājies vajadzīgo ekipējumu
     Ar plikām rokām dārzā daudz nepaveiksi, tādēļ pirmais solis labiekārtošanas procesā būs nepieciešamo instrumentu iegāde. Tie būs vajadzīgi gan teritorijas attīrīšanai no nevajadzīgajiem zaļumiem, gan zemes iekopšanai. Jebkurā dārzā ir nepieciešami šādi rīki:
 • Lāpsta, dakša vai zemes apstrādes frēze;
 • Zāles pļāvējs vai trimmeris;
 • Lieli un mazi kapļi nezāļu likvidēšanai;
 • Lejkanna vai šļūtene dārza apliešanai;
 • Šķēres vai trimmeris krūmiem;
 • Grābeklis sauso lapu vai zāles savākšanai;
 • Ķerra zemes vai citu smagumu pārvadāšanai.
Protams, dārza uzkopšanas laikā var rasties vajadzība arī pēc citiem specifiskiem darbarīkiem, taču iepriekšminētajām lietām būtu jābūt jebkurai mājai ar piegulošo teritoriju. Mūsdienās ir pieejami daudz dārza apkopes rīki, kas atvieglo ikdienu un neprasa daudz spēka, tāpēc, ja vien neesi spēkavīrs, iespējams labāk uzreiz iegādāties krūmu trimmeri, nevis censties visu apkopt ar dārza šķērēm.
 
Atbrīvojies no liekā
Ja līdz šim Tava piemājas teritorija nebija iekopta, tad pirmais solis uz labiekārtošanu būs atbrīvošanās no visa liekā, piemēram:
 • Nezālēm;
 • Kaitīgajiem vīteņaugiem;
 • Nokaltušiem vai veciem krūmiem;
 • Kokiem, kas nav veseli un zaļojoši.
    Tāpat vēlams atbrīvoties no jebkādiem priekšmetiem, kas Jums turpmāk nebūs vajadzīgi, kā veciem puķpodiem vai savu laiku nokalpojušām dārza mēbelēm. Dažreiz ir vērts arī likvidēt vecas dobes un nesakoptus zālājus, lai to vietā varētu radīt pilnīgi jaunu dārza plānojumu.
 
Izveido labiekārtošanas plānu
Kad esi atbrīvojies no liekajām lietām, apzini un izmēri, cik liela telpa ir pavērusies Tavām jaunajām iecerēm. Uzliec uz papīra savas idejas par labiekārtošanu, atzīmējot gan kokus un krūmus, gan atpūtas zonu un lietderīgo platību, kurā audzēt zaļumus, sakņaugus vai ogas.
 
Foto: Pexels.com
 
Veic apzaļumošanu
    Apmeklējot stādu tirgotavas var apjukt no plašā stādu, krūmu un koku piedāvājuma. Tādēļ labāk laikus sastādīt sarakstu ar interesējošām lietām. Iegādājoties puķes, noskaidro, kurā mēnesī tās zied un vai tās ir daudzgadīgas vai viengadīgas. Pērkot krūmus, rēķinies ar to, ka tie augs plašumā un tiem nepieciešama liela platība. Tāpat izvēlies, vai zālāju audzēsi pats, vai ieklāsi jau gatavu zāles virskārtu.
 
Izveido lietderīgo platību
    Ja vēlies, lai dārzs kalpo ne vien dekoratīvam mērķim, bet nestu arī augļus, iekārto kādu stūrīti zaļumu, sakņaugu vai dārzeņu iekopšanai. Zaļumi augs visātrāk un bagātīgām, bet ja vēlies audzēt burkānus vai bietes, rēķinies, ka regulāri būs jāvelta laiks to ravēšanai, laistīšanai un retināšanai. Gadījumā, ja vēlies audzēt tomātus, papriku vai melones, ir ieteicams uzcelt šim mērķim paredzētu siltumnīcu.
 
Iekārto atpūtas zonu
    Atpūtas zona dārzā vai pagalmā ir īpaši svarīga, jo tieši tur Tu varēsi baudīt sava smagā darba augļus. Izvēlies ērtas dārza mēbeles, kurās varēsi ērti ieturēt maltītes kopā ar radiem un draugiem. Tāpat apsver arī zvilņa iegādi, lai varētu patīkamāk baudīt siltos saules starus.
Lai būtu nodrošinājies pret ne tik vēlīgiem laika apstākļiem, izskati iespēju uzbūvēt mazu lapeni vai vasaras telti. 
 
Foto: Pexels.com
 
Parūpējies par bērniem
   Ja Tavā ģimenē aug mazi bērni, padomā arī par to, lai viņiem būtu iespēja izbaudīt dārza vai pagalma sniegtās iespējas pilnībā. Lūk, dažas lietas, par kurām priecāsies ikviens bērns:
 • Šūpoles kokā vai īpaši izveidotā konstrukcijā;
 • Piepūšamais baseins;
 • Slidkalniņš, no kura var ieslīdēt kaut vai baseinā;
 • Konstrukcijas, pa kurām iespējams kāpelēt.
    Ja esi īpaši radošs, varbūt pat vari izbūvēt mājiņu kokā, katrā ziņā, ja vēlies, lai bērni laiku pavada ārā nevis pie datora un televizora, ir jāparūpējas, lai tiem dārzā būtu interesanti.
 
Naudas kredīts – ja ieceres pārspēj iespējas
    Pavasaris var aizsteigties nemanot, tāpēc dārza vai pagalma labiekārtošanu nevajadzētu atlikt tāpēc, ka ieceres nedaudz pārspēj Tavas finansiālās iespējas. Lielākos labiekārtošanas elementus vari iegādāties līzingā, bet pārējiem izdevumiem var noderēt naudas kredīts internetā. Šāds naudas kredīts var būt tāds, kuru jāatmaksā vienā maksājumā, vai arī ar elastīgu atmaksas grafiku, kas nozīmē, ka tu varēsi to atdot kaut visas vasaras garumā. Elastīgs naudas kredīts nosaka, ka katru mēnesi vari atdot tik cik vēlies – galvenais, lai summa būtu vismaz līgumā noteiktās minimālās iemaksas apjomā. Savukārt procenti tiks piemēroti tikai atlikušajai nesamaksātajai summai. Būtībā šāds kredīts ir līdzīgs kredītkartei, tikai nav jāmaksā par kredītkartes turēšanu.
 
Ko darīt, ja nepieciešams naudas kredīts?
Ja esi izlēmis, ka labiekārtošanas darbiem būs nepieciešams naudas kredīts, Tev jāveic trīs galvenie soļi kredīta saņemšanai:
 1.  Jāizvēlas viens konkrēts aizdevējs. Iespējams jau esi kāda aizdevēja klients un iepriekš esi veiksmīgi atmaksājis savas kredītsaistības. Tas dod iespējas iegūt labāku piedāvājumu, ka naudas kredīts tiek ņemts atkārtoti.
 2.  Jāpiesakās piedāvājumam, norādot savus datus, nepieciešamo summu un to, kādā periodā kredīts var tikt atmaksāts. Balstoties uz šiem datiem aizdevējs lems par kredīta piešķiršanu.
 3.  Jāaizskaita aizdevējam 1 cents. Tas vajadzīgs, lai apstiprinātu savu identitāti un konta numuru, uz kur pēc tam tiek pārskaitīts naudas kredīts.

Pēc tam nauda Tavā kontā ienāks uzreiz pēc pieteikuma izskatīšanas. Izmanto to savām remonta vajadzībām, bet neaizmirsti, ka turpmākajos izdevumos jāiekļauj kredīta atmaksa. Pret jebkurām kredītsaistībām jāizturas nopietni un ikviens naudas kredīts ir jāatmaksā laikā, lai arī citreiz, kad būs nepieciešams aizdevums, tādu varētu saņemt. Ja jūti, ka rodas problēmas atmaksāt naudu noteiktajā termiņā, noteikti sazinies ar aizdevēju par iespējām izmainīt atmaksas grafiku.

Atceries, naudas kredīts ir nopietnas finanšu saistības, tādēļ pirms aizņemšanās vienmēr objektīvi izvērtē savas iespējas naudu atmaksāt noteiktajā termiņā un pilnā apjomā!
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

  Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru