Jēkabpils dzimtsarakstu nodaļas statistika par 2017. gadu
ILZE BIČEVSKA

Kā katru gadu, arī šogad Jēkabpils pilsētas dzimtsarakstu nodaļa sniedz aizvadītā gada statistikas pārskatu par laulībām, jaundzimušajiem un mūžībā aizgājušajiem. 
 
Laulāti arī četri nepilngadīgie
   2017. gadā Jēkabpils pilsētas dzimtsarakstu nodaļā laulības reģistrēja 157 pāri, no kuriem 94 pāriem tās bija pirmās savstarpēji noslēgtās laulības. 
Sīkāk par pārējiem: pirmā laulība no 157 pāriem, kas aizvadītajā gadā to reģistrējuši, bija 111 vīriešiem un 110 sievietēm, otrā –  39 vīriešiem un 37 sievietēm, trešā – astoņiem vīriešiem un deviņām sievietēm. Ceturto reizi laulību Jēkab­pils dzimtsarakstu nodaļā 2017. gadā netika slēgusi neviena persona vai pāris.
Divpadsmit personas noslēgušas laulības ar ārzemniekiem: trīs ar Ukrai­nas un tikpat ar Krievijas pilsoņiem, divas ar Vācijas pilsoņiem un pa vienai laulībai slēgtas ar Balt­krievijas, Īrijas, Polijas un Lietuvas pilsoņiem.
    Baznīcā laulāties aizvadītajā gadā izvēlējušies 24 pāri. Viena laulību ceremonija notikusi ieslodzījuma iestādē, bet viena ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām – «Sēļu sētā». Četras laulības Jēkabpils dzimtsarakstu nodaļā noslēgtas nepilngadīgām personām.
 
Zēnu dzimis par vienpadsmit vairāk
  2017. gadā Jēkabpils pilsētas dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 249 jaundzimušie (119 meitenes, 130 zēni). No tiem 197 ir Jēkabpils pilsētas iedzīvotāju atvases, bet 52 jaundzimušo deklarētā dzīvesvieta ir citās pašvaldībās. 
   – Dzimtsarakstu nodaļa brīdī, kad tiek reģistrēta bērna dzimšana, jautā vecākiem arī par to, kāda būs šā bērna deklarētā dzīvesvieta. Kā vecāki to nosaka, tādu arī mēs deklarējam, – skaidro Jēkabpils pilsētas dzimt-sarakstu nodaļas vadītāja Silvija Leikuma.
    No kopējā aizvadītajā gadā Jēkabpilī reģistrēto jaundzimušo skaita pirmie bērni piedzimuši 87 mātēm, otrie – 98 mātēm, trešie – 43 mātēm, bet ceturtie un vairāk mazuļi piedzimuši 21 mātei. Aizvadītā gada jaundzimušo skaitā Jēkabpilī ir arī trīs dvīņu pāri (viens pāris zēni, divi pāri – meitene un zēns). Dzimšanas reģistrā bez ziņām par tēvu ierakstīts 21 jaundzimušais, bet atzīta (noteikta) paternitāte – 103 jaundzimušajiem. Trīspusējā paternitāte ierakstīta pieciem jaundzimušajiem. 
   – Kādos gadījumos ir šī trīspusējā paternitāte? Tas ir tad, kad māte, kura laidusi pasaulē bērnu, ir laulībā, bet bērns nav viņas vīra bērns (vai arī bērns piedzimst laikā, kad kopš laulības šķiršanas nav pagājušas 360 dienas). Tad sievietes laulātais rakstiski piekrīt, ka jaundzimušais nav viņa bērns, savukārt bērna bioloģiskais tēvs atzīst mazuļa paternitāti, – S. Leikuma skaidro šo situāciju.
  Jaunākā māte bērnu pasaulē laidusi 17 gados, bet vecākā māte dzemdētāja 2017. gadā Jēkabpilī bija 44 gadus veca. Aizvadītajā gadā Jēkabpils reģionālajā slimnīcā notikušas vienpa­dsmit svinīgas dzimšanas fakta reģistrācijas.
 
Populārākie vārdi Jēkabpilī:  Amēlija un Roberts
  2017. gadā Jēkabpils dzimtsarakstu nodaļā reģistrēto jaundzimušo vārdu klāstā meitenēm populārākais vārds bija Amēlija – to bērnu vecāki izvēlējušies piecos gadījumos, bet zēniem – Roberts. Šis vārds dots septiņiem zēniem. 
   Rindā nākamie populārākie vārdi meitenēm ir šādi: Līva, Evelīna, Anna un Laura (katrs izvēlēts trīs reizes). Savukārt tādi vārdi kā Ma­dara, Eva, Emma, Agate, Arina, Karlīna, Estere, Anas­tasija, Emīlija, Ksenija, Keita, Annija, Anete, Paula, Beāte, Karolina, Enija, Odrija un Alīna katrs tikuši izvēlēti divos gadījumos.
Zēnu vārdu klāstā aiz rekordista Roberta ar septiņām izvēles reizēm seko Emīls – vārds, kuru jēkabpilieši saviem dēliem likuši piecos gadījumos. Tālāk seko Daniels, Kristaps un Marks, kur katrs vārds izvēlēts četras reizes, bet zēnu vārdi: Jānis, Oskars, Adrians, Iļja, Gustavs, Dominiks, Deivids, Ernests un Timurs izvēlēti katrs trīs gadījumos. Un pa divas reizes Jēkabpils dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti tādi jaundzimušo vārdi kā Dāvis, Marks, Renārs, Matvejs, Edvards, Mārtiņš, Kristers, Kirills, Valters, Jēkabs, Ivo, Alekss un Toms. 
   Vecāki saviem bērniem likuši arī pa diviem vārdiem. Meitenēm tādi bija: Mia Beatrise, Marta Elīza, Adri­ana Mia, Amanda Krista, Bella Dārta, Ramina Ka-sandra, bet zēniem: Gabriels Emīls, Renārs Reinis, Jānis Henrijs, Emīls Artūrs, Rod­rigo Rauls, Daniels Danijs, Edgars Jānis, Linards Dāvis, Olivers Roberts. 
Ir arī retāk sastopami un izvēlēti vārdi. Meitenēm: Deina, Mendija, Railija un Amina, bet zēniem: Taislavs, Aidars, Marts, Lukass, Dārijs un Džeims.
 
Vīriešu vidū – mirušo par divpadsmit vairāk
   Aizvadītājā gadā Jē­kabpils dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 366 miršanas gadījumi (vīrieši 189, sievietes – 177).
102 gadu vecumā nav reģistrēts neviens miršanas gadījums, bet vecumā no 91 līdz 100 gadiem aizsaulē aizgājušas 29 sievietes un seši vīrieši. Vecuma posmā 81 līdz 90 gadiem: 63 sievietes un 31 vīrietis, vecuma posmā 71 līdz 80 gadiem: 41 sieviete un 54 vīrieši, vecuma posmā 61 līdz 70 gadiem: 26 sievietes un 48 vīrieši.
   – Jēkabpilī tāds ilgdzīvotājs, kurš mūžībā aizgājis 102 gados, nav reģistrēts, bet kopā Latvijas statistikā šādi gadījumi ir bijuši. Tāpēc arī statistikas atskaitē ieviesta šāda ailīte. Par ko tas varētu liecināt? Par to, ka kopumā cilvēka mūžs Latvijā ir palielinājies, – skaidro S. Leikuma.
   Trīspadsmit sievietes un 25 vīrieši no Jēkabpilī aizvadītajā gadā mūžībā aizgājušajiem bija vecumā no 51 līdz 60 gadiem, viena sieviete un 17 vīrieši – vecumā no 41 līdz 50 gadiem, divas sievietes un viens vīrietis – vecumā no 31 līdz 40 ga­diem. 
   Vecumā starp 21 un 30 gadiem mūžībā aizgājusi viena sieviete un divi vīrieši, bet vecumā no vienpadsmit līdz divdesmit gadiem – viens jaunietis. Savukārt vecumā līdz desmit ga­diem – viena meitene un četri zēni. 
  Kā nāves cēloņi konstatētas: sirds, asinsvadu slimības, t.sk. infarkti, insulti, vēzis, audzēji, plaušu slimības, pneimonija, vēdera aortas aneirismas plīsums (kuņģis, zarnu trakts u.c.), vecums (dabīgi nenoteikti cēloņi), intoksikācija (sepse), nieru slimības, alkoholisms, nelaimes gadījumi (traumas), mehāniska asfiksija (elpceļu nosprostojums, pakāršanās cilpā, noslīkšana ūdenī), cukura diabēts, aknu ciroze, līķa pūšanas izmaiņas, pēkšņas nāves sindroms, pancitopēnija, vardarbīga nāve, saindēšanās ar tvana gāzi, intrakroniāla hemorāģija (priekšlaikus dzimis bērns), pneimopātija, hialīno membrānu slimība. 
 
Rakstā izmantota Jēkab­pils dzimtsarakstu nodaļas inspektores Z. Simsones sniegtā informācija.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru