Domes vadība ārkārtas preses konferencē informē par situāciju ar Covid – 19 Jēkabpilī
INESE ZONE

Pēc tam, kad inficēšanās ar Covid – 19 bija konstatēta vairākiem Jēkabpils reģionālās slimnīcas mediķiem un saslimušo skaits Jēkabpilī strauji palielinājās, domes vadība 24. oktobrī rīkoja preses konferenci, lai informētu par situāciju un preventīvajiem pasākumiem.
 
   -Ja atskatāmies uz šī gada martu, kad sākās ārkārtas situācija, un septiņiem mēnešiem kopš tā laika, toreiz Covid – 19 infekcija Jēkabpilī un apkārtējos novados tika konstatēta maz un izplatījās lēni. Diemžēl pēc infekcijas uzliesmojuma Ābeļu pamatskolā, kas bija oktobra sākumā, situācija pilsētā un novados divu pēdējo nedēļu laikā ir kardināli mainījusies. Šobrīd (24. oktobra dati) pilsētā ir 47 inficētie. Diemžēl slimība sāka izplatīties skolās, slimnīcā un citur un situācija, manuprāt, sāka palikt nekontrolējama. 40 dienu laikā slimības statistika pie mums sāka strauji tuvoties sliktākajiem rādītājiem valstī. To redzot, pašvaldība aktīvi komunicēja ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) darbiniekiem. Meklējām risinājumu, kā ierobežot slimību reģionā. Pēc garām sarunām 23. oktobrī tika pieņemts lēmums ievērojami palielināt testēšanas apjomu, un izpilddirektors ir izdevis atbilstošu rīkojumu. 26. un 27. oktobrī visās mūsu skolās pedagogiem un tehniskajiem darbiniekiem, kā arī sociālajiem darbiniekiem un policistiem tiks veikti siekalu testi. Tie būs ap 600 testi. Šādu rīcību ieteica SPKC, jo viņi redz izplatības ķēdes par kurām pašvaldībai nav tik sīkas informācijas, un viņi ieteica testēt šīs trīs kategorijas. Mēs saprotam, ka pēc testu rezultātiem saslimšanas radītāji ies uz augšu, bet mēs no tā nebaidāmies, jo tad kopā ar SPKC varēsim objektīvāk lemt, kādas darbības ierobežot, lai mazinātu saslimstības izplatību, - informēja Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps.
Viņš stāsta, ka no pirmdienas, 26. oktobra skolas gaitas klātienē atsāks 1. līdz 6. klašu skolēni, bet 7. – līdz 12. klašu audzēkņi turpinās mācīties attālināti. Apmēram 28. oktobra pēcpusdienā būšot zināmi visu siekalu testu rezultāti, un tad trešdienas vakarā vai ceturtdien lems, kā rīkoties tālāk. 
-Viss ir atkarīgs no testa rezultātiem. Sazinoties ar SPKC lemsim, vai kādai skolai vai klasēm pilnībā pāriet uz attālinātām mācībām. Varbūt situācija nebūs tik slikta, un tas nebūs jādara, - sacīja Aivars Kraps. 
Viņš informē, ka no 27. oktobra pilnībā tiks pārtrauktas aktivitātes jaunajā multihallē. Plānots vienoties ar profesionālā sporta komandām, lai vismaz divas nedēļas Jēkabpilī nenotiktu arī augstākā līmeņa sacensības, lai spēles pārceļ ārpus Jēkabpils. A. Kraps skaidro, ka 47 inficētie atbilstoši pret pilsētas iedzīvotāju skaitu SPKC skatījumā ir kritisks daudzums. Ja nekas netiks darīts, nākšot klāt vēl desmitiem saslimušo. Tāpēc visi šie ierobežojumi vismaz divu nedēļu garumā ir noteikti, lai to nepieļautu. 
Runājot par siekalu testu nepieciešamību, Jēkabpils pašvaldības izpilddirektors Guntars Gogulis skaidro, ka mērķis ir konstatēt tos vīrusa pārnēsātājus, kuriem nav slimības pazīmju, bet viņi var izplatīt infekciju, un izolēt uz 10 dienām. Pētījumi pierādot, ka pēc tam viņi vairs nevar inficēt citus. 
    -Tas ir preventīvs pasākums ar domu, ka tā augļus varētu just pēc divām nedēļām, kad  varētu apstāties vīrusa izplatība. Lielākās riska grupas, ko min SPKC, arī pie mums ir skolas un sociālais dienests, tāpēc arī siekalu testu veiks visu skolu, arī Mūzikas, Mākslas un Sporta skolas un Bērnu un jauniešu centra darbiniekiem, sociālajiem darbiniekiem un pašvaldības policistiem. Testēšana notiks tā, ka no laboratorijas atvestos testus darbiniekiem izdalīs un pēc tam paraugus savāks iestādes vadītāja norīkotas personas un nodos pārbaudei laboratorijā. Ceram, ka nākamnedēļ operatīvi saņemsim testu rezultātus. Gribētu minēt, ka aktīvi esam rīkojušies jau no 9. oktobra, ierobežojot sacensības, komandējumus un darba braucienus, tai skaitā skolēnu mācību braucienus. Domāju, ka šis lēmums ir devis labus rezultātus, samazinot slimības izplatību. Bet nu esam spiesti spert nākamos soļus. Pozitīvi ir tas, ka situācija bērnudārzos ir stabila. Paldies par to bērnudārzu vadītajiem. Analizējot situāciju secinājām, ka bērnudārzu kolektīvi ir raduši gādāt par higiēnu un epidemioloģisko drošību un ļoti nopietni uztver šo preventīvo darbu, - stāsta Guntars Gogulis. 
BD vaicāja, kāpēc netiek testēti pašvaldības darbinieki, kas taču arī ir kontaktā gan ar sociālajiem darbiniekiem,  skolu un pašvaldības policijas darbiniekiem? G. Gogulis atbild, ka tika vērtētas riska grupas un skatītas saslimšanas ķēdes un konstatēts, ka visriskantākā grupa ir skola, jo tur notiek lielāka cilvēku plūsmas krustošanās. Savukārt drošības prasības attiecībā uz pašvaldības darbiniekiem tikušas noteikts sākoties slimības izplatībai. Ieviests attālinātais darbs un ierobežojumi darbinieku skaitam kabinetos, un tas ir devis rezultātu, jo no 9. oktobra nav saslimšanas gadījumu darbinieku vidū. Daži darbinieki esot zināmi ka saslimušo kontaktpersonas, bet  saskarsme ir notikusi ārpus darba kolektīva. Turklāt to, cik personu un ko testēt nosakot SPKC.  
     BD interesējās, vai saslimšana nav konstatēta pilsētas amatierkolektīvos? G. Gogulis informēja, ka vienā kolektīvā ir konstatēts viens inficēšanās gadījums, kas ir saistīts ar uzliesmojumu Ābeļu pamatskolā. Rezultātā dažiem domes darbiniekiem nācies doties pašizolācijā, lai novērstu iespējamo apdraudējumu. 
Domes vadība informēja arī par situāciju Jēkabpils reģionālajā slimnīcā.
      -Kad no slimnīcas valdes tika saņemt informācija, ka vienam no personāla ir konstatēta Covid – 19 infekcija, nekavējoties tika apzinātas visas kontaktpersonas un  nosūtītas pašizolācijā, kā arī veikti nepieciešamie dezinfekcijas pasākumi. Pozitīvie testi kontaktpersonām tika konstatēti jau atrodoties pašizolācijā. Valde ir informējusi, ka šajā situācijā ir veikta personāla rotācija, lai varētu pacientiem nodrošināt pakalpojumus. No SPKC ir zināms, ka slimnīcas darbinieku inficēšanās pirmavots ir inficēts pacients. Par citiem inficētiem slimnīcas pacientiem nav informācijas. SPKC ir norādījusi, ka situācija slimnīcā ir pilnībā kontrolēta, jo ir zināms infekcijas avots un kontaktpersonas ir izolētas. Tāpēc ieteikts pievērst uzmanību situācijai sabiedrībā, ņemot vērā saslimstības pieaugumu pilsētā. Tas, ka situācija šobrīd ir kontrolēta, nenozīmē, ka slimnīcas valde var atslābt, jo viņi ir riska grupa, sava darbības profila dēļ. Tāpēc viņiem ikdienā jārīkojas atbildīgi, veicot preventīvos pasākumus. Pieredze liecina, ka slimības izplatība pilsētā ir cilvēku paļāvības, ka ar viņiem gan nekas nenotiks, sekas. Bīstamākais ir tas, ka ar tādu paļāvību cilvēks nav piesardzīgs un apdraud pārējos. Tāpēc, neskatoties  uz konspirācijas teorijām, kas valda pasaulē, ka vīrusa nav, kamēr nav zināms, kā to pilnībā ierobežot, būtu jāseko infektologu norādījumiem, un jārūpējas par sevi un citiem, lietojot masku nekontaktējoties bez vajadzības un ievērojot higiēnas pasākumus, - sacīja Guntars Gogulis.
     -Līdz šim pilsētā bija runas, ka neviens nezina kādu saslimušo. Nu diemžēl kādu zina vai katrs. Arī no mūsu vairāk nekā 40 inficētajiem ne visi izslimo viegli. Ir tādi, kam slimība norit vidēji smagi vai pat iet uz ļoti smagas norises pusi.  Man bija saruna ar mediķi, kurš  teica: šķita ka tas ir tālu, bet, kad redzi kā tavā acu priekšā saslimst kolēģi, sajūta ir pavisam cita. Jāsaprot, ka notiekošais nav kaut kur Ķīnā vai Rīgā. Diemžēl tas notiek tepat Jēkabpilī, - G. Goguļa sacīto papildināja Aivars Kraps 
      Jautāts, vai kādam slimnīcas darbiniekam vēl tiek gaidīts testa rezultāts, A. Kraps stāsta, ka visu testu atbildes ir zināmas un visa saslimstības ķēde tā jau ir izieta. Taču nevarot izslēgt, ka pēc nedēļas situācija var būt cita, un slimnīcas darbiniekiem nāksies veikt siekalu testus.
      A. Kraps minēja, ka vēlas pateikt paldies SIA “Tavol” vadītājai Tatjanai Afanasjevai, kura, uzzinot par situāciju Jēkabpils slimnīcā, ir uzdāvinājusi slimnīcai 500 īpaši drošus respiratorus, ko uzņēmums piegādā visā Baltijā. 
     -Cienījamie jēkabpilieši un novadu iedzīvotāji, slimība Jēkabpilī ir sasniegusi augstu vilni, un tāpēc mums ir operatīvi jāpārkārto savi ieradumi un ikdienas gaitas. Saprotu, ka jaunas piesardzības prasības var radīt neērtības, bet aicinu iedzīvotājus izprast situāciju un tās ievērot, lai visi kopā varam uzvarēt slimību. Aicinu ievērot higiēnas prasības, divu metru distanci, dezinficēt rokas, lietot maskas sabiedriskās vietās  un neapmeklet vietas, kur pulcējas vairāk cilvēku. Atgādinu, ka tad, ja kādam ir Covid -19 pazīmes, vajag nekavējoties informēt ģimenes ārstu. Novēlu visiem labu veselibu, spēku un izturību šajā grūtajā laikā, - sacīja Aivars Kraps.  
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. bailīgais
  bailīgais
  pirms 1 mēneša

  izkapts švīkst pa Jēkabpils ielām.

  Atbildēt
 2. ūpis
  ūpis
  pirms 1 mēneša

  cerams ka ābeļu pūcīte naktīs labi guļ jo faktiski no viņas viss sākās,

  Atbildēt
 3. A
  A
  pirms 1 mēneša

  Zini, kaut tu covid ar komplikācijām dabūtu uz ielas kādam slimam garām paejot! Vai skolotāja covid no Ķīnas atveda? Kāds taču viņu nejauši aplipināja. A tev pašam covid tests ir negatīvs? Nav! Tad turi muti!

Pievienot komentāru