Ir dārgi un lētāk nebūs
SARMĪTE RUTKA

Iedzīvotāji, kas savus mājokļus apkurina ar malku, piedzīvo grūtus laikus. Pērn ieilgušo lietavu dēļ mežu izstrādātāji daudzviet nevarēja iekļūt pielijušajos mežos, radās malkas deficīts, un strauji kāpa tās cenas. Cilvēki, kā nu varēdami sagrabinājuši kurināmo šai ziemai, cerēja uz pavasari, bet nekā! Malkas cena kāpa gan pavasarī, gan vēl arī tagad – vasarā, un nu jau par 3 m garu neskaldītu malku jāšķiras vidēji no 30 eiro par kubikmetru. Turklāt vēl arī jāmeklē, kas piegādās pat par tādu cenu.
        Komentēt situāciju malkas tirgū, kurināmā dārdzības iemeslus un izteikt nākotnes prognozes lūdzu vienam no SIA «Ošukalns» vadītājiem Aldim BUKAM:
– Pašreizējo augsto malkas cenu līmeni nosaka vairāki faktori. Pirmkārt, Latvijā ir daudz un kļūst arvien vairāk dažādu granulu rūpnīcu, kuru darbības izejmateriāls ir koksne. Lielākoties šīs rūpnīcas pieder ārzemniekiem, kuri «spēlē lielajos tirgos» un, domāju, vēl ilgi varēs noturēt augstas malkas iepirkuma cenas. Vēl arī pasaules tirgū ir strauji augusi papīrmalkas cena. Paš­reiz izskatās, ka šī augstā cena tāda arī saglabāsies, un tas nozīmē, ka iedzīvotājiem jādomā, kā pāriet, piemē­ram, uz brikešu apkuri.
     Lai gan arī šķeldas cena ir cēlusies, tomēr A. Buks uz­skata, ka apkures maksa pilsētā pagaidām nepalielināsies – turklāt tikko izsludināts tās samazinājums. Cita situācija ir ar mazajām paš­valdībām, kur vēl izmanto malkas apkuri – tur tāpat kā privātmāju īpašniekiem no­teikti esot jādomā par pāreju uz lētāku kurināmo – šķel­du vai skaidām.
      Arī a/s «A-Banders» vadītājs Aigars BANDERS, kurš mūspusē zināms kā skaldītas malkas piegādātājs, atzīst, ka šogad realizē šo kurināmo tikai saviem ilggadējiem klientiem, turklāt notur zemu cenu. – Tā ir kā pateicība par ilgstošo sadarbību. Tā varu darīt tādēļ, ka izstrādāju tikai paša mežus – man tie nav jāpērk par bar­gu naudu. Protams, šajā situācijā pie vainas ir ļoti aug­stās papīrmalkas cenas pasaules tirgū un daudzās granulu rūpnīcas. Nepietiek viņiem izejmateriālu. Tādēļ arī pilnīgi nav skaidrs, vai malkas cena nākotnē samazināsies vai arī tiks uzturēta tāda pati vēl ilgāku laiku. 
    Savukārt Edgars MITRIS no SIA «Dižmežs» situāciju malkas tirgū raksturo kā ļoti sarežģītu: – Šī pilnīgi noteikti nav normāla malkas cena. Tā ra­dusies galvenokārt pērnās slapjās vasaras dēļ, kas tāda bija visā Baltijas  jūras reģionā. Turklāt tai sekoja auksta un gara ziema. Mal­kas krājumi tika iztukšoti pil­nībā, un kopš pavasara vēl aizvien nevar uzkrājumus atjaunot iepriekšējā apjomā. Uzskatu, ka ar pa­vasari visam vajadzētu at­griezties normālās sliedēs, malkai vajadzētu maksāt ap 20 eiro par kubikmetru. Tomēr simtprocentīgi cerēt uz to nevar, jo diemžēl ir ļoti grūti saprast, kā viss notiks, kāda būs ziema utt. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. īpaši stulbs
  īpaši stulbs
  pirms 1 gada

  Jā, tā nu būs, ka lauciniekiem būs jāmūk uz Jēkabpili dzīvot.

  Atbildēt
 2. vērotājs
  vērotājs
  pirms 1 gada

  Afigeļi par tādu naudu tirgot malku.

  Atbildēt
 3. zinātājs
  zinātājs
  pirms 1 gada

  Gribētos zināt, kāpēc regulators neiejaucas?

  Atbildēt

Pievienot komentāru