Cer, ka apkures tarifu izdosies noturēt robežās līdz 100 eiro par megavatstundu
INESE ZONE

Nākamā apkures sezona solās būt sarežģīta lielā energoresursu cenu kāpuma dēļ. Par gatavošanos sezonai stāsta SIA «Jēkabpils siltums» valdes priekšsēdētājs   Raits Sirmovičs.
     Viņš informē, ka Jēkab­pils katlumājās pašlaik tiek veikti  dažādi remontdarbi, lai tehniski sagatavotos jaunajai apkures sezonai. Tāpat veic siltumtrašu pārbaudi ar spiedienu, un atsevišķās vietās ir atklātas noplūdes. Sevišķi Ķieģeļu ielas mikrorajonā, kur trase ir vecāka un sliktākā stāvoklī. 
    Tiekot organizēta katlumāju darbam nepieciešamo materiālu iegāde, kas esot sarežģīti. Piemēram, Tvaika ielas katlumājai tvaika ražošanai nepieciešama specifiska ķimikālija ūdens sagatavošanai. Taču  šobrīd ir prob­­lēmas ar dažādu materiālu, arī konkrētās ķimikālijas, piegādi.
    Vaicāts, vai top jauns ta­rifu plāns, R. Sirmovičs at­bild apstiprinoši un stāsta, ka uzņēmums cer to jūlijā iesniegt regulatoram apstiprināšanai. Esot skaidrs, ka tarifs būs lielāks, nekā līdz šim noteiktie  nedaudz virs 68 eiro par megavatstundu. Jāatgādina, ka straujā gāzes cenu kāpuma dēļ regulators ir atļāvis uzņēmumam pašam noteikt tarifa mainīgās daļas apmēru, un pagājušajā sezonā tā tika mainīta atbilstoši gāzes cenai. 
    – Nevaru pateikt, kāds būs tarifs. Rēķinām, izejot no bijušajām un pastāvīgajām izmaksām. Tarifam ir divas daļas: nemainīgā, kur ir elektroenerģijas cena, kur lielu izmaiņu, jādomā, ne­būs, un citas ražošanas iz­maksas, un mainīgā daļa, ko veido energoresursu cenas. Un šķeldas cena ir neparedzama, un skaidrs, ka tā augs. Arī gāzei cenu lēciens ir no 90 uz 240 eiro par megavatstundu, un šo­brīd par tās iepirkšanu nav informācijas. Kas attiecas uz kurināmā iegādi, tad šķeldu vēl neesam iepirkuši, bet veicam tirgus izpēti, un tehniskie darbinieki gatavo  specifikāciju iepirkumam. Ceru, ka pēc Jāņiem jau varēsim izvēlēties piegādātāju. Protams, cenu prognozes nav spožas. Uzzināju, ka mūsu slimnīca ir iepirkusi šķeldu par  45 eiro par me­gavatstundu bez PVN. Feb­ruārī tā vēl bija 22,5 eiro par megavatstundu, –  sacīja Raits Sirmovičs.
    Novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis informēja, ka bijusi sanāksme Ekonomikas ministrijā, kur runāts par siltumapgādes jautājumiem, un  «Lat­vijas valsts meži» kā valsts uzņēmums ir paziņojis, ka vismaz par 30% palielinās šķeldas daudzumu tirgū. Tam vajadzētu ietekmēt cenu, to samazinot un stabilizējot. Tāpat organizējot gāzes iegādi un uzglabāšanu. Piegādes no Klaipēdas termināļa jau notiekot. Esot solīts, ka būs pietiekošs krājums visai ziemai. Šobrīd gan vēl ir pateikts, lai gāzi netirgo, līdz krātuves piepilda.  
    – Mēs pilsētā bez gāzes nevaram iztikt, jo Tvaika ielas katlumāju ar šķeldu var kurināt tikai līdz dažiem mīnus grādiem. Tas pats attiecas uz Celtnieku un Dārzu ielas katlumāju. Tas nozīmē, ka  arī nākamajā sezonā apstiprināto tarifu, tāpat kā tas bija pagājušajā ziemā, «Jēkabpils siltums» var mainīt atbilstoši gāzes cenas kāpumam vai kritumam, ja  tāds būtu, –  teica Raits Sirmovičs.  
    R. Ragainis sacīja, ka šķeldas, malkas un granulu cenas jau ir sasniegušas neadekvātus apmērus.
    – Jāteic, ka tur mazliet grēko arī uzņēmēji, jo palielina cenu bez iemesla. Nav pamatojuma cenai, piemēram, granulām, nedēļas laikā mainīties no 250 eiro par tonnu uz 350 eiro. Tas ir tikai pieprasījuma rezultāts, jo visi tagad granulas grib uz ziemu iepirkt, jo baidās, ka ziemā tās būs vēl dārgākas. Ekonomikas ministrija strādā pie cenu regulēšanas, un jācer, ka uzņēmēji sāks to uztvert saprātīgi, jo mēs visi esam vienā laivā. Ar malku problēma atkal ir tā, ka šobrīd neviens nepiesakās piegādei, jo nezina, kāda būs cena līdz ziemai, un tāpēc netirgo. Ja gribam veikt iepirkumu, lai malku atved šonedēļ, viņi atvedīs, bet, ja gribam, lai ved oktobrī vai novembrī, nav gatavi, un tur ir tā problēma. Par malku esam vienojušies ar  «Latvijas valsts me­žiem», ka iegādāsimies 1 000 m3 malkas pagastu katlumāju darbam, –  stāsta Raivis Ragainis. 
    R. Ragainis piebilda, ka citi Latvijas siltumapgādes uzņēmumi šobrīd apkures tarifus ir dubultojuši.  Viņš cerot, ka «Jēkabpils siltums» spēs noturēt to robežās līdz 100 eiro par megavatstundu, bet vispār siltumapgādes uzņēmumi runājot par cenu līdz 150 eiro. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru