Deputāti spriež par Dunavas skolas nākotni
AIJA VALDMANE

Viena no Jēkabpils novada apvienotās komitejas diskusiju tēmām bija jautājums par Dunavas pamatskolas  tālāko darbību. Domes priekšsēdētājs Aivars Vanags informēja, ka izglītības iestādē komisija jau bija pirms pusotra mē­neša, un arī tagad, janvāra sākumā, viņš kopā ar izpild­direktoru un juristi pabijis vēlreiz. Runāts gan ar skolotājiem, gan vecāku padomes pārstāvjiem.
   Dunavas skolā pašlaik izglītojas 18 skolēni pa 9 klasēm.
   A. Vanags stāstīja, ka esot runāts ilgi – uzklausītas dažādas versijas, uzstādījumi,  «tā cilvēkiem ir liela sāpe». 
    – Varbūt ir lietderīgi šo skolu likvidēt, atstājot tajā pirmsskolu un  1.–4. klases, un daļu no tām pārnesot uz tuvējo skolu, visticamāk, Dignājas? Cerības, ka pēkšņi tagad vai 1. septembrī varētu atbraukt autobuss ar veselu  baru audzēkņu, kas vēlētos mācīties Dunavā, ir stipri utopisks, – sprieda A. Va­nags. – Bet varbūt tomēr dot skolai gadu laika, ja nu kaut kas mainās! Uzreiz  šo saiti nepārraut. Turklāt varētu jau būt tāda iespēja, ka uz Dunavas ēku var pārcelt pagasta pārvaldi, tad tajā atbrīvotos divi dzīvokļi. Mazajiem bērniem būtu jāpaliek Dunavas skolā. Ir 2–3 skolotāji, kas ir pirms­pensijas vecumā. Trīs gadus pirms vecuma pensijas saņemšanas var saņemt ikmēneša pabalstu, ja pedagoģiskā darba stāžs ir 25 gadi, no kuriem pēdējie pieci strādāti šajā skolā.
– Uz divām skolām no­teikti nevarēsim izvadāt, tāpēc jāizvēlas viena – Rubeņi vai Dignāja, – turpināja A. Vanags. – Esmu par Dignāju.
   Deputāts Reinis Balodis izteicās, ka vēl jau nevar zināt, kas tālāk būs ar tām divām skolām – Dignāju un Rubeņiem. Tur jau arī nav daudz skolēnu. A. Vanags paskaidroja, ka vismaz divus gadus tās ir jāsaglabā, jo ir noslēgta vienošanās par projektu naudu. Dignājā izglītojas pirmsskolas vecuma bērni, un arī Rubeņos šī grupa ir paliela. 
    – Pamatizglītība ir jā­sa­glabā, – turpināja domes priekšsēdētājs. – Arī Zasas vidusskolā ir problēmas, jo audzēkņu lielajās klasēs ir maz.
Izpilddirektors Jānis Subatiņš dzirdētajam piekrita, taču vēlējās papildināt, ka par skolas likvidāciju tik un tā būs jālemj deputātiem. Un šis lēmums jāpieņem jau sešus mēnešus pirms reorganizācijas, un šajā gadījumā tas jau ir februāris, kad vajadzētu lemt. Turklāt nevar jau zināt, vai tad, ja skolas nebūs, vecāki savus bērnus tiešām vedīs uz tuvējām skolām, bet varbūt uz citurieni. Un vēl jau var būt arī tā, ka «skolu paturēsim, bet 1. klases slieksni 1. septembrī pārkāps kādi 10 bērni. Taču likums prasa skolu uzturēt arī ar vienu diviem bērniem. Gaidīt 1. septembri ir diezgan liels risks». 
     A. Vanags informēja arī par to, ka Dunavas pamatskolas skolotājiem ir mazas algas, bet viņi gatavi par tādām strādāt. 
   Deputāts Juris Ratnieks sacīja, ka vajag rīkoties tā, lai vilks būtu paēdis un kaza dzīva. Optimāls variants ir Dignājas pamatskola. Ne­viens nešaubās, ka Dunavas skolas pedagogi spēj iedot labu izglītību, bet, aizejot uz lielāku skolu, adaptācija var būt smagāka. Šis, protams, «būtu skumjš lēmums, bet atbalstīt to varam». 
   Deputāte Anita Lemaka jautāja:  tātad 1.–4. klases būs gan Dunavā, gan Dig­nājā, saglabājot Dunavā īstenotās izglītības programmas? Viņa piekrita, ka vienkāršāk ir likvidēt, bet pievienojot citai skolai. J. Su­­batiņs piebilda, ka būs jāveido arī likvidācijas plāns. Mācību programmas var pārreģistrēt. 
Deputāts Gints Audzītis teiktajam pievienojās, sakot, ka «esmu reālists un domāju, ka bērnu nebūs». J. Su­batiņš piebilda, ka vecākiem ir izvēle, kur vest savus bērnus, taču, protams, pašvaldība transportu uz abām skolām nodrošināt nevarēs.
   R. Balodis teica, ka viņu vairāk interesē tas, kas būs pēc 5–10 gadiem. Novadā varbūt paliks tikai divas skolas. Pastāv tendence laukiem palikt tukšākiem. Skola ir, bet cilvēki tāpat aiziet projām.
   – Variants par Dunavas skolas pievienošanu Dignājai ir izteikti  nesāpīgākais, – sacīja deputāts.
    A. Vanags izteicās, ka arī bagātajā Somijā mazas skolas ir vajadzīgas. Tur, kur ir apdzīvotas vietas, tur tās arī ir. Tikai pašvaldības ir bagātākas. Jēkabpils novada Iz-glītības un kultūras  pārvaldes vadītāja Anda Ķiploka informēja, ka trīs bērni no Dunavas jau aizgājuši uz Rubeņiem. 
   Visu noklausoties, A. Va­nags izteica priekšlikumu saglabāt Dunavas pamatskolas pirmsskolu un sā-kumskolas klases un kā otro izglītības iestādi izvēlēties Dignājas pamatskolu. Tātad – divas adreses, kas īsteno attiecīgās izglītības programmas: Dunavu un Dignāju.
Tad deputāti sprieda par to, kas veidos komisiju, kas būs priekšsēdētājs, kas būs tiesību pārņēmējs u.c.
   Taču par to visu tālāk spriedīs un precizēs domes sēdē. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (11)

 1. he he
  he he
  pirms 1 gada

  Apart LV no viena stūra līdz otram un aizslēgt ar zirgu staļļa atslēgām, un āmen. Nav ko te mocīties! Dembeļu zeme!

  Atbildēt
 2. Maris klaucans
  Maris klaucans
  pirms 1 gada

  Skumji...bet fakts...un aribskolu del vecaki izlemj pamest laukus...ari es esmu macijies Dunavas skola...skaisti atcereties skolas gadus kad skola bija parpildita...bet nu skiet bus pamesta

  Atbildēt
 3. A
  A
  pirms 1 gada

  Cerība mirst pēdējā. Skolām laukos jābūt. Jo mazāk bērnu, jo labāk apgūst pamatus.

  Atbildēt
 4. B
  B
  pirms 1 gada

  Valsts vairs nevar pavilkt skolas. Nez kā būs, kad eiropa vairs ceļu remontus nesponsorēs. Laukiem vispār būs kirdik ar visām skolām.

 5. Lugums!
  Lugums!
  pirms 1 gada

  Lugums deputatu kungiem un direktoram neturet lemumus noslepuma un laicigi informet par skolas slegsanu, lai vecaki, vecvecaki, lidzcilveki var planot savu nakotni, dzivi....jus varasviri un damas kaa vienmer domajat tikai par sevi.

  Atbildēt
 6. Valdis
  Valdis
  pirms 1 gada

  Diemžēl, ja uz citu skolu aiziet vecākie bērni, tad līdzi viņiem aiziet jaunākie brāļi un māsas.To secinu pēc mūsu pagasta skolas, kuru likvidē ar 1.martu!!!Deputātiem ir jāievēro likums, bet slēgt skolu martā īsti prāta darbs nav.Algas skolotājiem ir niecīgas, bet kur palikt pirmdienas skolotājam mūsu valstī?

  Atbildēt
 7. Siga
  Siga
  pirms 1 gada

  Zēl skolas, skolota'jau, vecaku. Labi,vel, ka celtne nepaliek tuksa

  Atbildēt
 8. Par Dunavu
  Par Dunavu
  pirms 1 gada

  Aizverot skolu principā tiek uzlikts liels punkts apdzīvotajai vietai, skola ir viens no faktoriem, kas apdzīvotā vietā notur ģimenes ar bērniem, respektīvi, nav skolas, nav arī to ģimeņu, kurās ir bērni. No racionālā viedokļa aizvērt skolu, kas paredzēta 250 skolniekiem un apvienot ar muižas tipa ēku ar šauriem un drūmiem gaiteņiem, kuru es par skolu nesauktu, arī nav labākais risinājums, bet ''gudrajiem'' varas vīriem labāk ir skaidrs, kā rīkoties. Liels prieks arī par deputāta kungu no Dunavas (R.B.), kurš būdams patriots ir pirmais, kas runā par SAVAS skolas aizvēršanu. Drīzumā nebūs vairs nodokļu maksātāju šajā novadā, kas uzturēs ļoti svarīgos novada administrācijā notiekošos procesus. paldies.

  Atbildēt
 9. dunavai
  dunavai
  pirms 1 gada

  Nu nemuld! Galvenais faktors, kurš var noturēt cilvēkus laukos ir darbavietas. Ja nav darba, nav iztikšanas līdzekļu un nav līdzekļu ar ko palaist bērnus uz skolu. Punkts! Tagad laukos jauno ir maz un tie paši negrasās bērnus taisīt.

 10. Par Dunavu
  Par Dunavu
  pirms 1 gada

  skolniekiem un apvienot ar muižas tipa ēku ar šauriem un drūmiem gaiteņiem, kuru es par skolu nesauktu, arī nav labākais risinājums, bet ''gudrajiem'' varas vīriem labāk ir skaidrs, kā rīkoties. Liels prieks arī par Baloža kungu, kurš būdams patriots ir pirmais, kas runā par SAVAS skolas aizvēršanu. Drīzumā nebūs vairs nodokļu maksātāju šajā novadā, kas uzturēs ļoti svarīgos novada administrācijā notiekošos procesus. paldies.

  Atbildēt
 11. Skolas
  Skolas
  pirms 1 gada

  Priekš kam mums izglītība laukos vispār. Eiropai vajag darba spēku.

  Atbildēt

Pievienot komentāru