Jēkabpilī — divi gripas gadījumi
Sagatavoja A. Valdmane

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka kopš sezonas sākuma no Jēkab­pils ģimenes  ārstiem, kas piedalās monitoringā, ziņots tikai  par diviem gripas gadījumiem. Par atsevišķiem  no­vadiem datu nav. Monitorin­gā piedalās četri ģimenes ārsti, kas strādā Jēkabpils pilsētā. Par to BD informēja SPKC Komunikāciju nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tetere.
 
Profilaksei  iedzīvotājiem 
   Lai mazinātu iespēju sa­slimt, SPKC epidemiologi iesaka pēc iespējas mazāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku — kino, teātri, lielveikalu. Jāatceras, ka gri­pa viegli un ātri izplatās arī sabiedriskajā transportā. Ve­cāka gadagājuma cilvēkiem  sabiedriskais transports jāizmanto laikā, kad tajā ir ma­zāk cilvēku. Vairāk atvēlēt   brīžus pastaigām svaigā gaisā. 
   Pēc iespējas biežāk jā­mazgā rokas un jāvēdina telpas, īpaši tur, kur uzturas daudz cilvēku, un jāizvēlas lai­ka apstākļiem atbilstošs apģērbs. Uzturā jālieto pietiekoši daudz  šķidruma — zāļu tējas un svaigas augļu sulas, ūdens. Ēdienkartē jā­iekļauj pēc iespējas vairāk veselīgu produktu, kas pa­līdz organismam cīnīties ar vīrusiem — svaigus dārzeņus un augļus (kāpostus, ķiplokus, zaļumus, citrus­augļus, kivi), skābpiena produktus. 
 
Saslimšanas gadījumā
   Ja tomēr parādās gripas simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, drebuļi, galvassāpes, «kaulu laušanas» sajūta, sauss klepus, sā­pes acu ābolos), jāpaliek mājās un jākonsultējas ar ārstu. Nav jāiet uz darbu, skolu, publiskiem pasākumiem un nedrīkst aicināt  ciemiņus. Gadījumā, ja ģi­me­nes ārsts nav sasniedzams, izmantojiet iespēju konsultēties ar mediķi, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās — visu diennakti).
   Gripas gadījumā slimniekam jāievēro miers, jādzer daudz šķidruma, jāatturas no alkohola lietošanas un smēķēšanas, kā arī jālieto medikamenti gripas simptomu mazināšanai, ko nozīmējis ārsts. Slimnieks jānodrošina ar atsevišķiem traukiem un individuāliem higiēnas priekšmetiem.
SPKC atgādina, ka parasti gripu ārstē mājas apstākļos, izmantojot medikamentus slimības simptomu mazināšanai un dabīgos produktus imunitātes stiprināšanai.
   Ja saslimšanas simptomi nemazinās piecu dienu laikā  vai ir aizdomas par komplikācijām (apgrūtināta elpošana, izteikts nespēks, sirds vājums, deguna asiņošana vai asins izplūdumi uz gļot­ādām vai ādas, ja bērnam ir drudzis virs 38,5o C, mērot padusē, vai viņš atsakās dzert šķidrumu, kļūst ļengans vai parādās krampji vai bērnam neraksturīgas uzvedības pazīmes), nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu vai ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālistiem. Biežākā gripas vīrusu izraisītā komplikācija ir pneimonija. Ja saslimšanai ar gripu pievienojusies bakteriāla infekcija, var attīstīties arī citu orgānu bojājumi, piemēram, bronhīts, vidus­auss iekaisums, miokardīts.
 
Sagatavoja  A. Valdmane
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru