Citur tarifs zemāks, bet rēķins esot lielāks
INESE ZONE

   5. marta TV raidījumā «De facto» tika aktualizēta problēma par pašvaldību vēlmi turēties pie ilgtermiņa līgumiem par atkritumu apsaimniekošanu, kas noslēgti agrāk, un bieži vien ar uzņēmumiem, kas daļēji pieder pašvaldībai.
   Tika atgādināts par Satversmes tiesas spriedumu, kas paredzēja pārtraukt vecos līgumus par atkritumu apsaimniekošanu un to vietā izraudzīties jaunu pakalpojumu piegādātāju, lai veicinātu konkurenci un iedzīvotāji saņemtu labāko un izdevīgāko pakalpojumu. Raidījumā analizēja konkrētus piemērus blakus esošos novados, kas liecina, ka pašvaldībās, kur ir spēkā vecie līgumi, maksa par atkritumu izvešanu ir augstāka nekā citur Latvijā, kur atkritumu apsaimniekotāji izraudzīti konkursa ceļā, un pārsniedz 14 un 15 eiro par kubikmetru. Savukārt citur tā ir par aptuveni pieciem sešiem eiro zemāka.
Arī Jēkabpilī bija līdzīga situācija, kad pašvaldības konkursa ceļā izvēlējās jau esošo atkritumu apsaimniekotāju SIA «Jēkabpils pakalpojumi», par ko savulaik informēja BD, bet citi pretendenti to apstrīdēja, sa­skatot, ka pašvaldība apzināti lēmusi par labu «Jē-kabpils pakalpojumiem». To atzina arī «Iepirkumu uzraudzības birojs», liekot pārskatīt konkursa rezultātus. Jēkabpils pašvaldība solīja rīkot jaunu konkursu un izstrādāt jaunu nolikumu, process vilkās vairākus gadus, līdz dome atpirka no privātīpašnieka SIA «Jē­kabpils pakalpojumi» kapitāldaļas un tagad uzticējusi uzņēmumam atkritumu apsaimniekošanu uz turpmākajiem septiņiem ga-diem. Maksa par atkritumu kubikmetra izvešanu Jēkab­pilī tagad ir 15,47 par kubikmetru un 18,45 par kubikmetru nestandarta atkritumiem, kas nomesti pie konteineriem (cenas bez PVN). BD vaicāja domes vadībai, kas pamudināja izšķirties par «Jēkabpils pakalpojumu» kapitāldaļu iegādi, ja tas nav ļāvis samazināt atkritumu tarifu? Par šo jautājumu interesējas arī iedzīvotāji, vaicājot: «Noskatījos TV  «De facto», kur stāsta, ka pašvaldībās, kur par atkritumu apsaimniekošanu rīko konkursus, cilvēkiem maksa par to izvešanu ir zemāka, jo ir konkurence. Bet tur, kur līgumi noslēgti gadiem ar vieniem un tiem pašiem uzņēmumiem, mak­sa ir lielāka. Ja pareizi sapratu, tad gadījumā, ja atkritumus apsaimnieko pašvaldības uzņēmums, ar to līgumu var slēgt bez konkursa, kā tas ir arī ar mūsu «Jēkabpils pakalpojumiem». Gribētu dzirdēt skaidrojumu, kādi tieši normatīvie akti to pieļauj un kāpēc do­mes vadība šādu variantu – atpirkt uzņēmumu, lai tas pilnībā piederētu domei, - izvēlējās kā labāko? Kāds gan labums iedzīvotājiem, ja sapratu, ka maksa par atkritumu izvešanu, kas pārsniedz 15 eiro par m3, kā tas ir Jēkabpilī, ir viena lielākajām Latvijā?»
   Jāteic, ka domes vadības atbildes bija apmēram tādas pašas kā brīdī, kad tika sniegta informācija par neveiksmīgo konkursu par atkritumu apsaimniekošanu un ieceri pirkt «Jēkabpils pakalpojumu» kapitāldaļas – pamatdoma, ka ar pašu uzņēmumu par visu var vienoties, kas taču esot labāk arī iedzīvotājiem, bet neatkarīgs uzņēmums nebūs tik elastīgs. Šoreiz gan vēl tika piesaukta arī starptautiska pieredze.
    – Plusi un mīnusi ir gan konkursu kārtībā iegūtam apsaimniekotājam, gan pašvaldības uzņēmumam. Mēs esam pētījuši pieredzi, kā tas ir citās valstīs. Pie­mēram, Gdaņskā, Polijā un citur. Visur atkritumu apsaimniekošanu pārņem pašvaldības. Atkritumu apsaimniekošanas izmaksas visā Latvijā ir vienādas. Ja kāds piedāvā ievērojami zemāku cenu, tad ir skaidrs, ka viņi to panāk, nevedot atkritumus uz poligonu, bet kaut kur citur. Bet mums ir būtiski, lai atkritumi nonāktu «Dziļajā vādā», un poligons saņemtu samaksu par to noglabāšanu, jo tam ir augstas uzturēšanas izmaksas. Ja salīdzina tikai tarifus, kaut vai ar Pierīgas pašvaldībām, redzams, ka tur tie ir zemāki. Taču katru otro nedēļu pašvaldībām ir sūdzības par operatoriem. Ja viņi piebrauc un ierauga, ka  konteinerā kaut 5% ir būvniecības atkritumi, viņi par visu konteineru pieprasa samaksu kā par būvniecības atkritumiem. Un tad gan maksa par izvešanu ir daudz augstāka. Ja salīdzina tikai tarifus – redz  vienu situāciju, bet praksē tā ir citāda. Tāpēc ir labāk, kā tagad sadarbībā ar «Jēkabpils pa­kalpojumiem», kad ir viena tarifa summa un nav kaut kādi iemesli, kuru dēļ iedzīvotājiem būtu vairāk jāmaksā, – skaidro Jēkabpils do-mes izpilddirektors Gun­tars Gogulis. Arī domes priekšsēdētājs Le­onīds Sal­cevičs slavē pašvaldības uzņēmuma priekšrocības.
     – Vai tarifs ir augstāks vai zemāks, grūti pateikt, bet ir stabilitāte, ir gala cipars, un  iedzīvotājiem ne par ko vairāk nav jāmaksā. Taču ir jāskatās, ko varētu veikt vēl labāk, – tā Leonīds Sal­cevičs. Te gan jāpiebilst, ka gluži nemainīgs tas gala iznākums nav. Tikai atšķirībā no piesauktajiem piemēriem, kur citi operatori liekot maksāt dārgāk par konteineru, kurā bez sadzīves  iemesti arī nestandarta atkritumi, Jēkabpilī dārgāk jāmaksā par atkritumiem, kas tādu vai citādu iemeslu dēļ nomesti pie konteineriem, pat tad, ja tie ir sadzīves atkritumi.  
    Runājot par normatīvajiem aktiem, kas ļauj ar pašvaldības uzņēmumu slēgt līgumu bez konkursa,  G. Gogulis skaidro, ka to nosaka Publisko iepirkumu likuma 4. pants.  
 
