Jēkabpils būtu par atsevišķas pilsētas statusa saglabāšanu ar Sēlijas novadu kaimiņos
INESE ZONE

Sākotnēji Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātais teritoriālās reformas modelis piedāvāja izveidot 35 novadus, taču pēc ap­spriedes ar pašvaldībām tika nolemts izveidot jaunu – Ulbrokas – novadu. Savukārt pagājušonedēļ jau paziņots par lielākām izmaiņām –  Mi­nistru kabinets  atbalstīja VARAM sagatavoto Ad­ministratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 34 novadus, kā arī saglabāt republikas pilsētas statusu Rīgai, Jūrmalai, Dau­gavpilij, Liepājai un Rē­zeknei. Rezultātā izveidos Lejaskurzemes, Daugavpils novada un Rēzeknes novada pašvaldības.
     Neizpratni par šādu lēmumu jau izteikusi Jelgavas dome, kas arī sa­skata iespēju saglabāt atsevišķas pilsētas statusu. VARAM skaidro, ka Jelgava nav par to iesniegusi priekšlikumus, bet to varētu skatīt, savukārt par Jēkabpili minēts, ka tās iedzīvotāju skaits – 23 000  – neatbilst lielpilsētas kritērijiem. Par Ventspili skaidrots, ka tā gan varētu būt pašpietiekama, taču kritērijiem neatbilstot novads, kas tad būtu jāveido no Ventspilij blakus esošajām pašvaldībām.
Jēkabpils dome līdz šim neiebilda pret novadu pievienošanu. Savukārt apkārtējie novadi nevēlējās apvienoties ar Jēkabpili un gribēja veidot atsevišķu – Sēlijas novadu. Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps 21. oktobrī tikās ar apkārtējo novadu – Jēkabpils, Krust­pils, Salas, Viesītes, Aknīs­tes, Neretas un Ilūkstes – pašvaldību vadītājiem, lai pārrunātu jaunākās aktualitātes par administratīvi teritoriālo reformu. BD vaicāja Jēkabpils domes priekšsēdētājam Aivaram Krapam, kā viņš vērtē  šo situāciju. 
      – Līdz šim, kad reformas projektā nebija nekādu iz­maiņu, mēs arī nesniedzām priekšlikumu un atbalstījām apvienošanu. Tagad, kad situācija ir mainījusies, ir izdarīti izņēmumi un noteikumi mainās spēles laikā, arī mēs uz to skatāmies citādi. 21. oktobrī tikāmies ar Sēlijas apvienības pašvaldību vadītājiem un runājām par šo situāciju. Jēkabpils, protams, var apvienoties ar novadiem. Taču viņi ir gatavi veidot atsevišķu Sēlijas novadu ar centru Ilūkstē, bet Jēkabpils arī varētu pastāvēt atsevišķi kā lielā pilsēta. Savukārt, ja runa ir par otrā līmeņa pašvaldību veidošanu nākotnē, tad novadi atbalsta Sēlijas re­ģi­ona izveidi ar centru Jē­kab­pilī, kam arī mēs varam piekrist. Tagad bumba spēlē ir novadu pusē, viņiem jāvienojas un jāizsaka savs viedoklis, – stāsta Aivars Kraps. Viņš piebilst, ka šobrīd vienotas nostājas nav tikai Krustpils novadam, jo novada deputātu domas dalās. Redzot, ka ir atkāpes no sākotnējā reformas varianta, tagad esot periods, kad katrs runā ar katru un Krustpils novadā Jēkabpilij tuvākie pagasti būtu par apvienošanos ar Jēkabpili, bet tālākie – ar Līvāniem.
     Atbildot uz jautājumu, kā A. Kraps vērtē VARAM viedokli, ka Jēkabpils iedzīvotāju skaita ziņā neatbilst lielpilsētas kritērijiem, viņš sacīja, ka tikpat labi varot vaicāt, vai ap diviem tūkstošiem vairāk iedzīvotāju Rēzeknē ir garants atbilstībai. Tad jau sākotnēji varējuši būt strīdi par šī statusa piešķiršanu Jēkabpilij un Valmierai.   
    Runājot par izmaiņām at­tiecībā uz Liepāju, Dau­gavpili un Rēzekni un jauno Lejaskurzemes, Daugavpils un Rēzeknes novadu veidošanu, VARAM ministrs Juris Pūce ir paudis bažas, ka šīs pašvaldības neatbilst vienam no reformas kritērijiem – tām nav administratīvā centra, taču tās esot spējīgas nodrošināt visas paš­valdību funkcijas. VARAM gan rosināšot likumā atsevišķi noteikt, ka tām jāveido kopīgas iestādes, kuras šo pakalpojumu tīklu uzraudzīs. Arī plānotajam Sēlijas novadam par pašvaldību funkciju nodrošināšanu problēmu nebūtu, var gan diskutēt par Ilūksti kā visa novada iedzīvotājiem ērtu administratīvo centru. Tur­klāt teritorijā ir liels neasfaltēto ceļu kopgarums ar visai sliktu kvalitāti, kas var ap­grūtināt piekļuvi. Taču, kā zināms, Satiksmes ministrija līdztekus reformas plāniem gatavo atbalsta pasākumus ceļu tīkla sakārtošanai, lai jaunajos novados teritoriju pieejamība tiktu nodrošināta pa kvalitatīvu ceļu tīklu. Satiksmes ministrija arī plāno iesniegt grozījumus Sabiedriskā transporta pārvadājumu likumā, kuros noteiktu, ka esošā kārtība lielajās pilsētās saglabāsies arī pēc reformas. 
     VARAM ir definējusi, ka reformas mērķis ir līdz 2021. gadam apvienot pašvaldības ekonomiski spēcīgākās apvienībās, veidojot viendabīgāku pašvaldību iedalījumu, lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju saņemt vienādas kvalitātes pakalpojumus neatkarīgi no viņu dzīvesvietas, kā arī nodrošinātu efektīvu un lietderīgu pašvaldību budžeta izmantošanu. Lai jaunās pašvaldības darbu varētu sākt pēc 2021. gada pašvaldību vēlēšanām, likums par reformu parlamentam ir jāpieņem līdz 2020. gada beigām.  

