Jēkabpilī uzsāk akciju jauno daudzbērnu ģimeņu informēšanai
INESE ZONE

2022. gadā Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība uzsāk jauno daudzbērnu ģimeņu apsveikšanu un informēšanu par valsts un pašvaldības atbalstu, kāds ir pieejams daudzbērnu ģimenēm. Projekta ietvaros visa gada garumā vairāku Latvijas slimnīcu  dzemdību nodaļām apvienība ar mediķu starpniecību nodos apvienības un uzņēmēju sarūpētu simbolisku dāvanu un informatīvo bukletu katrai māmiņai, kura pasaulē laiž trešo bērniņu, tā apsveicot ģimenes ar pievienošanos daudzbērnu ģimeņu saimei. Jēkabpils reģionālā slimnīca ir atsaukusies šai sadarbībai, un pirmo reizi māmiņas slimnīcā dāvinājumu saņems 25. janvārī. 
     Apvienība izsaka lielu pateicību sadarbības partneriem, kas gādājuši, lai aktivitāte norisinātos – gan Ei­ro­pas Ekonomiskās zonas un Norvēģijas grantu programmai «Aktīvo iedzīvotāju fonds», gan Jēkabpils reģi­onā­lās slimnīcas vadībai par atsaucību, gan privātajam uzņēmējam SIA «Centrālā laboratorija», kas piekritis aktivitāti atbalstīt Jēkabpilī visa gada garumā. «Centrālā laboratorija» jauno daudzbērnu māmiņu apdāvināšanā ir iesaistījusi seniorus, no kuriem iegādāsies speciāli pasūtītus adījumus mazuļiem.  Uzzinot par apvienības aktivitātēm, esot sarosījušies arī Jēkabpils novada domes deputāti, kas sola vērtēt, vai šī brīža visiem spiedīgajos apstākļos nevarētu pašvaldības budžetā tomēr rast iespēju, kā papildus sumināt jaunās daudzbērnu ģimenes. 
    Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības valdes priekšsēdētāja Elīna Treija BD pastāstīja, ka par šo akciju informēta arī Latvijas Pensionāru federācija, un  tās vadītāja Aija Barča arī ļoti apsveic šo ideju un  cer, ka tā vērsīsies plašumā un  tādu pašu sadarbību ar senioriem varēs izveidot arī citos reģionos. Tas gan būs atkarīgs no uzņēmējiem, kas vēlēsies sniegt atbalstu. E. Treija pauda cerību, ka akciju izdosies sekmīgi turpināt un izvērst visas Latvijas mērogā. 
Apvienības motivācija uzsākt jauno daudzbērnu ģimeņu apsveikšanu radusies vairāku iemeslu dēļ. Vispirms, vidējais bērnu skaits vienai sievietei līdz ar epidēmijas izraisīto dzīves nestabilitāti atkal ir sācis sarukt. Šobrīd summārais dzimstības koeficients Latvijā ir 1,6, kas, stipri atpaliek no minimālā nepieciešamā dzimstības līmeņa 2,1 bērns uz vienu sievieti, lai nodrošinātu paaudžu nomaiņu. Tādēļ katra māmiņa, kas uzdrošinās laist pasaulē trešo vai ceturto mazuli, ir īpaši atbalstāma. Otrkārt, apvienības veiktā aptaujas liecinot, ka ne visas māmiņas ir tik zinošas par valsts un pašvaldību atbalstu, kas tām kļūst pieejams, iegūstot daudzbērnu vecāka statusu. Treškārt, daudzbērnu ģimenes joprojām ir sociālā grupa, kas pakļauta augstam nabadzības un sociālās atstumtības riskam. 
    E. Treija stāsta, ka ir svarīgi veicināt kustību reģi­onos, tāpēc ar akciju uzrunās ģimenes, kas tikko ieguvušas daudzbērnu ģimenes statusu. 
– Latvijā ir diezgan daudz ģimeņu, kur dzimst trešais, ceturtais un piektais bērns. Principā 25% no bērniem, kas piedzimst, ir šajās ģimenēs.  Tā ir ļoti laba statistika. Eiropā tas ir vidēji 10% līdz 13%. Latvijā ģimenes daudz biežāk saņemas radīt trešo vai ceturto bērnu, un tas ir tas, uz ko mūsu biedrība cer, ko atbalsta un kur saredz mūsu nākotni, – saka Elīna Treija. 
    28. janvārī akcija plānota arī Valmierā,  martā arī Kuldīgas slimnīcā. Apvie­nībai esot kontakti ar vecmātēm, kas  apkalpo mājdzemdības, un ar to vecmāšu starpniecību, kas būs gatavas sadarboties, dāvinājums un informācija tiks nodota arī šīm māmiņām. 
   – Mums ir vajadzīgs sekotāju pulks, lai mūsu būtu arvien vairāk, kad cīnāmies par kādām ģimenēm aktuālām iniciatīvām. Mēs ļoti ceram, ka Jēkabpilī atkal atjaunosies daudzbērnu ģimeņu biedrība, kas savā laikā Jēkabpilī bija. Mēs mainām savu struktūru. Agrāk Daudzbērnu ģimeņu apvienība vienoja tikai jau nodibinātas  biedrības. Tagad princips ir mainīts, un apvienībā ģimenes var iestāties individuāli. Mēs ceram, ka tad, kad reģionā būs pieteikušas jau piecas līdz 10 aktīvas ģimenes, mēs varēsim palīdzēt tām nodibināt neatkarīgu reģionālo vietējo biedrību, kas sadarbosies ar mums un kuru mēs atbalstīsim. Jēga ir tieši tādām daudzām mazām vietējām biedrībām, jo ir jāzina savi cilvēki, sava kopiena, kur viens otru pazīst. Tad arī izdodas īstenot gan dažādas lietas, gan aktivitātes, gan sadarbību ar reģionu pašvaldību attiecībā uz atbalstu ģimenēm. Tāpēc mēs noteikti ļoti ceram ar šo akciju veicināt šādu kustību un biedrības rašanos Jēkab­pils novadā. Mēs arī vasarā plānojam piedalīties Jē­kabpils svētkos un informēt par mūsu iecerēm. Ļoti ceru, ka līdz vasarai Jē­kabpilī jau būs daudzbērnu ģimeņu pulciņš, kas būs gatavs atdalīties no mums un veidot savu reģionālo biedrību, – sacīja Elīna Treija. 
    Viņa stāsta, ka ir nesen tapusi apvienības jaunā mājaslapa, tā vēl tiek apgūta un jaunu informāciju arvien pievieno, taču ģimenes, kas interesējas par kustību 3+ un iespēju pievienoties apvienībai, ir aicinātas meklēt informāciju un kontaktus www.kustiba3plus.lv.  
   Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība ir Eiropas Daudzbērnu ģimeņu konfederācijas dibinātāja un dalīb­organizācija kopš 2004. gada. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru