Jēkabpils novadā pārskatīs iestāžu darba efektivitāti
AIJA VALDMANE

Jēkabpils novada apvienotās komitejas sēdē tika skatīts domes priekšsēdētāja Aivara Vanaga iesniegums (A. Vanaga paša apvienotajā komitejā nebija), kurā viņš norāda, ka jāizvērtē pašvaldības iestāžu – bibliotēku, kultūras namu, pagasta pārvalžu – darbs, lai novērstu dažādas problēmas. 
         Tāpēc vajadzētu lemt par darba grupas izveidošanu, kas sagatavo priekšlikumus un ierosinājumus pašvaldības darba organizēšanai un pilnveidei. Tas viss, kā raksta A. Vanags, vajadzīgs, lai iz­vērtētu nozaru resursu efektīvas un racionālas izmantošanas iespējas, jauna kultūras un bibliotēku pārvaldības modeļa ieviešanas varbūtību. Tas viss pamatots ar to, ka Jēkabpils novada at­tīstības programmas 2019.–2025. izstrādes procesā tematiskajās darba grupās tika norādīts uz problēmām pašvaldības darba organizācijas jomās, kas saistītas ar kultūras darbu, bibliotēku darbinieku slodzēm, pagastu pārvalžu resursu izmantošanu u. c. Darba grupā varētu ietilpt priekšsēdētājs, izpilddirektors, juriskonsults, finansists, teritoriālās plānošanas speciālists, iespējams, visi deputāti. Darba grupai jāizstrādā priekšlikumi līdz 31. oktobrim. 
 
Vai deputāts ir kompetents visās jomās?
   Domes priekšsēdētāja vietniece Anita Lemaka uzskatīja, ka šajā darba grupā vairāk gan pienākumu būtu deputātiem. Tāpat noteikti jāietilpst arī izpilddirektoram, priekšsēdētājam un teritoriālās attīstības plānotājam. Deputāts Reinis Balodis savukārt domāja, ka deputāts pats par sevi nav speciālists, viņš var arī nebūt kompetents jauna modeļa izstrādei.
  – Viens ir iepazīties, bet otrs – lemt par jaunu modeli, – sprieda R. Balodis. – Deputāts nav speciālists. Izskatās, ka te paši deputāti gribētu lielāku varu. 
A. Lemaka atbildēja, ka viņa nebūt neiebilst arī pret speciālistu no malas. – Mūsu pašvaldības darbs iegājis vienveidīgās sliedēs. Mēs neesam gatavi pārmaiņām, tā domā priekšsēdētājs,– skaidroja A. Lemaka.
 
Vai visi iemesli ir saprotami? 
  Deputāts Juris Ratnieks sacīja, ka, viņaprāt, nav nekas jālikvidē, bet varbūt kaut ko var apvienot vai pārveidot. Varbūt novada darbiniekiem tas redzējums ir savādāks nekā speciālistam no malas.
   R. Balodis tikai noteica, ka, kāda jēga no tādas darba grupas, kurās darbosies ieinteresēti cilvēki.
    Deputāts Gints Audzītis domāja, ka deputātiem tomēr šajā grupā jāietilpst. Taču viņš pieļāva iespēju pieaicināt arī kādu no malas.
Leimaņu pagasta pārvaldes vadītājs Antons Tropiks izteicās, ka viņam nav sa-protami iemesli, kāpēc pēkšņi jāpārskata  visas darbības sfēras. Jābūt konkrētiem, nopietniem iemesliem. Citādāk var saprast, ka «mēs visi strādājam neproduktīvi». Finansiste Ligita Pēter­sone piebilda, ka, «apspriežot budžetu, mēs parasti spriežam arī par strukturālām izmaiņām. Ja runā par kultūras namiem, tad katram ir savs pasākumu plāns. Par citu neko nevaru teikt».
     – Kur ir iemesli? Nav izteikta pamatojuma! – vēlreiz uzsvēra A. Tropiks. – Jābūt konkrētībai, kas kurā vietā slikts notiek? Skeptiski skatos uz deputātu tiesībām lemt par kultūru, kurā tikpat kā neviens nav bijis iekšā.
  R. Balodis piekrita, «ka mums visiem vajadzētu redzēt problēmu un tad spriest. Varbūt tiešām kāds kultūras nams buksē. Jābūt konkrētiem faktiem. Kur ir pamatojums? 
    L. Pētersone informēja, ka darba grupa to visu veiks savas algas ietvaros. A. Le­maka atgādināja, ka pie šī jautājuma lemšanas domes sēdē vēl atgriezīsies. Nav vajadzīgi klubi un pasākumi septiņos pagastos vienā laikā. Atdeves nekādas!
   Teritoriālās plānošanas speciāliste Dzidra Nartiša gan noteica, ka problēmas jau ir apzinātas plānošanas sapulcēs. Ir bijuši ierosinājumi, un deputāti ir informēti. 
 
Vai vajag neatkarīgu ekspertu?
    A. Lemaka interesējās, kāds varētu būt darba grupas sastāvs? Deputāte Baiba Čākure izteicās, ka labāk būtu pieaicināt kādu neatkarīgu ekspertu, «tad redzētu šim darbam jēgu. Bet, ja būsim tikai mēs, visādi var sanākt».
    – Kas mēs esam par deputātiem, ja paši neredzam problēmas? – bija neizpratnē G. Audzītis.
    – Deputāts nav universālais kareivis, kas var atrisināt pilnīgi visu, – tā R. Balodis.
    Deputāts Kaspars Štol­nieks bija par to, ka vajag speciālistu no malas, bet deputātu līdzdalībai arī jābūt.
   Par to, ka vajag visus deputātus, «jo jau tā esam tik maz»,  bija arī R. Balodis. Šo domu atbalstīja A. Le­maka. G. Audzītis iebilda, ka «mēs te esam katrs ar savu partijas programmu». R. Ba­lodis aicināja sanākt visiem kopā, neņemot vērā nekādas programmas.
   Dz. Nartiša ieteica ņemt darba grupā kādu speciālistu  kā moderatoru.
    Uz domes sēdi tad arī tika virzīts priekšlikums par darba grupu, kuras sastāvā iekļautu visus deputātus, iespējams, moderatoru, tad priekšsēdētāju, izpilddirektoru, juriskonsultu, finansistu, teritoriālās plānošanas speciālistu.
    Palika atklāts jautājums, ko šī darba grupa par kultūras darbu skatīs – vai lielāku sadarbību savā starpā? Mainīt kultūras darba organizācijas moduli? Pārval­dēs – komunālais darbs?
    
Darba grupa strādās
    Domes sēdē vairs nekādu būtisku diskusiju nebija. Deputāti palika pie tā, ka līdz 31. oktobrim jāizvērtē pagasta pārvalžu, kultūras un bibliotēku  jauna pārvaldības modeļa ieviešanas iespējas un jāiesniedz priekšlikumi un ierosinājumi pašvaldības darba racionālai un efektīvai organizēšanai un pilnveidei.
Darba grupā tika apstiprināti šādi cilvēki: A. Vanags, A. Lemaka, G. Audzītis, R. Balodis, B. Čākure, I. Jase, M. Līcis, J. Ratnieks, K. Štol­nieks, J. Subatiņš, L. Pē­ter­sone, Dz. Nartiša, G. Loča. 
     Tika nolemts arī kā speciālistu no malas uzaicināt SIA «Reģionālie projekti» pārstāvi kā darba grupas sanāksmju moderatoru. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (27)

 1. ģerevņa
  ģerevņa
  pirms 1 gada

  mani novērojumi ir tādi, ka laukos cilvēku palikuši ir maz, uz biblenēm iet reti, un ja bibliotekāriem atstātu pusi slodzes, i tas būtu par daudz. Kultūras nami putekļojas, uz tiem tauta neiet, pašdarbnieki uzstājas, paši skatās. Arī pārvažu darbiniekiem un novadā strādājošajiem vajag samazināt slodzes, ar kofejkannām tik skraida uz priekšu da atpakaļ. Visu vajag samazināt, jo to cilvēku vairs nav tik daudz nevienā apkārtnes novadā, palielam visi aiz dīķa, vecie palikuši. Šitais viss attiecas uz visiem novadiem, jo problēma, ka darbinieki caurām dienām dirn tukšos kabinetos beztolku, cilvēku nav, a algas jāmaksā lielas, a darba atdeve ir 5%.

  Atbildēt
 2. Bla
  Bla
  pirms 1 gada

  Kaut kāds bla bla bla. Vai autore saprot par ko ir runa? Izlasijis rakstu es īsti nesapratu.

  Atbildēt
 3. piekrītu
  piekrītu
  pirms 1 gada

  jā, it kā profesionāls rakstnieks, bet kaut kāds mistrojums ar vairākiem apakšvirsrakstiem, raksts bez kodola. un tādi raksti pa reizei tur ir visiem, ļoti pavirši strādā. bet šitā uzrakstīt arī ir jāprot. tas ir tāpat kā kādā ēstuvē, ēdam it kā kotleti, bet īsti nevar saprast, kas tas ir, nu negaršīga un cauri, un kā tādu vispār var dabūt gatavu. ir jāpiestrādā pie rakstiem nopietnāk, lai cilvēki varētu saprast kas un kā. vajadzētu kādu jaunu korespondentu- jaunu elpu.

