«Jēkabpils PMK» šogad sāks ražot jauna veida būvmateriālus
ILZE BIČEVSKA

SIA «Jēkabpils PMK» noslēgumam tuvojas jaunās ražotnes būve, kas top projekta «Inovatīvu līmētās koksnes un kompozīta būvmateriālu ra­žot­ne» ietvaros. Būve uz­sākta 2019. gada oktobrī, ekspluatācijā to plānots nodot jūlija beigās. Jau­nās ražotnes kopējā platība ir 3 003,5 m², tajā būs darbs vienpadsmit strādniekiem, t.sk. četriem inženieriem. 
   Projektu atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) un Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Kopē­jās projekta izmaksas ir 2 200 000 eiro, no tā 1 600 000 ir būvniecība, kuru  45% apmērā atbalsta ERAF, bet pārējais – pašu uzņēmēju ieguldījums. Jaunā būvmateriālu ražošanas ceha iekārtu iegādi finansē uzņēmēji paši. Projekta specifiskais atbalsta mērķis – «Sek­mēt MVK izveidi un attīstību, īpaši apstrādes rūpniecībā un RIS3 prioritārajās no­zarēs» 3.1.1.5. pasākums «At­balsts ieguldījumiem ra­žošanas telpu un infrastruktūras izveidei vai rekonstrukcijai, 2. kārta». Projekta Nr. 3.1.1.5/19/A/020.
 
Inovatīvs un dabai draudzīgs produkts
     – Cehā taps inovatīvs pro­dukts – līmētās koksnes un kompozītmateriāla būvmateriāli. Svarīgi uzsvērt, ka šis ir moderns, ekoloģiju saudzējošs būvmateriāls, kas patlaban savu ceļu pa­saulē vēl tikai sāk. Tas ir koka, betona un metāla apvienojums nolūkā īpaši mazināt betona patēriņu celtniecībā, kura ražošana prasa ļoti daudz resursu, kas savukārt rada lielus CO2 izmešus dabā. Mēs ar uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Māri Dimantu jau piecus gadus lūkojāmies šo tehnoloģiju virzienā, divu gadu garumā klātienē apmeklējām līdzīgas ražotnes ārvalstīs, salīdzinājām un meklējām labākos piemērus, lai konsekventi varētu panākt iecerēto – uzcelt jauno ra­žotni. Šo tehnoloģiju pamati ir ielikti Austrijā. SIA «Jē­kabpils PMK» jau gadiem ilgi izgatavo paši savus būvmateriālus – betonu, laukumu plāksnes, bruģi, aku gro­dus utt., kopumā trīspadsmit veidu betona iz­strādājumus, bet šī ražotne ir mūsu «startup» plāns, kur taps ne tikai kompozītmateriāla bloki, bet arī pārsegumi, fasāžu elementi, iekšējo sienu elementi, – stāsta SIA «Jēkabpils PMK» valdes loceklis Arnis Putniņš. 
    Viņš uzsver, ka patlaban Eiropā un visā pasaulē gan arvien izteiktāk domā par CO2 izmešu samazināšanu, gan arī arvien vairāk iezīmējas tendence, ka cilvēki vēlas tikt pie savas mājas pēc iespējas ātrāk, lētāk, vienkāršāk. 
 
