Eiropas dienā sadraudzības skolas izrāda kopīgu iestudējumu
ILZE BIČEVSKA

Aknīstes novadā 9. maija jeb Eiropas dienas svinības šogad tika svinētas Gārsenes kultūras namā, un šajā dienā ciemos pie Aknīstes vidusskolas audzēkņiem bija atbraukuši sadraudzības skolas - Jodupes valsts ģimnāzijas - audzēkņi un skolotāji. 
    Pirms pasākuma kultūras namā bija viktorīna „Iepazīsti Eiropu!”, tad kultūras nama zālē sanākušos patriotiskā garā uzrunāja agrākais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube, un pēc tam sākās šīs dienas galvenais notikums – abu skolu kopīgi iestudētās lugas „Egle – zalkšu karaliene” - uzvedums. 
     Nebūs pārspīlēti sacīts, ka šis bija ļoti labas kvalitātes iestudējums, kas izcēlās gan ar labu aktierspēli, vienkāršu, bet uzrunājošu scenogrāfiju, un, tā kā tā bija dziesmota izrāde, tajā skanēja tautiskas un tautiskā manierē dziedātas dziesmas lietuviešu un latviešu valodā, turklāt izpildītas labā līmenī, laba aranžējuma pavadībā. Iestudējumu kuplināja dejas, kā arī instrumentu – stabuļu un kokļu – spēle. Izrāde pamatā bija lietuviešu valodā, bet tās sižetu palīdzēja saprast video projekcija, kas visu lugas laiku bija redzama skatuves fonā (atsevišķu tekstu tulkojums latviešu valodā, videofilma ar dabasskatiem un saulgriežu svinēšanas ainām). 
     Luga rakstīta pēc lietuviešu tautas pasakas motīviem, un tā vēsta par jaunavu vārdā Egle, kura iziet par sievu pie Zalkša. Egle, kaut sākumā nelabprāt, seko līgavainim viņa zemūdens valstībā - jūrā. Izrādās, ka Zalkša pilī abiem dzīve izdodas laimīga, pasaulē nāk trīs bērni – divi dēli un meita. Līdz reiz, Egle, skumdama pēc savējiem, izlūdzas vīram atļauju paciemoties tēva mājās. Zalktis (liet. Žilvins), kaut nelabprāt, tomēr viņu palaiž ciemos, sievai pasakot slepenus burvju vārdus, ar kuriem viņu izsaukt, kad Egle un bērni vēlēsies atgriezties. 
   Ciemos visiem klājas labi, bet Egles brāļi paslepus izvilina šos burvju vārdus no Egles meitas, jo ir nolēmuši Žilvinu nogalināt, gribēdami, lai viņu māsa paliktu mājās. Kad Zalktis, viltvāržu brāļu pievilināts, iznāk no ūdens, Egles brāļi to sacērt gabalos. Egle ar bērniem velti sauc krastā savu vīru: sarkanām asinīm iekrāsotais jūras ūdens vēsta to, ka Žilvins ir gājis bojā. Egles meita atzīstas, ka noslēpumu izpaudusi. Bēdās māte pārvērš vienu savu dēlu par ozolu, otru – par osi, nodevīgo meitu – par papeli, bet pati pārvēršas par egli. Šis lietuviešu tautas pasakas sižets saistoši tika parādīts abu skolu audzēkņu un skolotāju kopīgi iestudētajā lugā.
     - Viss, ko redzējāt, ir mūsu pašu darbs no sākuma līdz beigām. Dziesmu pavadījumi un aranžijas ir gan pašu veidotas, gan iepirkti autordarbi. Lugas režisors ir mūsu ģimnāzijas mūzikas skolotāja Aurēlija Trasiyke, kas arī izpilda galveno – Egles lomu. Izrādē piedalās Jodupes ģimnāzijas audzēkņi, sākot no pirmās līdz divpadsmitajai klasei. Iestudējums iepriekš bija izrādīts trīs reizes, un šī ir ceturtā. Laika gaitā to esam uzlabojuši un papildinājuši. Šodien gan, ņemot vērā Gārsenes kultūras nama skatuves iespējas, uzstājāmies nepilnā sastāvā. Skolotāji, kuri palīdzēja iestudējumam tapt, kā arī paši piedalās šajā lugā, strādājuši no sirds kā īsti profesionāļi. Lina auduma tērpu izgatavošanā likām lietā agrākos krājumus, kā arī iegādājāmies jaunus, un te palīgā lūdzām sponsorus, - par iestudējuma „Egle zalkšu karaliene” tapšanu stāsta Jodupes ģimnāzijas direktora vietniece Virginija Sadauskiene. 
    Viņa sacīja siltu paldies Latvijas puses dalībniekiem: vidusskolas tautas deju kolektīvam „Ieleja” un skolotājam Aivaram Ielejam, dziedātājiem Ingas Kraševskas vadībā, kā arī bērnu deju grupiņai no bērnudārza „Bitīte” audzinātājas Intas Mežaraupes vadībā un Gārsenes kultūras nama vadītājai Kristianai Kalnietei par sadarbību, sagatavojot kultūras namu izrādes vajadzībām un gādājot par citām tehniskām lietām. 
    Lugas iestudējums ir ilgāka laika Aknīstes vidusskolas sadraudzības projekta ar Jodupes ģimnāziju rezultāts. 
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (4)

 1. Kļūmīte*
  Kļūmīte*
  pirms 10 mēnešiem

  Patriotiskos vārdus teica nevis Raimonds Graube, bet Saeimas deputāts Juris Vectirāns...

  Atbildēt
 2. Antra
  Antra
  pirms 10 mēnešiem

  Kļūda ar dejotājiem - tautas deju kolektīvs, kas uzstājās, ir vienkārši vidusskolas deju kolektīvs. "Ieleja" ir vidējās paaudzes deju kolektīvs, kas pasākumā nepiedalījās.

  Atbildēt
 3. Dulla Muša
  Dulla Muša
  pirms 10 mēnešiem

  Kas ta nu noticis rakstītājai - vienas kļūdas! Jāiet penzijā! :))

  Atbildēt
 4. lasītāja
  lasītāja
  pirms 10 mēnešiem

  nu šīs rakstītājas gabali bieži izceļas ar paviršību un kļūdām, kaut ko sagrābsta, nebūdama klāt pasākumos, un tad jau nav brīnums. Pirms kāda laika bija raksts par pasākumu Ritē kas veltīts kolhozu laikiem, tur tādas aplamības sarakstītas, brīnums ka neviens neaizrādīja jo avīzē kļūdu labojuma nebija

Pievienot komentāru