Jēkabpilī sākusies trešā pieteikšanās ES fondu mācībām pieaugušajiem
Kristīne Keiča, VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) ir uzsākusi trešo pieteikšanās kārtu Eiropas Savienības (fondu pieaugušo izglītības projektā «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» visā Latvijā. Tajā ikviens strādājošais un pašnodarbinātais no 25 gadu vecuma var pieteikties mācībām, līdz 17. septembrim iesniedzot pieteikumu kādā no 70 izglītības iestādēm, tostarp 8 nozarēs un 9 izglītības iestādēs Jēkabpilī.
 
Iespējas izmanto  jau vairāk nekā 8000 nodarbināto visā Latvijā
   «Kopš pirmās pieteikšanās kārtas izsludināšanas pērn rudenī šajā projektā iesaistījušies jau vairāk nekā 8000 strādājošo. Līdz šim pieprasītākās tautsaimniecības nozares, kurās arī ir visvairāk mācību dalībnieku, ir elektronisko un optisko iekārtu ražošana un IKT, kā arī būvniecība. Trešā pieprasītākā ir transporta un loģistikas nozare, kas strauji attīstās. Šīs ir Latvijas ekonomikai prioritāras nozares, kurās kvalificēta darbaspēka trūkums ir visaktuālākais. Strādājošo iedzīvotāju ie­saistīšanās, kā arī izglītības nozares un darba devēju sadarbība šī projekta īstenošanā ir pozitīvs signāls darba tirgum, kas apliecina, ka iecere ir attaisnojusies,» stāsta VIAA direktore Dita Traidās.
    Mācību dalībnieku vidū 66% ir vecumā no 25 līdz 44 gadiem, savukārt vairāk nekā trešā daļa ir vecumā no 45 gadiem, kas ir prioritārā projekta mērķauditorija. 10% visu izglītības ieguvēju ir vecumā no 56 ga­diem, kas apliecina Latvijas darbaspēka gatavību mācīties mūža garumā. 
 
Jēkabpilī piedāvā apgūt 66 izglītības programmas
   Latvijā kopumā šajā kārtā iedzīvotāji var izvēlēties apgūt ap 100 dažādu prasmju un kvalifikāciju, ko izglītības iestādes piedāvā mācīties vairāk nekā 400 dažāda garuma un satura izglītības programmās. Jē­kabpilī ir pieejamas 66 izglītības programmas, taču pilsētas un tuvējo novadu iedzīvotāji var pieteikties mācīties arī citās Latvijas vietās, ja var to savienot ar darbu un dzīvi savā pilsētā vai novadā.
       «Ar katru pieteikšanās kārtu jūtama arvien lielāka cilvēku interese dalībai mācībās. Iepriekš Jēkabpilī vislielāko interesi cilvēki izrādīja tieši par pārkvalifikācijas programmām metāl­apstrādes nozarē, un liels pieprasījums bija novērojams arī pēc mājaslapu izveides programmas IKT nozarē. Vairāki no absolventiem tagad ne tikai pielieto jaunās zināšanas savā darba vietā, bet arī sākuši darbību kā pašnodarbinātie. Līdz šim liela daļa no dalībniekiem bijuši cilvēki, kas vēlas sevi attīstīt, papildinot savu izglītību ar jaunām iemaņām. Skatoties nākotnē, aicinu mācībām aktīvāk pieteikties cilvēkus arī bez iepriekšējas profesionālās izglītības,» pieredzē dalās  Jēkabpils Tālākizglītības un informācijas tehnoloģiju centra izglītības darba speciāliste Inga Grīnberga. 
     Jēkabpilī mācības pieejamas tādās nozarēs kā elektronisko un optisko iekārtu ražošana un IKT, metālap­strāde, mašīnbūve un mašīnzinības, transports un loģistika, kokrūpniecība, ēdināšanas pakalpojumi un tūrisms, enerģētika, būvniecība, tekstilizstrādājumu, apģērbu, ādas un ādas izstrādājumu ražošana. 
Nozaru klāstā Jēkabpilī ir izglītības programmas, kurās var ne tikai apgūt jaunas prasmes, bet arī pārkvalificēties – piemēram, apgūt lokmetinātāja, elektrotehniķa, loģistikas darbinieka,  noliktavas darbinieka vai ēku būvtehniķa profesiju. 
     Jēkabpilī mācības piedāvā Jēkabpils Agrobiznesa koledža, Jēkabpils Tālāk­izglītības un informācijas tehnoloģiju centrs, Latgales mācību centrs, Mācību un konsultāciju centrs «ABC», Mācību centrs «Plus», Mācību centrs «BUTS», Latvijas Universitāte, «VILLAS D» un «JS Izglītības projekti». 
 
