Jēkabpilī var iepazīties ar izstādi par valsts policijas vēsturi
INESE ZONE

Par godu Valsts policijas simtajai gadadienai, ir tapusi ceļojošā izstāde «Latvijas Republikas policija: 1918 – 1940». Izstādē apkopotas vairāk nekā 250 vēsturiskas fotogrāfijas un arhīva dokumenti, kuros atspoguļota Latvijas policijas tapšana un tās struktūru attīstība laika posmā no 1918. līdz 1940. gadam.  
12. aprīlī izstāde tika atklāta Jēkabpils iecirknī.
     Tās autors Valsts policijas darbinieks un vēsturnieks Alvils Zauers stāsta, ka par Latvijas Valsts policijas dzimšanas brīdi mūsdienās uzskata 1918. gada 5. decembri, kad pagaidu likumdevējs – Tautas padome – pieņēma «Pagaidu noteikumus par iekšējās apsardzības organizēšanu». Pirmskara Latvijā  policijas dzimšanas dienu tomēr svinējuši svinēja citā datumā – 10. jūlijā, jo šajā dienā 1919. gadā policija sāka darbu no lieliniekiem un vāciešiem atbrīvotajā Rīgā.  A. Zauers skaidro, ka pirmie policijas vadītāji un veidotāji bija latvieši, bijušie cariskās Krievijas policisti, kas karjeru sākuši veidot no zemākā pakāpiena un pēc tam tikuši līdz apriņķa priekšnieka vai vidēja ranga policijas ierēdņa līmenim. Arī pirmajiem apriņķu priekšniekiem bieži bijusi cariskās Krievijas laikā gūta pieredze.
Policijas ierindas sastāvs nācis no vietējo vidus,  arī tajā ziņā cariskās Krievijas laika darbinieki tika atzīti par noderīgiem. Rīgas policija, ko izveidoja 1919. gada jūlija sākumā, faktiski bijusi tā armija, kas pārņēma policijas iecirkņus, un karavīri kļuva par policistiem. Tāpēc tika izveidota policijas skola, kur dažu mēnešu mācībās policisti ieguva pamatzināšanas. Sākumā policisti bijuši slikti apgādāti, pat formastērpi bijusi humānā palīdzība no Anglijas. Taču ar laiku uzlabojusies gan apgāde, gan aprīkojums, gan atalgojums un prestižs. Izstādē ir materiāli par lielāko pilsētu policijas prefektūrām, interesanti fakti par tā laika kriminālpolicijas darbu, policistiem sportistiem, sadarbību ar interpolu un politpārvaldes darbu, kas cīnījusies pret diviem lielākajiem ienaidniekiem – komunistiem un pērkoņkrustiešiem.   Izstādes materiāli atspoguļo arī sarežģīto situāciju Otrā pasaules kara gados un tūlīt pēc tam, kad Latvijas policija tika iznīcināta un daudzi darbinieki represēti vai nošauti. Atšķirībā no pirmskara Latvijas policijas, kas bija liberāla kadru izvēlē, visvairāk pret iespēju pāriet darbā citā pakļautībā, mainoties varām, bija padomju vara, jo padomju milicija bija ļoti politizēta. 
   Izstāde ar bagātīgo materiālu klāstu noteikti ir saistoša ne tikai policijas darbiniekiem. Interesanto izstādi Jēkabpils iecirkņa zālē iedzīvotāji varēs apskatīt 15. aprīlī no pulksten 8.00 līdz 16.30.
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru