Ģimenes ārsts gripas eksprestestu nepiedāvā
ILZE BIČEVSKA

«Brīvajā Daugavā» vērsās kāds lasītājs, lai pastāstītu par situāciju jautājumā ar gripas eksprestestiem, kad viņš bija vērsies pie kāda Jēkabpils poliklīnikas ģimenes ārsta, pie kura vedis savu piecgadīgo mazdēlu. 
 
Grib zināt skaidri – ir gripa vai nav?
    – Puika bija saaukstējies, un, tā kā patlaban ir izsludināta gripas epidēmija, vēlējāmies pēc iespējas ātrāk tikt skaidrībā, vai tā ir gripa vai parasta saaukstēšanās. Biju lasījis internetā par tādiem gripas eksprestestiem un gribēju, lai arī manam mazdēlam tas tiktu veikts. Taču ģimenes ārste atbildēja ap­mēram tā: «Un ko jums tas dos?»  Esmu dusmīgs, jo kāpēc gan pie ārsta, lieki nestaigājot apkārt (tādā veidā apdraudot arī citus), mēs nevarētu ātri tikt skaidrībā par saslimšanas cēloni? Kam tad ir izgudrotas šīs modernās lietas, ja pie tām grūti tikt? Starp citu, internetā atradu, ka, ja tiek precīzi konstatēts, ka saslimšana ir tieši gripa, tad tādā gadījumā būtu jālieto konkrētas zāles – recepšu medikaments, ko, protams, bez ārsta receptes iegūt nevar. Tas, pirmkārt. Otrkārt – kā ārsts bez analīžu veikšanas vispār var noteikt to, ir pacientam gripa vai nav? – pikti jautā zēna vectēvs.
     Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mā­jaslapā rakstīts, ka gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, tā atšķiras ar iz­platīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. To dēļ gripas epidēmijas laikā 2–5 reizes pieaug hospitalizāciju skaits un cilvēku vēršanās biežums pēc medicīniskās palīdzības.
     Paturot prātā norūpējušamies vectēva loģisko vēlmi ne tikai ātrāk tikt skaidrībā par mazdēla saslimšanas iemeslu, bet arī lieki negrozīties sabiedriskās vietās, tā aplipinot citus, palūkojamies, kas SPKC mājaslapā tiek ieteikts ar gripu jau saslimušajiem. Te sacīts: «Ja parādās gripas simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, drebuļi, galvassāpes, sauss klepus, sāpes aiz krūšu kaula, «kaulu laušanas» sajūta), palieciet mājās – neapmeklējiet darbu, skolu vai publiskus pasākumus un konsultējieties ar ārstu».
    Tad ko darīt zēna tuviniekiem, ja viņi tomēr vēlas tikt skaidrībā, vai puikam ir gripa vai, piemēram, vien augšējo elpceļu saslimšana? 
    – Mēs tomēr to gribējām zināt tik un tā, un, tā kā ģimenes ārstei eksprestesta nebija, devāmies uz «E. Gulbja laboratorijas» Jē­kabpils filiāli, kur par nedaudz vairāk kā septiņiem eiro to veicām, – stāsta mūsu lasītājs. Iespējams, tāpēc, ka analīze tika nodota pēc pusdienlaika, atbilde pienāca tikai nākamajā dienā, un, par laimi, mazajam zēnam ziņa bija labvēlīga – tā nebija gripa, ko arī viņa tuvinieki vēlējās zināt. 
 
Pilns teksts – 21. janvāra "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 21. janvāra numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Ome
    Ome
    pirms 8 mēnešiem

    Varbūt labāk norūpējies vectēvs būtu mazdēlu savakcinējis pret gripu. Būtu lietderīgāks naudas ieguldījums, nekā pie katra vīrusa baidīties ir gripa vai nav.

    Atbildēt

Pievienot komentāru