Strādājošajiem, pašnodarbinātajiem un jaunajiem vecākiem darba attiecībās
   Lai pieteiktos mācībām, iedzīvotājiem jābūt sasniegušiem 25 gadu vecumu, strādājošiem vai pašnodarbinātiem. Pieteikties var arī jaunie vecāki, kuri atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības. 
   Ja uz vienu mācību vietu būs vairāki pieteikumi, īpašas priekšrocības uzņemšanā būs strādājošajiem vecumā no 45 gadiem, kuri strādā konkrētās Profesiju klasifikatora pamatgrupu profesijās, personām vecumā no 50 gadiem, kuras Nodar­binātības valsts aģentūras (NVA) projektā «Atbalsts ilgākam darba mūžam» saņēmuši rekomendāciju mācībām, kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu. 
   Mācību dalībniekiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, ko var finansēt arī darba devējs. Strādājoša­jiem ar maznodrošinātā vai trūcīgā statusu mācību maksu pilnā apmērā sedz ES fondi un valsts, un ir iespēja saņemt transporta izmaksu kompensāciju, ja šādas izmaksas rodas mācību laikā. Savukārt nodarbinātie ar invaliditāti var saņemt kompensāciju asistenta vai surdotulka pakalpojumiem, kas radušies mācību laikā. 
 
Mācīties var vienu reizi
    Tā kā projekta laikā jaunu profesiju vai zināšanas strādājošie var apgūt tikai vienu reizi, NVA 28 filiālēs ir iespēja saņemt karjeras konsultāciju, savukārt 81 projekta sadarbības pašvaldībā, tostarp Jēkab­pils pilsētas un  novadu pašvaldībās, ir pieejami pieaugušo izglītības koordinatori, kuri var sniegt informatīvu atbalstu.
    Pieteikšanās notiek izglītības iestādēs, iesniedzot mācību pieteikumu klātienē vai elektroniski, nosūtot to e-pastā. Plašāku informāciju par mācību programmām, izglītības iestādēm, pieteikšanās kārtību un citiem praktiskiem jautājumiem iespējams atrast vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.
ES fondu pieaugušo izglītības projekta «Nodar-bināto personu profesionālās kompetences pilnveide» mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts. Līdz 2022. gada 31. decembrim tajā tiks ieguldīti vairāk nekā 25 miljoni eiro. 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (6)

 1. Jefiņš
  Jefiņš
  pirms 1 gada

  Jāpadomā ko es vēl pie saviem deviņiem amatiem varētu apgūt.

  Atbildēt
 2. vērotājs
  vērotājs
  pirms 1 gada

  Jefi'ņ, ka nesanāk setiņi amati, astotais bads

  Atbildēt
 3. Jefiņš
  Jefiņš
  pirms 1 gada

  Die's pas' no tā esmu veiksmīgi izvairījies.

 4. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 gada

  Es nekur pat pa velt neies.

  Atbildēt
 5. īpaši stulbs
  īpaši stulbs
  pirms 1 gada

  "Trešā pieprasītākā ir transporta un loģistikas nozare, kas strauji attīstās." Tie ir balti, salti meli. Kopš ieviesa ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, kravu pārvadājumi Latvijā samazinājušies par 35%. To pat Satiksmes ministrs Augulis ņurdot kādā no LR-1 raidījumiem negribīgi atzina.

  Atbildēt
 6. zinātājs
  zinātājs
  pirms 1 gada

  Es gribētu izmācīties par stilisti. Kā Salceviča meita Rīgā. Vai Jēkabpilī tas būs iespējams? Kurš zina?

  Atbildēt

Pievienot komentāru