 4. Tā nu nav, ka
  Tā nu nav, ka
  pirms 1 gada

  "tādi raksti pa reizei tur ir visiem, ļoti pavirši strādā". Visiem nav. Vai arī tu pavirši lasi avīzi. Bet par to, ka "vajadzētu kādu jaunu korespondentu- jaunu elpu" piekrītu. Nevēlies pieteikties t.s. "profesionālā rakstnieka" vietā? :DDD

  Atbildēt
 5. Daina
  Daina
  pirms 1 gada

  Vienam otram tiešām derētu pieteikties! Tādus kodolus sastrādās,ka tūlit no darba atlaid;is! Neviens jau nav vain;īgs,ka nesaproti! Cerams,, ka malku protat cirt, Vai arī galīgi bez darba.

 6. aha
  aha
  pirms 1 gada

  "Tā nu nav, ka". Šādi teikumu parasti iesāk pašvaldību amatpersonas., lai attaisnotu sevi. :DDD Bet kāpēc kritiku uztver tik slimīgi? Priecājies, ka ir cilvēki, kas pasaka, kā ir. No malas ir redzams labāk. Šis raksts patiešām ir tikai rakstīšanas pēc, kā tāds murgojums. Kā tādi partizāni, ka nevar saprast čem dišit šis novads. Par novadiem rakstiet vairāk, kas izdarīts, kādi plāni, kādas problēmas, izbrauciet uz laukiem, parunājiet ar tautu. Izbraukājiet pilsētu krustu šķērsu, apkārtni, uz domi biežāk piečāpojiet, uzdodiet jautājumus. Avīzei ir jābūt dinamiskai. Vajag taču strādāt, citādi patiešām drīz pienāksies malku skaldīt. Raksti, ka tur dancoja, tur līmēja, tur dziedāja, tos neviens nelasa. Bez tiem var iztikt. Tos traļi vaļi jau novada pašslavināšanās avīzēs var izlasīt. Tagad jāskābē kāposti, rakstiet par kāpostu skābēšanu. :D

 7. Aha2
  Aha2
  pirms 1 gada

  Nu tad tIk raksti augšā ! Visiem bus prieks, i pašam i sašam!

  Atbildēt
 8. aha 3
  aha 3
  pirms 1 gada

  Samaksā, uzrakstīšu!

  Atbildēt
 9. Aha
  Aha
  pirms 1 gada

  Aha, naudu grib!!!!! Kāds kauns!

  Atbildēt
 10. aha
  aha
  pirms 1 gada

  Aha, a kā tu domāji? Tu taču arī par velti nestrādā, ne?

 11. Hm
  Hm
  pirms 1 gada

  Par ko jākaunas?

 12. ahahhhaah
  ahahhhaah
  pirms 1 gada

  Tā ir ar tiem paviršajiem rakstiem, gala beigās jārejas kā suņiem. :D Šito rakstu varēja atmest atpakaļ, lai pārraksta.

  Atbildēt
 13. Aha
  Aha
  pirms 1 gada

  Kas te rejas ka suni? Neizglitoiti komentētaji! Tacu lai lasa interneta portalus, tur visu var saprast,. vai par kāpostu skabesanu.. Nelauziet galvinas, ja nav pierasts domat! Ta var smadzenu trieku kert!

  Atbildēt
 14. Jecis
  Jecis
  pirms 1 gada

  Nja, pilnigi var redzet, ka avizi nelasa. Visi novadi ir izbraukati par visiem pasakumiem rakstits,,katrā avize ir novadu zinas, un par cilvekiem kas tur dzivo arī, bet sis ir domes lemums, kur deputati spriež , kā būtu labak,. efektiv'ak stradat, ja kads to nesaprot, tad ta ir vina problema. Piekritu, ka tādiem labāk lasit intereneta portālu zinas.

  Atbildēt
 15. Hm
  Hm
  pirms 1 gada

  Tā ir autora vaina, ja lasītājs nesaprot.

 16. viedoklis
  viedoklis
  pirms 1 gada

  Jā, visur bijuši, bet raksti ir sausi un tādi, bez kuriem var iztikt. Vai tad dzīve sastāv no traļi vaļi vien? Mēs dzīvojam stagnējošā vidē, pašvaldības stagnē, tāpēc jau arī nav par ko citu rakstīt. Pašvaldību sēdēs vajag piedalīties, iznest sabiedrībai informāciju. Neviens cits to nedarīs. Vajag rakt. Valdmane kādreiz bija vislabākā korespondente, tagad, nu nekāda. Zone un Bičevska arī nez kāpēc nav tik aktīvas kā kādreiz.

 17. Jecis
  Jecis
  pirms 1 gada

  Skatoties, kĀds lASITAJS......

  Atbildēt
 18. viedoklis
  viedoklis
  pirms 1 gada

  Lasītāji ir labi. Jāraksta ir labāk.

Pievienot komentāru