Jēkabpilieši  izzina poļu pēdas Kurzemē
Ar R. Barkovski sarunājās Santa Kūlīte

Noslēdzot kultūrvēsturisku un izzinošu ekskursiju ciklu par poļu pēdām Latvijā, biedrība «Vides un tūrisma attīstības klubs «Sēlija» organizēja divu dienu ekskursiju, kuras tematika šogad bija «Poļi Kurzemē».
 
   Šī bija jau ceturtā tematiskā ekskursija, un tās maršruts šoreiz veda pa poļu pēdām Liepājā, Kuldīgā un citviet Kurzemē. Ekskursiju cikla pamatā bija mērķis uzzināt, kādu nospiedumu un pēdas ir atstājusi poļu tauta Latvijā; kas ir saglabājies taustāmā veidolā, kas – vairs tikai vēstures nostātos, un arī sastapt Latvijas poļu izcelsmes iedzīvotājus.
   Viens no ekskursiju cikla organizatoriem ir arī poļu biedrības «Rodacy» pārstāvis Rihards Barkovskis, kurš stāsta: «Ekskursijas galvenais galamērķis bija Liepāja. Tur  kopā ar Lie­pājas poļu biedrību «Van­da» piedalījāmies Mazā­kum­tau­tību kultūru dienā, kas šeit notika pirmo reizi. Līdzi bijām paņēmuši dažādus reprezentācijas materiālus no Jēkabpils, kurus uzdāvinājām liepājniekiem. Vides un tūrisma attīstības klubs «Sēlija» rīkoja radošās darb­nīcas, kuru laikā ap­meklētājiem bija iespēja no mākslīgām krāsainām smiltīm veidot dekorus. Gan ar reprezentācijas materiāliem, gan rīkotajām aktivitātēm mums bija svarīgi parādīt to, ka Jēkabpils poļu biedrība ne tikai dejo un dzied, bet arī interesējas par kultūrvēsturi un veicina poļu valodas apguvi.
Liels ieguvums visiem ekskursijas dalībniekiem bija Vandas Bauļinas klātbūtne visa maršruta garumā. Daudzi Vandu atpazīst kā TV šova «Īstās latviešu saimnieces» dalībnieci. Viņa pārstāvēja Daugavpils poļu biedrību un izstāstīja ļoti daudz nezināmu un līdz šim nedzirdētu vēstures faktu, sniedza interesantu stāstījumu par poļu  nacionālajiem ēdieniem un tradīcijām, bet mājupceļā visus aizrāva ar interesantu konkursu, kura galvenais uzdevums bija nosaukt pēc iespējas vairāk savas pilsētas izcilās personas.
    Pirms Liepājas pabijām vairākās citās ekskursijas maršrutā ieplānotajās vietās – Tukuma novada Slampes pagastā viesojāmies  BIO zemnieku saimniecībā «Gaiķi». Tur mūs laipni uzņēma saimniecības vadītāja Helēna Kokorēviča, kura pati ir Tukuma poļu biedrības dalībniece. Saim­niece mums izrādīja savu garšaugu dārzu un pastāstīja, ka viņas dārzā ir vairāk nekā 100 šķirņu garšaugi un ārstniecības augi, kuri tiek piegādāti arī dažādiem Rīgas restorāniem. Helēna ekskursantus cienāja ar  gardu svaigu kāpostu zupu un desertu.»
    Dodoties pa senajām poļu pēdām Kurzemē, ekskursanti apmeklēja arī Kuldīgu, tās vecpilsētu un Kuldīgas Svētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcu, kura savulaik celta pēc Polijas karaļa pieprasījuma. Kā atzina R. Barkovskis, Kuldīga visvairāk pārsteigusi ar savu ziedu pārpilnību – tur tie rotā ik katru māju, ielu, stūri, un izrādās, ka tam ir savs iemesls un noslēpums – Kuldīgas pašvaldība motivē iedzīvotājus greznot savu pilsētu ar ziediem, bez maksas dodot puķu podus, lai katrs varētu izdaiļot savas mājas pagalmu vai palodzi ar ziedošiem augiem. Ekskursijas dalībnieki atzina, ka šādu ideju nākotnē vēlētos redzēt arī Jēkabpilī.
   Savukārt Aizputē visiem bija iespēja piedalīties pilsētas svētkos, iegādāties mājražotāju tirgotos gardumus un labumus, kā arī baudīt motošovu, kurš dažam labam sniedzis pat zināmu devu adrenalīna.
   Ekskursijas otrās dienas rīts iesākās ar Liepājas pludmales apmeklējumu, kur daudzi izmantoja iespēju atveldzēties atklātas jūras krastā.
R. Barkovskis uzsvēra, ka, lai gan šis bija ekskursiju cikla noslēdzošais brauciens, tomēr saredz iespēju arī turpmāk rīkot šādus izzinošus braucienus uz citām vietām Latvijā un varbūt pat ārpus valsts robežām.
   Biedrības «Vides un tūrisma attīstības klubs «Sēlija»» vadītāja Rasma Draška jutās gandarīta  par paveikto darbu un stāsta:
«Milzīgu paldies vēlos sacīt Vandai no Daugavpils. Viņa ekskursijas dalībniekiem sniedza ieskatu par poļiem ne tikai Kurzemē, bet visā Latvijā. Visiem par pārsteigumu Vanda atklāja, ka Liepājas Nikolaja ģimnāzijā mācījies Polijas pirmais prezidents Gabriels Naru­tovičs.  Paldies arī Rihardam no poļu biedrības «Rodacy», kurš ir šo ekskursiju cikla iniciators un ieguldījis darbu to organizēšanā. Mēs no­teikti turpināsim organizēt šādas ekskursijas, kuru pamatā ir vēsturisko faktu izzināšana. Latvijas vēsture ir bagāta, un tajā savas pēdas ir atstājušas ļoti daudzas tautas.»
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru