Jēkabpiliešus pārsteidz lielais nekustamā īpašuma nodoklis
INESE ZONE

Kā kārtējā domes sēdē deputātus informēja Jē­kabpils domes izpild­direktors Guntars Gogulis, iedzīvotāji ir saņēmuši paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokļa samaksu un daudzi ir pārsteigti par nodokļa apmēra pieaugumu, un sašutuši vēršas domē.
    Tas palielināts īpašumiem, kuros neviens nav deklarēts, ar nolūku veicināt iedzīvotāju deklarēšanos pilsētā. Pirmā pašvaldība, kas spēra šādu soli, bija Rīgas dome, un tagad piemēram seko citas. Jēkabpils dome, grozot saistošos noteikumos par likuma «Par nekustamā īpašuma nodokli» normu piemērošanu, pērn arī  ieviesa deklarēšanās nosacījumu, kas ietekmē nodokļa apmēru.
     Atbilstoši grozījumiem ar 2017. gadu Jēkabpils pilsētas administratīvajā teritorijā   nekustamā īpašuma no­dokļa likme par telpu grupām, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, ir 0,2% apmērā, ja taksācijas gada 1. janvārī plkst. 0.00 dzīvesvietā ir deklarēta vismaz viena persona. Savukārt, ja īpašumā ne­viens nav deklarēts, no­dokļa likme ir 1,5% ap­mērā. Divu vai vairāku dzīvokļu dzīvojamajām mā­jām, kas nav sadalītas dzīvokļa īpašumos, kā arī telpu grupām nedzīvojamajās ēkās, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, nodokļa likmi 0,2% apmērā piemēro, pieņemot, ka vienai dzīvesvietu deklarējušai personai piekrīt 50 m2 no nekustamā īpašuma daļas, kas netiek izmantota saimnieciskās darbības veikšanai.
      BD plaši informēja par diskusijām pašvaldībā šī lēmuma pieņemšanas sakarā, kā arī par tā pieņemšanu. Arī G. Gogulis uzsvēra, ka gan pašvaldība, gan plašsaziņas līdzekļi snieguši informāciju, bet acīmredzot iedzīvotāji tai neseko un daudzi to nav zinājuši un tagad ir pārsteigti. Tagad daudzi, uzzinājuši nodokļa likmes palielinājuma iemeslu, aši piedeklarējoties dzīvesvietās un nākot uz domi prasīt piemērot 0,2% likmi. 
     Deputāti uzsāka diskusiju par šo jautājumu. De­putāts Aigars Nitišs atgādināja, ka Rīgā taču bijusi cita situācija. Cilvēkiem vispirms dota iespēja līdz 1. martam piedeklarēties, un, ja to izdarīja, varēja dabūt no-dokļa pārrēķinu. Vai Jē­kab­pilī nevarot rīkoties tāpat, jo nevarot prasīt, lai visi iedzīvotāji seko līdzi itin visiem saistošajiem noteikumiem un to izmaiņām. Viņam piekrita Kaspars Skruzmans, sakot, ka nevar taču tagad sodīt cilvēkus par to, ka laikus nav pamanījuši noteikumu grozījumus. Kristīne Ozola viņam atgādināja, ka vienkārši tāpēc, ka deputātu vairākums paši taču tā nolēmuši.
      Domnieku labvēlīgo noskaņojumu piebremzēja Finanšu un ekonomikas nodaļas vadītājas Gitas Kalnietes skaidrojums, ka noteikumi neparedz nodokļa pārrēķina iespēju. Šogad visam jāpaliek kā ir. Izmaiņas varētu pieņemt tikai attiecībā uz nākamo gadu. Savukārt Rīgā bijusi cita situācija, jo tad vēl pilnībā nedarbojusies programma, kas ļauj automātiski 1. janvārī piefiksēt situāciju ar deklarēšanos. Viņa piebilda, ka, diskutējot par pārrēķina iespējām nākotnē, esot jāņem vērā tas, ka cilvēki darot arī tā, ka piedeklarējas, saņem pārrēķinu un tad atkal izdeklarējas. Ar to arī diskusija aprima. Tomēr vienojās, ka jāanalizē, cik tad ir lūgumu veikt pārrēķinu. Ja nav daudz, tad viss var palikt kā ir, ja kādi 300, tad jādomā, ko darīt šogad vai vismaz nākamgad.   
 
Fakti
 • Likums dod pašvaldībai tiesības noteikt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) no 0,2 līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, taču virs 1,5% tikai tad, ja īpašums nav uzturēts kārtībā, piemēram, ir grausts.
 • Pamatlikmes mājokļiem ir: 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56915 eiro; 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56915 eiro, bet nepārsniedz 106715 eiro; 0,6% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106715 eiro.
 • 2017. gada NĪN aprēķinam izmanto 2016. gadā noteikto kadastrālo vērtību bāzi.
 • Kadastrālo vērtību īpašumiem 2017. gadā var atrast portālā www.kadastrs.lv. Informācija ir bez maksas. 
 • Tā kā likums nosaka plašas tiesības pašvaldībām nodokļa piemērošanā, tad arī likmju šķēres praksē ir platas — no 0,2% līdz 1,5% — un atbilstoši maksājumu atšķirības ir lielas. Piemēram, ja dzīvoklī, kura kadastrālā vērtība ir 15000 eiro, ir deklarēts vismaz viens iedzīvotājs, nodoklis būs 30 eiro. Ja dzīvoklī neviens nav deklarēts, nodoklis būs 225 eiro.

Saistītais raksts:

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (9)

 1. mjā
  mjā
  pirms 1 gada

  Ja nav daudz, tad viss var palikt kā ir, ja kādi 300, tad jādomā, ko darīt šogad vai vismaz nākamgad:))) Apmēram tik vajag balsis,lai vienu deputātu ievēlētu?

  Atbildēt
 2. vērotājs
  vērotājs
  pirms 1 gada

  Sak, noskatījušies no Rīgas domes. Nerealizējiet sliktus piemērus!!! Tā jau cilvēki no šīs politikas ir izģērbti pliki, tautas kalpi cilvēkiem jau ādu sākuši dīrāt! Tad par ko lai balso? Visi deputāti metami pār vienu kārti, tolka nav ne no neviena. Jāstrādā ir tautas labā, nevis jāiet pret tautu! Nu galīgi z/b.

  Atbildēt
 3. aha
  aha
  pirms 1 gada

  pensionāri atkal balsos par tiem pašiem, tikai pēc tam nau ko gaudot

  Atbildēt
 4. jāņonkulis
  jāņonkulis
  pirms 1 gada

  Bagātie raud? Kas tie par plikajiem ar vairākiem īpašumiem,cilvēki ieguvuši īpašumus,kļuvuši par saimniekiem,bet domāšana vēl padomju ko darīt nezina.Pārdot negribas,naudas tāpat pietiek,izīrēt pinķerīgi. Domes lēmums bija prātīgs,piespiedīs cilvēkus rīkoties.

  Atbildēt
 5. b..et
  b..et
  pirms 1 gada

  Zini ko, tā tava dome jāpiespiež ir strādāt par labu iedzīvotājiem.

 6. fantomass
  fantomass
  pirms 1 gada

  Paskat cik Dome izvērsusi aktīvu solīšanu pirms vēlēšanām. Nu tik cels jaunu tiltu, Tiesu namu un sporta halli. Tādi solītāji... Bet no iedzīvotājiem plēš pēdējo ādu nost,- apkure dārgāka, īpašuma nodoklis pacelts. Viss jēkabpiliešu labā. Spējiet tik maksāt

  Atbildēt
 7. santa
  santa
  pirms 1 gada

  Man vispar liekas ta ir nekauniba lielakaja meraa... Tas ir mans privatipasums....ta ir mana zeme privatizeta....tur es dzivoju....pilseta man neko nav iedevusi un kafa sakaraa tagad jamaksa tadi nodokli....pilsetai naudas nav...tad ka jus saimniekojat vai izsaimniekojat naudu jautajums...man savs budzets jasaplano lai butu iztika un lai samaksatu jums pasvaldiba

  Atbildēt
 8. teetis
  teetis
  pirms 1 gada

  man tas jaunais tilts nav vajadzīgs, ja lai to uzceltu jāceļ jau tā lielie nodokļi

  Atbildēt
 9. pareizi
  pareizi
  pirms 1 gada

  pilnīgi atbalstu domes rīcību, visādi tipa jaunbagātnieki sagrābušiesdzīvokļus, tos izīrē, neslēdzot līgumus un pelna brangu naudu no īrniekiem, a par atkritumiem un apsaimniekošanu viņu vietā jāmaksā kas tajās mājās dzīvo oficiāli. VIDam vajadzētu pakratīt arī tos izīrētājus

  Atbildēt

Pievienot komentāru