Jēkabpils dzīvnieku patversmē jaunos saimniekus gaida vairāki desmiti suņu un kaķu
SARMĪTE RUTKA

Pētnieki noskaidrojuši, ka cilvēkiem dažādās pasaules valstīs šajā Covid-19 izraisītās krīzes laikā visvairāk trūkst kopābūšanas un klātbūtnes sajūtas dažādos kultūras un sporta pasākumos un sociālo kontaktu. Ļaudis cieš no vientulības, tās un pastāvīgo baiļu un nedrošības dēļ iedzīvojas depresijās, palielinās vardarbība un nesaskaņas ģimenēs, pašnāvību skaits. Tāpat pētnieki noskaidrojuši, ka ir krasi pieaudzis pieprasījums pēc mājdzīvniekiem – cilvēki vientulību kompensē, iegādājoties kādu dzīvu radību. Kā pandēmijas laikā klājas Jēkabpils dzīvnieku patversmei, vaicāju cilvēkiem, kas ar šejienes iemītniekiem tiekas ik dienu – kopējai Tatjanai Moisejenkovai un veterinārārstei Vinetai Sondorei.– Patversme strādā kā strādājusi. Nepieņemam lielas apmeklētāju grupas, tomēr atbraukt pie mums nolūkot kādu mājdzīvnieku vēl aizvien drīkst, protams, iepriekš noteikti sazvanoties un ievērojot visas drošības prasības, – teic Tatjana un piebilst, ka pie mums nav novērota minētā parādība, ka būtu vairāk gribētāju dot jaunas mājas patversmes ietmītniekiem. Pašlaik šeit dzīvo 17 suņi un 51 kaķis. Ja šāds suņu skaits ir diezgan ierasts, tad kaķu pašlaik ir krietni vairāk nekā citus gadus.
Ja vēlaties sev kaķi, sazinieties ar dzīvnieku patversmi. Te ir visdažādāko krāsu, 
vecumu, raksturu un «pūkainības pakāpes» īpatņi. Nāciet un jūs noteikti satiksiet īsto!
 
– Te ir gan mazi, gan veci dzīvnieki, visdažādāko krāsu un raksturu mīluļi – atliek vien izvēlēties. Un tiešām daudziem šis var būt ļoti piemērots laiks, lai, esot mājās, izaudzinātu sev tīkamu suni vai kaķi, – atzīst V. Sondore. – Nekādā gadījumā neieteiktu ņemt sev dzīvnieku tikai tādēļ, ka mājās kļuvis garlaicīgi. Tā­pat četrkājainis nedrīkst būt dāvana bērnam, bet citādi sen plānota mājdzīvnieka paņemšana no patversmes ir pat ļoti izdevīga jaunajam saimniekam. Piemē­ram, suns atbilstoši vecumam, pirms atdot jaunajam saimniekam, ir attārpots, savakcinēts, čipots, ar Eiropas dzīvnieka pasi un sterilizēts. Arī jebkuram kaķim ir visa nepieciešamā «apkope», tikai mikročipošana nav obligāta un tā netiek veikta. Turklāt mēs neprasām nekādu samaksu, tikai brīvprātīgu ziedojumu, kas var nebūt nauda, bet gan, piemēram, dzīvnieku barība vai rotaļlietas, vai pakaiši.
Runājot par ziedojumiem, patversmes darbinieki pateicas visiem daudzajiem labas sirds cilvēkiem, kas ziedo līdzekļus Jēkabpils veikalos izvietotajās naudas kastītēs, gan arī tiem, kas uz patversmi atgādā segas, pārvalkus un pledus, dzīvnieku barību, pakaišus un rotaļlietas. Pirms sarūpēt ziedojumu, ļoti vēlams sazināties ar patversmi par šejienes vajadzībām, jo ne­reti gadās, ka ziedotāji īsti neizprot, ko te vajag, un atved dzīvniekiem, piemēram, nolietotas drēbes... Arī pirms iegādāties pārtiku, vēlams izlasīt tās sastāvu. Diemžēl tirdzniecības vietās vēl ir pieejama arī tik nekvalitatīva dzīvnieku barība, ka veterinārārste dažkārt pat vairās to dot suņiem vai kaķiem, lai neradītu problēmas ar dzīvnieku veselību. Arī šajā jomā darbojas princips «labāk mazāk, bet labāk» – ja esat nolēmis ziedot 5 eiro, tad labāk iegādāties pāris kārbiņas konservu, nevis vairākus  kilogramus vislētākās barības, kuras sastāvā gaļas faktiski nav. 
 
 
– Kas jādara, ja esmu nolēmusi paņemt dzīvnieku no patversmes? Kā šī procedūra notiks?
– Pirmkārt, pašam sev jābūt skaidram iemeslam, kādēļ esat nolēmis uzņemties rūpes par četrkājaini. Jāpiebilst, ka nepilngadīgām personām dzīvnieki netiek uzticēti, – skaidro Vineta. – Tad jāsazinās ar patversmi un jāatbrauc nolūkot vēlamo radību. Kopēja jūs iepazīstinās ar suņiem vai kaķiem, pastāstīs visu mums zināmo informāciju par viņiem, par veselības stāvokli, uzvedības paradumiem. Sarunā viņa noteikti interesēsies arī par apstākļiem, kādos esat nolēmis turēt savu nākamo mīluli, un no­vērtēs, vai tie būs piemēroti konkrētajam dzīvniekam. Kad būsiet izvēlējies, būs jāuzrāda personu apliecinošs  dokuments, lai veiktu atbilstošo ierakstu dokumentācijā. Mēs par saviem dzīvniekiem ļoti rūpējamies, tādēļ jārēķinās, ka arī kādu laiku pēc došanās mājās ar jums sazināsies patversmes darbiniece, lai apvaicātos, kā četrkājainim klājas. Arī jūs droši varat cerēt uz mūsu konsultācijām, ja ir kādi jautājumi par paņemto mīluli. Un mums ir gana daudz veiksmes stāstu! Tos patversmes saimnieki – SIA «Jēkabpils pakalpojumi» – publicē gan savā, gan pa­tver­smes mājaslapā un sociālo tīklu kontos.
Ap 3 mēnešus vecais Šoko var lepoties ar izciliem ārējiem dotumiem un jauku raksturu. Vidēja auguma sunim vēlama dzīve privātmājā ar iespēju uzturēties iekštelpās, jo viņš nav garspalvains.
 
Bez ikdienišķām rūpēm par daudzajiem četrkājaiņiem, Tatjana un Vineta vēl arī izdomā viņiem piemērotus vārdus. Jaunie saimnieki tos var arī nepaturēt, tomēr tie daudzējādā ziņā attēlo kopēju novērojumus par konkrēto dzīvnieku.
Patversmes darbinieki stāsta, ka visvieglāk saimniekus atrast ir maziem kucēniem un kaķēniem, bet dzīvnieku pasaules seniori diemžēl patversmē dzīvo ilgāku laiku. Kategoriski tiek noraidītas runas, ka patversmēs aizkavējušos iemidzina – tā nav! Eitanāzija tiek veikta tikai ļoti retos gadījumos, piemēram, kad dzīvnieks ir neadekvāti agresīvs.
 
UZZIŅAI:
Dzīvnieku patversme atrodas Jēkabpilī, Zvaigžņu ielā 1a (ielas remonta dēļ pašlaik piekļuve iespējama tikai pa Ā. Elksnes ielu). Darba laiks: darbdienās no plkst. 8.00 līdz 15.00, sestdienās, svētdienās – no plkst. 9.00 līdz 12.00. Tālrunis kopējai Tatjanai – 28342253.
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!