Iespējams, ka nākošgad rīkos aptauju, kādu egli vēlas jēkabpilieši
Inese Zone

Galvenā pilsēta egle, kas šogad nav tradicionāla, bet plastmasas, izraisījusi diskusijas sabiedrībā. Vieni to vērtē pozitīvi un uzskata, ka egle ir pievilcīga, turklāt labi iederas Vecpilsētas laukuma dekorāciju kopainā. Citi kategoriski iebilst pret plastmasas egli, jo jāpieturas pie tradīcijām un tikai dabiska egle varot garantēt īstu Ziemassvētku sajūtu. 
    Diskusija izraisījusi interesi arī par rotājumu un egles izmaksām. BD lasītāji vaicā, vai nav tā, ka egle no meža izmaksātu lētāk nekā nomātā mākslīgā egle? Kā zināms, par uzstādīto egli nomas maksa ir 13 000 eiro. Internetā pieejamā informācija liecina, ka 11 metrus garu mākslīgo egli, kāda uzstādīta Vecpilsētas laukumā, var nopirkt par aptuveni 6 000 eiro. Cilvēki vaicā, cik tad izmaksāja atvest egli no meža un to izrotāt?
     Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps atzīst, ka viņam bijusi ideja par citādu pieeju Ziemassvētku rotājumiem.
     -Kāpēc ne tā, kā ierasts, jo arī pašvaldība ir nedaudz citāda, un es dažādā ziņā mēģinu darīt kaut ko savādāk, nekā tas ir bijis daudzus pēdējos gadus. Par svētku noformējumu diskusijas ir bijušas vienmēr, arī citos gados: te egle par mazu, te šķība. Šogad pamēģinājām kaut ko radikāli citādu, skaidri apzinoties, ka ne visiem tas ies pie sirds. Iegādāties mākslīgo egli nebūtu jēgas, jo, gribējās redzēt, kāda būs attieksme - vai cilvēki to pieņems vai nē. Ja nepieņems, nākamgad meklēsim citu variantu. Vēl taču ir citas iespējas,  kaut vai taisīt egli no daudzām mazām eglītēm. Ir daudz dažādu formu un konstrukciju, kā Latvijā un pasaulē veido egles. Ja runājam par naudas summām, tad dome bija izsludinājusi konkursu par 17 pozīcijām kopā - egli un visiem citiem rotājumiem pilsētā. Uzvarēja piedāvājums par 37 000 eiro bez PVN. Vēl bija otrs piedāvājums, bet tas bija par 27 000 eiro dārgāks. Egles atvešana no meža izmaksāja aptuveni 5 500 eiro, tad vēl būtu jārēķina klāt  rotājumu izmaksas, maksa par  uzstādīšanu un novākšanu. Tā kā iepirkums bija kopīgs ar vairākām pozīcijām, nevaru pateikt, cik atsevišķi izmaksāja mākslīgā egle un cik - tās rotājumi, bet rotājumu izmaksas ir aptuveni 25% līdz 30% no kopējām egles izmaksām. Tātad, ja saskaita no meža atvestās egles un rotājumu izmaksas, tad tā izmaksātu tikai par kādiem dažiem tūkstošiem lētāk. Šī gada rotājumu izmaksas nevar salīdzināt ar iepriekšējo gadu, jo tad tika izmantoti rotājumi, kas palikuši no citiem gadiem, salasot visu kopā. 
      Manuprāt, pilsēta šogad ir krāšņāka. Egle, manā skatījumā, ir pievilcīga un tumšajā laikā labi izskatās. Esmu dzirdējis dažādus viedokļus. Arī pēc egles iedegšanas uz laukuma prasīju vērtējumu. Vieniem patika, citiem –  nē. Lai paiet laiks, lai cilvēki apskatās, un tad portālā varam aptaujāt iedzīvotājus, kādu egli viņi vēlas, 2021. gadu sagaidot. Tāpēc arī nebija jēgas pirkt mākslīgu egli, jo svarīgi noskaidrot, kas patīk iedzīvotājiem, – skaidro Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps. 
    Pirms rotājumu uzstādīšanas izskanēja informācija, ka tiem visā pilsētā jāiedegas reizē ar egli – 6. decembrī. Taču tā nenotika, un tāpat kā citus gadus daļu uzstādīja un iededza pēc tam.
     A. Kraps skaidro, ka situācija ir konstatēta, ar uzdoto neesot ticis galā  uzņēmums SIA «AM Noma», ar kuru pašvaldība noslēgusi līgumu par dekoru nomu un uzstādīšanu.
    -Latvijā nav daudz uzņēmumu, kas sniedz šādus pakalpojumus. Viņi skrien pa visām pilsētām: uzliek vienā vietā, tad citā. Protams, ka tas nav patīkami, jo uzstādījums bija cits. Mēs piemērosim līgumsodu uzņēmumam par tām dienām, kas tika iekavētas. Arī nākamgad iepirkums par Ziemassvētku dekoru nomu ir jāveic ļoti agri, kā to darījām šogad, jo tad ir lielāka dekoru izvēle, bet dekoru uzstādīšanu būs jāuztic kādam no pašvaldības uzņēmumiem, kas varētu tikt galā laikus. Dekorus varētu uzstādīt krietni agrāk, bet iedegt reizē ar svētku egles iedegšanu, – secina Aivars Kraps.
 
D. Gagunova foto

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

 1. foto-grāfs
  foto-grāfs
  pirms 10 mēnešiem

  Fotogrāfam cepums. Vecpilsētas laukumam pareizs rakurss izvēlēts. š.g. egle ir daudz mirdzošāka un skaistāka kā citus gadus.

  Atbildēt
 2. kaut kā tā
  kaut kā tā
  pirms 9 mēnešiem

  Egle ir ļoti kompakta un skaista. Tikai nomas maksa ir bezkaunīgi dārga, kas ir, tas ir. Dome nākošgad varētu nopirkt savu egli. Un vienreiz par visām reizēm varētu iestādīt jaunu, smuku pilsētas eglīti.

  Atbildēt
 3. A
  A
  pirms 9 mēnešiem

  Piedalies konkursā citus gadus un piedāvā lētāku variantu! Kas tev to prieku liedz? Citam pateikt, ka vajag lēti nozīmē pateikt, ka nevajag maksāt nodokļus un strādniekiem algas.

 4. B
  B
  pirms 9 mēnešiem

  Negudrojies. Viņi neizdarīja darbu pēc līguma, kam sekos līgumsods. Pie mums Jēkabpilī viss maksā pārspīlēti dārgi. Atraduši kormušku no kā baroties.

 5. 123
  123
  pirms 9 mēnešiem

  Rotājumi ļoti skaisti, spoži, tikai aiz tiem egle nav redzama,

  Atbildēt
 6. nu nemuldi
  nu nemuldi
  pirms 9 mēnešiem

  Dienā egle ir ļoti labi redzama. Ja kas nepatīk, ej uz mežu egles skatīties.

 7. 123
  123
  pirms 9 mēnešiem

  Kur tas šedevrs ražots Ķīnā vai Vjetnamā ?

  Atbildēt

Pievienot komentāru