 
Fakti
Publisko iepirkumu likuma 4. pants. Pasūtītāju savstarpēji iepirkuma līgumi
Šo likumu nepiemēro tādas personas veiktajiem būvdarbiem, piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem, kura atbilst visām šādām pazīmēm:
 1. tā atrodas tādā pasūtītāja kontrolē, kas izpaužas kā tiesības ietekmēt kontrolētās personas darbības stratēģiskos mērķus un lēmumus, vai tādas personas kontrolē, kuru minētajā veidā kontrolē pasūtītājs;
 2. vairāk nekā 80 procentus no tās darbībām veido konkrētu uzdevumu izpilde kontrolējošā pasūtītāja vai citu minētā pasūtītāja kontrolēto personu interesēs;
 3. tajā nav tiešas privātā kapitāla līdzdalības, izņemot tādu privātā kapitāla līdzdalības veidu, kas atbilstoši komerctiesības regulējošiem normatīvajiem aktiem un Līgumam par Eiropas Savienības darbību neietver tiesības ietekmēt un kontrolēt tās lēmumus un kam nav izšķirošas ietekmes uz to.                  
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 1 gada

  Atkritumi, tas ir bizness. Nu kurš šo dārgumu izlaidīs no rokām? Cilvēki ir ļoti neapmierināti par augstajiem tarifiem, bet Leonīdam un Gogulim pie kājas. Tik savu - bla bla bla, un nekas nemainās. Pat nav vēlmes pilsētas iedzīvotājiem nākt pretim ar kādu saprātīgu darbību, lai kaut cik atvieglotu cilvēkiem dzīvi. Tieši otrādi, ieķērušies maciņos ar visām četrām. Un cik tad šādu domes vadību var cerpīt. Vēlēšanas tuvojas, nu tad, tauta, domājiet ar galvu vienreiz, lai nav uz BD visu laiku jāskrien un jāsūdzas. Lai jaunievēlētie risina tautas vēlmes un problēmas.

  Atbildēt

Pievienot komentāru