Globālā krīze un tās risinājuma veidi
AIJA VALDMANE

  Jēkabpils Valsts ģimnāzijā viesojās un ar ģeogrāfijas  skolotājiem un citiem interesentiem tikās Latvijas Universitātes ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docents, ģeogrāfijas zinātņu maģistrs Juris Paiders. Viņš ir bijis laikraksta «Dienas Bizness» galvenais redaktors, saņēmis dažādus Latvijas Preses  izdevēju un  redaktoru asociācijas apbalvojumus.
   J. Paidera prezentāciju tēma bija par globālo krīzi un tās risinājuma veidi; kādas ir dažādu  procesu ekonomiskās sekas; vai pasaulē ir iespējama bezgalīga izaugsme; izaugsmes saistība  ar iekšzemes  kopproduktu; kas notiks ar Latviju 2065. gadā; par demogrāfisko procesu  un migrācijas  ietekme uz Latviju u.c.  
Latvijas oficiālais stratēģiskais  mērķis ir sasniegt ES vidējo  iekšzemes kopproduktu (IKP) 2030. gadā. Izvirzās jautājums - kurā  gadā Latvija sasniegs ES vidējo līmeni labklājības ziņā un vai tas vispār notiks? Kurā gadā Ķīna un Indija sasniegs ASV 2014. gada pārticības līmeni?
     2015. gadā  uz zemes dzīvoja 7, 26 miljardi iedzīvotāju, bet Ķīnā –   1, 372 miljardi, Indijā – 1, 28 miljardi iedzīvotāju, savukārt ASV minētajā gadā – 321,8 miljoni cilvēku. Tātad - Ķīnā  un Indijā mīt 8, 23 reizes vairāk cilvēku, nekā ASV. Ja Ķīna un Indija 2015. gadā sasniegtu ASV šī gada pārticības  līmeni, tad abas minētās valstis patērētu 185 procenti no 2015. gadā uz zemes iegūtajiem resursiem. Lai Ķīna un Indija sasniegtu ASV pārticības līmeni, ir vajadzīgas divas zemes izmēra planētas. Bijušais Eiroparlamenta  deputāts, Itālijas politiķis Džuljeto Kjeza ir sacījis tā: »Lielā mērā mūsu problēmu cēlonis ir tas, ka civilizācijas izgudroja instrumentu, kas nefunkcionē un nekad arī nefunkcionēs pēc dabas likumiem. Mūsu civilizācija izgudroja naudu, bet naudu var reproducēt bezgalīgi. Reālajā pasaulē viss ir limitēts. Mēs dzīvojam ilūzijās, ka ekonomiskā   izaugsme turpināsies bezgalīgi. Taču mūsu planētas resursi ir ierobežoti. Ja tie ir ierobežoti, tad nav iespējama bezgalīga izaugsme. Resursu apjoms ir galīgs, tāpēc arī kaut kad tie tiks izsmelti un izaugsmei būs jāapstājas».
 
    Par to, vai planētas trūkstošos  resursus var aizstāt ar citiem, un vai ir iespējama bezgalīga izaugsme, lasiet laikraksta 25. aprīļa numurā.
 
D. Gagunova foto

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. vērotājs
    vērotājs
    pirms 1 gada

    ASV sāk tracināt jau Ziemeļkoreju. Vot te var izcelties globālā krīze, kurā tiksim ierauti visi. Ziemeļkorejai roku nedod, nospiedīs pogas acis nepamirkšķinot.

    Atbildēt

Pievienot komentāru