Jēkabpilī un Krustpils novadā viesojās aizsardzības ministrs
AIJA VALDMNE

Aizvadītajā nedēļā Jēkabpils pilsētas un Krustpils novada pašvaldībās viesojās aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. 
   Ministram jautājumus varēja uzdot arī preses pārstāvji. Raimonds Bergma­nis pastāstīja, ka viņam jau bijusi tikšanās ar Jēkabpils  domes vadību. – Pārrunājām dažas pārmaiņas, un, tā kā  mēs zinām, ka aizsardzība ir viena  no valsts prioritātēm, tāpēc arī  spriedām par sadarbību ar pašvaldībām. Pārvietosim vienu dislokācijas vietu, kas ir tieši Krust­pils novada teritorijā. Šeit atrodas arī  Krustpils stacija, kas mums būtu nepieciešama, bet par to jāruna ar Satik­smes ministriju. Tad mēs pārrunājām  tās lietas, kas mums ir kopīgas. Tas bija viens sarunu bloks. Otrs, protams, bija tāds, ka Krustpils un Jēkabpils ir nozīmīgā ceļu  krustojumā. Mūsu valstī ļoti būtiska ir iespējamo krīzes situāciju risināšana. Nākamais svarīgais jautājums  ir jaunieši. Jaunsargi darbojas veiksmīgi. Visā Latvijā ir runa par militārās sagatavošanas  ieviešanu izglītības sistēmā. Iespē­jams, mums būs arī jaunas darbavietas, – teica ministrs.
Tālāk viņš atbildēja uz žurnālistu jautājumiem.
– Kā varētu līdzdarboties Krustpils  novada iedzīvotāji, un kāds būtu  viņu ieguvums tajā brīdī, kad šeit palielinās militāro klātbūtni? 
– Jau Ministru prezidents savā svētku uzrunā ir teicis, ka jābūt aktīviem un vajag iesaistīties. Mēs, protams, nevaram nevienu piespiest,  bet tikai aicināt. Protams, ja pilsētā un novadā būs  lielāka mūsu klāt­esamība, tad būs lielāka iespēja cilvēkiem iesaistīties aizsardzības sistēmā gan kā profesionālā dienesta  karavīriem, gan kā brīvprātīgajiem Zemessardzē. Iespējas ir plašas. Pašvaldība  iedzīvotājiem  var sniegt informāciju  par mūsu aktivitātēm. Ažio­tāža   no sabiedrības var būt par mūsu lidojumiem, par zemajiem lidojumiem un daudzām citām mūsu aktivitātēm.
–  Jūs  teicāt, ka Ze­mes­sardzi vajag  stiprināt. Kas ir plānots?   
 – Zemessardzē ir notikušas ļoti lielas  izmaiņas. Bet vēlamies atdot to parādu, ko neesam izdarījuši vairāku gadu laikā. Pērnā gada NATO Varšavas samita lē­mums saistībā ar mūsu sabiedroto ierašanos mūsu valstī ir kaut kādā  veidā daļēji aizkavējis šo visu parāda atdošanu. Bet tas nav tikai Zemessardzei, bet arī visiem Bruņotajiem spēkiem. Tam visam tagad ir paredzēti  lieli līdzekļi. Zemessardze  sajūt šīs pārmaiņas, un tās būs vēl ātrākas  un lielākas.
– Tātad mūsu Ze­messardzei nav bijusi īsti pareiza līdzekļu pārdale?
–  Igaunijā piešķīra papildu līdzekļus. Mums  bija saplānoti līdzekļi, taču visi bija jāpārplāno.
– Ko jūs domājat par vienotu Eiropas armiju?
– Tādas Eiropas armijas mums šobrīd nav.
– Teorētiski, ko jūs par to domājat?
– Šobrīd notiek sarunas starp dalībvalstīm par patstāvīgu strukturēto sadarbību. Ir nodibināts Eiropas aiz­sardzības fonds. Nā-kamajā plānošanas periodā 2020. gadā būs pieejami  lielāki līdzekļi.  Jo būs stiprāka  Eiropas aizsardzības sistēma, jo būs stiprāka arī  NATO. Tas palīdz visai Eiro­pas drošības sistēmai.
– Daudzas Latvijas ģimenes nevar atļauties sūtīt savus bērnus uz pulciņiem, nodarbībām, jo tur ir vajadzīgs inventārs, dalības maksa. Kā ir ar darbību Jaunsardzē?
  – Jaunsardzei tieši  to vajag atļauties, jo tieši šī  ir mūsu vislielākā jauniešu organizācija, kas pēdējā laikā ir strauji attīstījusies. Jaunsargi valsts svētku parādē soļoja  savās jaunajās formās. Jaunsargiem, neskatoties ne uz  vecumu, ne dzimumu, tiek mācītas daudzas lietas, kas viņiem vēlāk  noderēs, arī ikdienas dzīvē. Viņi pārzina katrogrāfiju, vēsturi un  daudz  ko citu. Fiziskā sagatavotība šodien ir ļoti būtiska. Sais­tībā ar jauniešu veselību svarīgas ir viņu nodarbības brīvā dabā. Šajā kustībā ir 8000 jaunsargu, kas liecina par to, ka jauniešiem tas ir interesanti un aizraujoši. Man ir liels gandarījums, ka Jēkabpilī strādā viens no labākajiem jaunsargu instruktoriem (30. novembrī svinējām Jaun­sardzes kustības 25. gadadienu). Viņš tika  apbalvots  kā viens no labākajiem instruktoriem šajā kustībā.
– Tas nozīmē, ka jūs ticat gan mūsu Jaun­sardzei, gan  jauniešiem?
–  Par to man nav ne mazāko šaubu. 30. novembris ir Jaunsardzes dibināšanas  datums. Jubilejā mēs redzējām saikni starp solījumu, ko saka  jaunsargi «Augsim Latvijai!», ar karavīru solījumu «Gods kalpot Latvijai!».     
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (6)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 11 mēnešiem

  Te bez kara iet kā kara laukā.

  Atbildēt
 2. jaunsargs
  jaunsargs
  pirms 11 mēnešiem

  vai šī teksta autore mācās pamatskolā?

  Atbildēt
 3. jaunsargam
  jaunsargam
  pirms 11 mēnešiem

  Bet no kuras pakaļas tu esi izlīdis, a?

 4. Jefs
  Jefs
  pirms 11 mēnešiem

  Vai Jēkabpils puses zemessargi ministru sagaidīja ar militāro parādi?

  Atbildēt
 5. he he
  he he
  pirms 11 mēnešiem

  Tam vienam fota gan deguns gaisā. Šitā iedams jau kokā var ieskriet, degunu izdauzīt . A kur tad novada galva nav nobildējies ar saviem goda viesiem?

  Atbildēt
 6. Frīdis
  Frīdis
  pirms 11 mēnešiem

  Nav gan, toties Jēkabpils galva ir redzams pie sieviešiem - kultūras ministres sabiedrībā.

Pievienot komentāru