Dārzeņu audzētāji par ražu nesūdzas
SARMĪTE RUTKA

Šogad septembra sākums ir tikpat silts un saulains kā visa vasara. Tas priecē talciniekus, kas laukos vai ik uz soļa līkņā  kartupeļu vagās. Lielajiem audzētājiem agrās šķirnes jau sen novāktas, bet vēlīno bumbuļi noliktavās gulsies vēl tikai mēneša beigās – darbs rit pilnā sparā. 
    Kartupeļu audzētājs no Dunavas pagasta z/s «Rīt­ausmas» Jānis Dombrov­skis atzīst, ka raža, neskatoties uz lielo sausumu, šogad esot normāla. Tomēr daudz kas atkarīgs no augsnes – smilšaina tā, kūdraina vai mālaina. – Tā kā augsne pie mums nav vienmērīga, tad vai nu pārlieku sausumā, vai mitrumā, būs kāds zemes pleķītis, kur izaugs labāk, bet citā būs tieši pretēji. Turklāt šogad lielu skādi kartupeļiem nodarīja maijvaboļu kāpuri, – stāsta zemnieks.
    Viens no lielākajiem mūspuses dārzeņu, tostarp kartupeļu, audzētājiem Vitauts Liepiņš no Dig­nājas pagasta z/s «Cielavas» arī par kartupeļu ražu nesūdzas: – Ir šķirnes, kas izauga ļoti labi, piemēram, ‘Vineta’, bet ir tādas, kas ļoti cieta no šīsvasaras sausuma un karstuma. Tām ražas samazinājums varētu būt kādi 30%. Arī agrīnos kāpostus izdedzināja saulīte un noēda kukaiņi. Tomēr vēlīnās dārzeņu šķirnes vēl tikai vācam, un izskatās, ka šīgada karstums un sausums ir izdarījis mazāk ļaunuma nekā pērnās vasaras vēsums un lietavas, un raža ir laba.
    Zemnieks atzīst, ka pieprasījums pēc viņa izaudzētajiem produktiem visu laiku esot nemainīgi liels – nespējot to pat apmierināt. Arī ar cenām kopumā viss esot kārtībā. Vienīgi tādos gados kā šis, kad daudziem piemājas dārziņos vai pavisam nelielās platībās bumbuļu izaudzis krietni vairāk nekā nepieciešams pašu patēriņam, šie «virsnormas» kartupeļi tiekot pārdoti par ļoti zemu samaksu – lai tikai ātrāk tiktu vaļā. Un  uzpircēji labprāt izmantojot šo situāciju. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. īpaši stulbs
  īpaši stulbs
  pirms 10 mēnešiem

  Majvaboļu kāpuriem jāpiesaka totāls karš.

  Atbildēt
 2. he he
  he he
  pirms 10 mēnešiem

  ko tad tu vņiem izdarīsi, pakārsi, vai?

 3. A
  A
  pirms 10 mēnešiem

  Maijvaboļu kāpurs bez žēlastības apēd kurmji, bet tos zemnieki jau iznīcinājuši :) Tagad nāks vēl zemesvēži, jo nav kurmju. Dabā visam jābūt līdzsvarā

Pievienot komentāru