 
Moduļu māja –  tautas māja
     – No šiem koka un betona blokiem (moduļiem) māju var salikt ātri. Lēšam, ka tās izmaksas varētu būt ap 800 eiro/m², kas standarta mājai varētu būt laba, jau­na auto, piemēram, «Volks­wagen» cenā. Tā būs tāda «tautas māja». Jaunie cilvēki patlaban vairs neskatās uz tradicionālajiem ma­teriāliem – ķieģeļiem, gāzbetonu, kas, māju būvējot, prasa daudz vairāk naudas un laika. Jaunie ir arī zaļāk domājoši. Tāpēc šim materiālam noteikti ir nākotne. Tas lieliski kalpos viena stāva privātmāju līdz trīs stāvu māju (kā Somijā), dārza māju, arī ofisu, slimnīcu utt. ēku būvēšanai. Patlaban (arī Covid-19 ietekmē) nekustamā īpašuma tirgū notiek izmaiņas: cilvēki bēg no lielajām pilsētām, un tiem va­jadzīga sava mītne. Viņu rī­cībā nav lielas naudas summas, bet tajā pašā laikā ir saprotama vēlme pēc ērta, kompakta un kvalitatīva mājokļa. Tādu mēs drīzumā varēsim piedāvāt: mājas būvi ar minimāliem ieguldītajiem resursiem, bet maksimālu efektu. No pamatiem līdz  atslēgai, ieskaitot labiekārtošanu, komunikācijas un apzaļumošanu. Rēķinām, ka sākotnēji ap 70% mūsu jaunā būvmateriāla būs eksportam uz tādām valstīm kā Polija, Norvēģija, Zvied­rija, daļēj arī Vācija, bet ir  interese arī no vietējiem pasūtītājiem: jau patlaban mums zvana un interesējas potenciālie klienti no Kurzemes puses un jautā, kad sāksim ražošanu. Vēl kas: valstī drīz vien būs jā­domā, kā atrisināt problēmu ar vecajām padomju laikā būvētajām dzelzsbetona ēkām, kuras jau sen novecojušas gan morāli, gan fiziski, – stāstījumu turpina A. Put­niņš. 
 
Gaida darbā jaunus speciālistus
     Jaunās ražotnes un būvmateriāla sakarā uzņēmuma pārstāvji vēlas arī uzsvērt pilsonisko attieksmi pret notiekošo šā uzņēmuma paplašināšanā: gan A. Put­niņš, gan daudzi SIA «Jēkab­pils PMK» strādājošie ir jēkabpilieši, kuriem ir svarīgi, ka pilsētā un apkārtnē attīstās ražošana. Kā piezīmē A. Putniņš, būvniecībai pie mums ir pieejami nozīmīgi dabas resursi: kokmateriāli un grants. Tāpat te ir rodams kvalitatīvs darba­spēks, un ražošanai netiek žēlots arī pašvaldības at­balsts. Arnis Putniņš uzsver, ka uzņēmumā vienmēr gaidīti jauni cilvēki, kuri absolvējuši vai gatavojas absolvēt Rīgas Tehnisko universitāti. 
     – Studijas beigušajiem, protams, ir maza darba pieredze. Bet ar tiem interesentiem, kuri piesakās pie  mums darbā, veicam pārrunas, un, ja redzam, ka cilvēks ir lietaskoks, tad ļaujam strādāt. Vārdu sakot – investējam jauno speciālistu attīstībā. Tā ir bijis līdz šim, un, protams, arī jaunajā ražotnē būs vajadzīgi inženierzinātnēs un būvniecībā izglītoti cilvēki, – uzsver A. Putniņš.
     Iekārtas kompozīta būvmateriālu ražotnes vajadzībām ir pasūtītas no Šveices, Dānijas, Taizemes un Itālijas. Tiesa – pandēmijas situācija to ražošanu un piegādi tika nedaudz aizkavējusi, bet nu jau sūtījumi sāk pienākt. Arnis Putniņš mūs ieved jaunā ražošanas angāra pagaidām tukšajā plašajā telpā un rāda nupat piegādāto spriegošanas iekārtu, kas vesta no Vācijas, ko pielietos koka pārsegumu ražošanā nolūkā samazināt koksnes patēriņu. 
    – Vēl, kas jāuzver šīs būvmateriālu ražošanas tehnoloģijas sakarā, ir  fakts, ka šāds produkts rada lielu pievienoto vērtību koksnei. Latvijā jābeidz prakse, ka eksportējam tikai apaļkoksni – mūsu bagātīgo un tajā pašā laikā gana lēto resursu. Saprātīgi pārstrādāta, koksne var dod daudz vairāk – modernu būvmateriālu – moduļus –, no kā ātri un kvalitatīvi būvēt māju katram pēc viņa nepieciešamības un iespējām, – teic SIA «Jēkabpils PMK» valdes lo­ceklis Arnis Putniņš.  

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru