Izmaksu palielināšanās skar gan iesāktos, gan šogad plānotos projektus
Inese Zone

Jēkabpils novada domes vadība atzīst, ka vispārējā cenu kāpuma ietekme ir būtiska. Par šo jautājumu deputātus finanšu komitejas sēdē informēja domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības jautājumos Kārlis Stars.
      – Pašvaldībā ir saņemti iesniegumi par izmaksu indeksāciju praktiski no visiem būvuzņēmējiem, kuriem ir uz šo gadu pārejošie līgumi. Iz­maksas kāpušas no 15% līdz 30%. Situācija ir tāda, ka indeksācija kā tāda netiek piemērota, ja vien tā nav bijusi paredzēta līgumā. Protams, tas ir fakts, ka ir pieaugušas ma­teriālu izmaksas, sevišķi pēc 24. februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā. Kopš kara sākuma ir augušas dīzeļdegvielas, bitumena un metāla materiālu cenas. Faktiski arī materiālu pieejamība ir slikta. Risinājums, uz ko norāda Finanšu un Ekonomikas ministrija, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra un Iepirkumu uzraudzības birojs, ir tāds, ka katru līgumu un katru gadījumu mēs skatāmies atsevišķi. Prasām pamatojošo dokumentāciju, kas pierāda materiālu sadārdzinājumu, un katru prasību risinām atsevišķi. Finansēju­ma modelis šādos gadījumos ir tāds, ka ES fondu līdzfinansētajos projektos, ja ir ietaupījums, strādājam pie tā, lai iekļautu sadārdzinājumu attiecināmajās iz­maksās. Ja ietaupījuma nav, tad palielinām kopējo izmaksu summu, un pašvaldībai nāksies ņemt papildu kredītu. Veicam darbības, lai tas neatstātu slodzi uz budžetu, tāpēc tas ir skrupulozs process, un projektu vadītāji pie tā strādā. Pir­mais pieprasījumu vilnis, kas nāca no būvniekiem, bija bez pamatojuma – ar vienu frāzi,  ka viss ir kļuvis dārgāks. Nav tā, ka mums pa­saka: ir sadārdzinājums, un mēs uzreiz dodam, cik tikai grib. It sevišķi ar divu gadu līgumiem (garāku mums šobrīd nav) būvuzņēmējam ir jārēķinās ar ikgadējo inflāciju, tāpēc tā atbildība ir abpusēja, – stāsta Kārlis Stars. 
Atbildot uz jautājumu, vai šajā situācijā būvnieki objektos, piemēram, ielās, atsāks darbus paredzētajā laikā, K. Stars atbildēja, ka tas taču esot labais tonis, un to paredz līgumi, ka uzņēmēji izklāsta problēmu un pašvaldība uzklausa un tiesiskos ietvaros risina problēmu, bet darbi netiek iekavēti. Tagad atbilstoši Publisko iepirkumu likuma grozījumiem līdz 50% sa­dārdzinājumam varot veikt izmaiņas līgumā un nav nepieciešams jauns iepirkums. 
    Izskanēja arī jautājums par plānotajiem ceļu posmu remontdarbiem pagastos, kādi iecerēti daudz un kam iepirkums veikts gada sākumā, vai tur arī jau nav sadārdzinājums? K. Stars skaidroja, ka arī pie tā tiek strādāts, jo iespējamais sadārdzinājums, salīdzinot ar janvāra cenām, esot no 10% līdz 15%. Par asfaltbetonu esot prognoze, ka vasarā, kad būs jāveic būvdarbi, cena būs jau par 25% lielāka. Kad būšot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas akcepts minētajiem projektiem, uz līgumu slēgšanas laiku jau varētu runāt par sadārdzinājumu. Informācija no uzņēmējiem liecinot, ka kopējais sadārdzinājums izsolītajos autoceļu konkursos varētu būt ap 200 000 eiro, kas būtu jāpiešķir papildus. Taču pašlaik, strādājot pie līgumiem ar uzņēmējiem, esot ieteikumi, ka  līgumu sum­mu var samazināt, aizstājot materiālus ar līdzvērtīgiem lētākiem vai samazinot dar­bu apjomu. Katru gadījumu un katru remontējamo ceļa posmu no šī viedokļa vērtēšot atsevišķi. Taču ko­pumā esot skaidrs, ka sadārdzinājumu dēļ pašvaldībai būs jāņem aizdevumi un būs jāpārskata budžets. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!