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (10)

  1. Haris
    Haris
    pirms 4 gadiem

    Kaut ko vēl neloģiskāku domes krēslu deldētājiem būtu grūti izdomāt - tātad kāds pilnā nopietnībā domā, ka Salas, Biržu, Viesītes, Neretas utt iedzīvotāju interesēs būtu centrs Ilūkstē, ne Jēkabpilī? Nopietni? Jābeidz shēmot, VARAM piedāvātais variants ir visloģiskākais

    Atbildēt
  2. ķencis
    ķencis
    pirms 4 gadiem

    eh šie mērnieku laiki. :DD

    Atbildēt
  3. sems
    sems
    pirms 4 gadiem

    Pilsētas mēris laikam pēdējās rudens sēnes saēdies un murgo

    Atbildēt
  4. joks
    joks
    pirms 4 gadiem

    centrs ilūkstē kaut kāds murgs

    Atbildēt
  5.  reforrma
    reforrma
    pirms 4 gadiem

    Novadi jāapvieno ar Jēkabpili vecā rajona robežās, bet tie kuri novados tam iebilst, ir pašvaldību dažāda līmeņa darbinieki, kuri dreb par siltajām vietām

    Atbildēt
  6. ?
    ?
    pirms 4 gadiem

    Pilsētai vakars ar lauku teritoriju vajadzībām,ja nespēj pat pilsētas pleķītī pienācīgi saimniekot

  7. Domātājs
    Domātājs
    pirms 4 gadiem

    Domāju, ka tā ir jaunā goda pilsoņa jaunā ideja. kad meta nost Ragaini, viens no galvenajiem paŗmetumiem bija ka šis nerunā ar novadu vadību par apvienošanos. Kraps tagad saka ka Jēkabpils atsevišķi un Sēlija atsevišķi būtu OK. Kā tas iet kopā. Vai jāgaida ka tūdaļ metīs nost Krapu, vai arī uzstādījumi mainījušies. Bez polša saprast nevar.

    Atbildēt
  8. he he
    he he
    pirms 4 gadiem

    nu tak izrauj polšu un tad raksti komentāru. :DD

  9. Pēteris
    Pēteris
    pirms 4 gadiem

    Sēlija atsevišķi ar centru Ilūkstē, ļoti labs variants, varbūt tad arī ceļu no Zasas līdz Bebrenei noasfaltēs. Jēkabpilieši ļoti slikti rūpējas par saviem ceļiem.

    Atbildēt
  10. murgs
    murgs
    pirms 4 gadiem

    Centrs Ilūkstē?! Kas gan tik murgainu variantu varēja izdomāt???!Lai tak Ilūkste paliek pati par sevi. Kas vispār mums ar viņiem kopējs???

    Atbildēt

Pievienot komentāru